Real Madrid-direktør begræder Owens skifte

Real Madrids fodbolddirektør Arrigo Sacchi siger i dag til klubbens hjemmeside, at han er ked af, at Michael Owen skifter klub efter kun 12 måneder i den spanske hovedstad.



?Vi er kede af det, fordi vi har mistet en rigtig professionel spiller, en topklasse-spiller og én som altid var positiv,? siger Sacchi om Michael Owens skifte til Newcastle.



?Real Madrid har været glad for at have ham i klubben, og vi takker ham for alt, hvad han har gjort. Vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden,? lyder det høfligt fra fodbold-direktøren.

Når klubben så alligevel lader Michael Owen slippe, så skyldes det, at der venter en VM-turnering inden længe.

?Han spurgte os, om han kunne forlade Madrid, fordi det er et VM-år, og han havde ikke udsigt til at spille regelmæssigt. Vi ville ikke låne ham ud, så det var først, da et stort tilbud kom ind, at vi accepterede, at han skulle sælges,? siger Sacchi.

Madrid-direktøren erkender også, at det ville blive svært for Michael Owen, hvis han var blevet i klubben og havde taget kampen op med de andre Real-angribere.

?Vi har helt sikkert mistet noget med hans afgang, men du kan ikke beholde en spiller, som selv ønsker at komme væk. Og specielt med de grunde, som han havde til det. Han er en af verdens bedste angribere, men vi har også Robinho, Guti, Raul og Ronaldo, så han var nok ikke kommet til at spille så meget,? udtaler Arrigo Sacchi.

j







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Kæmpebud på 16-årig

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: De lurer på FCM-profil

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Canada – Marokko

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Åbner for sommertransfer

Paraguay – Frankrig