Real Madrid-direktør begræder Owens skifte

Real Madrids fodbolddirektør Arrigo Sacchi siger i dag til klubbens hjemmeside, at han er ked af, at Michael Owen skifter klub efter kun 12 måneder i den spanske hovedstad.



?Vi er kede af det, fordi vi har mistet en rigtig professionel spiller, en topklasse-spiller og én som altid var positiv,? siger Sacchi om Michael Owens skifte til Newcastle.



?Real Madrid har været glad for at have ham i klubben, og vi takker ham for alt, hvad han har gjort. Vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden,? lyder det høfligt fra fodbold-direktøren.

Når klubben så alligevel lader Michael Owen slippe, så skyldes det, at der venter en VM-turnering inden længe.

?Han spurgte os, om han kunne forlade Madrid, fordi det er et VM-år, og han havde ikke udsigt til at spille regelmæssigt. Vi ville ikke låne ham ud, så det var først, da et stort tilbud kom ind, at vi accepterede, at han skulle sælges,? siger Sacchi.

Madrid-direktøren erkender også, at det ville blive svært for Michael Owen, hvis han var blevet i klubben og havde taget kampen op med de andre Real-angribere.

?Vi har helt sikkert mistet noget med hans afgang, men du kan ikke beholde en spiller, som selv ønsker at komme væk. Og specielt med de grunde, som han havde til det. Han er en af verdens bedste angribere, men vi har også Robinho, Guti, Raul og Ronaldo, så han var nok ikke kommet til at spille så meget,? udtaler Arrigo Sacchi.

j









LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bayern München på plads til Superliga-brag

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Gaveregn over FC Midtjylland