Real Madrid-direktør begræder Owens skifte

Real Madrids fodbolddirektør Arrigo Sacchi siger i dag til klubbens hjemmeside, at han er ked af, at Michael Owen skifter klub efter kun 12 måneder i den spanske hovedstad.



?Vi er kede af det, fordi vi har mistet en rigtig professionel spiller, en topklasse-spiller og én som altid var positiv,? siger Sacchi om Michael Owens skifte til Newcastle.



?Real Madrid har været glad for at have ham i klubben, og vi takker ham for alt, hvad han har gjort. Vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden,? lyder det høfligt fra fodbold-direktøren.

Når klubben så alligevel lader Michael Owen slippe, så skyldes det, at der venter en VM-turnering inden længe.

?Han spurgte os, om han kunne forlade Madrid, fordi det er et VM-år, og han havde ikke udsigt til at spille regelmæssigt. Vi ville ikke låne ham ud, så det var først, da et stort tilbud kom ind, at vi accepterede, at han skulle sælges,? siger Sacchi.

Madrid-direktøren erkender også, at det ville blive svært for Michael Owen, hvis han var blevet i klubben og havde taget kampen op med de andre Real-angribere.

?Vi har helt sikkert mistet noget med hans afgang, men du kan ikke beholde en spiller, som selv ønsker at komme væk. Og specielt med de grunde, som han havde til det. Han er en af verdens bedste angribere, men vi har også Robinho, Guti, Raul og Ronaldo, så han var nok ikke kommet til at spille så meget,? udtaler Arrigo Sacchi.

j









LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Laudrup stopper på TV 2



LIVE

VM-LIVE: Spanien på sejrskurs!

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Eksperter raser: Hvad med Messi?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Her kan man se La Liga fremover

Spanien – Østrig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg