Real Madrid-direktør begræder Owens skifte

Real Madrids fodbolddirektør Arrigo Sacchi siger i dag til klubbens hjemmeside, at han er ked af, at Michael Owen skifter klub efter kun 12 måneder i den spanske hovedstad.



?Vi er kede af det, fordi vi har mistet en rigtig professionel spiller, en topklasse-spiller og én som altid var positiv,? siger Sacchi om Michael Owens skifte til Newcastle.



?Real Madrid har været glad for at have ham i klubben, og vi takker ham for alt, hvad han har gjort. Vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden,? lyder det høfligt fra fodbold-direktøren.

Når klubben så alligevel lader Michael Owen slippe, så skyldes det, at der venter en VM-turnering inden længe.

?Han spurgte os, om han kunne forlade Madrid, fordi det er et VM-år, og han havde ikke udsigt til at spille regelmæssigt. Vi ville ikke låne ham ud, så det var først, da et stort tilbud kom ind, at vi accepterede, at han skulle sælges,? siger Sacchi.

Madrid-direktøren erkender også, at det ville blive svært for Michael Owen, hvis han var blevet i klubben og havde taget kampen op med de andre Real-angribere.

?Vi har helt sikkert mistet noget med hans afgang, men du kan ikke beholde en spiller, som selv ønsker at komme væk. Og specielt med de grunde, som han havde til det. Han er en af verdens bedste angribere, men vi har også Robinho, Guti, Raul og Ronaldo, så han var nok ikke kommet til at spille så meget,? udtaler Arrigo Sacchi.

j









LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Delaney afslører dialog

Horsens kommer tættere på oprykning

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Raser over Brian Riemer-interview

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tottenham jagter choktransfer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage