Real Madrid-direktør begræder Owens skifte

Real Madrids fodbolddirektør Arrigo Sacchi siger i dag til klubbens hjemmeside, at han er ked af, at Michael Owen skifter klub efter kun 12 måneder i den spanske hovedstad.



?Vi er kede af det, fordi vi har mistet en rigtig professionel spiller, en topklasse-spiller og én som altid var positiv,? siger Sacchi om Michael Owens skifte til Newcastle.



?Real Madrid har været glad for at have ham i klubben, og vi takker ham for alt, hvad han har gjort. Vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden,? lyder det høfligt fra fodbold-direktøren.

Når klubben så alligevel lader Michael Owen slippe, så skyldes det, at der venter en VM-turnering inden længe.

?Han spurgte os, om han kunne forlade Madrid, fordi det er et VM-år, og han havde ikke udsigt til at spille regelmæssigt. Vi ville ikke låne ham ud, så det var først, da et stort tilbud kom ind, at vi accepterede, at han skulle sælges,? siger Sacchi.

Madrid-direktøren erkender også, at det ville blive svært for Michael Owen, hvis han var blevet i klubben og havde taget kampen op med de andre Real-angribere.

?Vi har helt sikkert mistet noget med hans afgang, men du kan ikke beholde en spiller, som selv ønsker at komme væk. Og specielt med de grunde, som han havde til det. Han er en af verdens bedste angribere, men vi har også Robinho, Guti, Raul og Ronaldo, så han var nok ikke kommet til at spille så meget,? udtaler Arrigo Sacchi.

j







LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Interessant melding om VM-profil

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Vil smadre transferrekord

Superliga-boss med spændende transfermelding

Tyskland – Elfenbenskysten



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Holland – Sverige



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Brasilien – Haiti

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Jonas Lössl stopper karrieren

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

USA – Australien

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Flere Superliga-kamp rykkes



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Vigtigt nyt for ‘AC’