Rejser med Superliga-rivaler: Vi vil til VM

Mikael Anderson er optimistisk på det islandske landsholds vegne.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det har været et par tumultariske år for det islandske landshold.

Generationen, der kvalificerede sig til EM 2016 og VM 2018, er udskiftet, den tidligere danske landstræner Åge Hareide forsøger at skrue et vinderhold sammen, og forventningerne på Island er høje, fortæller midtbanespilleren Mikael Anderson i et interview med Tipsbladet.

– Vi er i en fase, hvor vi har været gennem et generationsskifte. Vi har haft nogle dårlige resultater de seneste to år, hvor vi har skiftet hele stammen ud. Det tager jo bare tid at bygge noget ordentligt op og få noget robusthed i holdet. Nu har vi en gruppe spillere, der har fået en del kampe og rutine, og vi har spillere, der spiller på store adresser, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.

– Det gør, at vi skal begynde at udfordre nogle af de her nationer, som afgør, om vi kommer til EM eller VM eller ej. Vi har fået et godt hold, og vi spiller noget andet fodbold. Det er ikke helt det samme som dengang, hvor det bare var 4-4-2 og lange bolde og hårdt arbejde. Vi er faktisk nogle spillere, der godt kan spille god fodbold, og det er virkelig spændende.

Mikael Anderson (i hvid AGF-trøje i midten) og FC Midtjylland-målmand Elias Ólafsson i deres nylige Superliga-kamp i Herning. Foto: Alamy

Og VM er det erklærede mål for Island, der skal vinde de to kommende kampe mod Montenegro og Wales og samtidig have resultaterne til at flaske sig, hvis man skal kvalificere sig via Nations Leagues playoff.

– Der er ikke nogen tvivl om, at vores målsætning er at komme til VM. Det er ikke sådan, at vi bare håber. Det er en klar målsætning. Det er også det, vi arbejder hen mod her i Nations League, hvor vi kan være heldige at kvalificere os til playoffkampene. Vi skal være heldige, for vi ligger ikke til det nu, men målet er klart at komme til VM, siger Mikael Anderson.

AGF-profilen måtte mandag melde fra til de to landskampe i den kommende uge efter en opslidende og intens periode på klubholdet i Århus, hvor han efter kampen mod FC København søndag aften kunne ses gå noget anstrengt efter det fysiske slag med Jacob Neestrups mandskab.

Men han håber og tror, 2025 og 2026 byder på en optur med landsholdet.

– Jeg har familie i USA, så det kunne også være rigtig fedt at spille en slutrunde der. Vi må se, hvem vi trækker i kvalifikationen, men jeg håber meget, vi kan kvalificere os uanset hvad, det ville være superfedt, siger AGF-profilen.

Der er en række islandske spillere på kontrakt i Superligaen og ligesom Anderson spiller på landsholdet.

Anderson er i modsætning til de spillere opvokset i Danmark, men landsholdet giver et særligt bånd mellem islændingene i Danmark.

– Vi har en tæt relation, vi rejser jo tit sammen til og fra landsholdet og skal det også nu her, hvor vi skal spille mod Wales og Montenegro. Vi mødte jo for nylig FC Midtjylland og Elias Ólafsson, og der har vi da en god samtale kørende. Det er fedt, at vi har en god relation sammen mellem os, der spiller i Danmark, siger Mikael Anderson.

Der er lodtrækning til VM-kvalifikationspuljerne 13. december.





Waow! Han bliver et stort Superliga-salg




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Katastrofe for Jack Grealish

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

‘Ronaldo vinder kampen’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

På vild liste med Lionel Messi

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

– Alt for meget kaos i Horsens

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Viaplay hæver priserne



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

AGF mangler flere profiler mod OB



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Como kan vinde i Napoli

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Han kan blive en topspiller for Brøndby

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!