Rejser med Superliga-rivaler: Vi vil til VM

Mikael Anderson er optimistisk på det islandske landsholds vegne.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det har været et par tumultariske år for det islandske landshold.

Generationen, der kvalificerede sig til EM 2016 og VM 2018, er udskiftet, den tidligere danske landstræner Åge Hareide forsøger at skrue et vinderhold sammen, og forventningerne på Island er høje, fortæller midtbanespilleren Mikael Anderson i et interview med Tipsbladet.

– Vi er i en fase, hvor vi har været gennem et generationsskifte. Vi har haft nogle dårlige resultater de seneste to år, hvor vi har skiftet hele stammen ud. Det tager jo bare tid at bygge noget ordentligt op og få noget robusthed i holdet. Nu har vi en gruppe spillere, der har fået en del kampe og rutine, og vi har spillere, der spiller på store adresser, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.

– Det gør, at vi skal begynde at udfordre nogle af de her nationer, som afgør, om vi kommer til EM eller VM eller ej. Vi har fået et godt hold, og vi spiller noget andet fodbold. Det er ikke helt det samme som dengang, hvor det bare var 4-4-2 og lange bolde og hårdt arbejde. Vi er faktisk nogle spillere, der godt kan spille god fodbold, og det er virkelig spændende.

Mikael Anderson (i hvid AGF-trøje i midten) og FC Midtjylland-målmand Elias Ólafsson i deres nylige Superliga-kamp i Herning. Foto: Alamy

Og VM er det erklærede mål for Island, der skal vinde de to kommende kampe mod Montenegro og Wales og samtidig have resultaterne til at flaske sig, hvis man skal kvalificere sig via Nations Leagues playoff.

– Der er ikke nogen tvivl om, at vores målsætning er at komme til VM. Det er ikke sådan, at vi bare håber. Det er en klar målsætning. Det er også det, vi arbejder hen mod her i Nations League, hvor vi kan være heldige at kvalificere os til playoffkampene. Vi skal være heldige, for vi ligger ikke til det nu, men målet er klart at komme til VM, siger Mikael Anderson.

AGF-profilen måtte mandag melde fra til de to landskampe i den kommende uge efter en opslidende og intens periode på klubholdet i Århus, hvor han efter kampen mod FC København søndag aften kunne ses gå noget anstrengt efter det fysiske slag med Jacob Neestrups mandskab.

Men han håber og tror, 2025 og 2026 byder på en optur med landsholdet.

– Jeg har familie i USA, så det kunne også være rigtig fedt at spille en slutrunde der. Vi må se, hvem vi trækker i kvalifikationen, men jeg håber meget, vi kan kvalificere os uanset hvad, det ville være superfedt, siger AGF-profilen.

Der er en række islandske spillere på kontrakt i Superligaen og ligesom Anderson spiller på landsholdet.

Anderson er i modsætning til de spillere opvokset i Danmark, men landsholdet giver et særligt bånd mellem islændingene i Danmark.

– Vi har en tæt relation, vi rejser jo tit sammen til og fra landsholdet og skal det også nu her, hvor vi skal spille mod Wales og Montenegro. Vi mødte jo for nylig FC Midtjylland og Elias Ólafsson, og der har vi da en god samtale kørende. Det er fedt, at vi har en god relation sammen mellem os, der spiller i Danmark, siger Mikael Anderson.

Der er lodtrækning til VM-kvalifikationspuljerne 13. december.





Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



Kæmpekøb retur til FC København?

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Stort flop i England – hent Elias Jelert



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

FC København – Vejle Boldklub

Det var vanvittigt brutalt

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Sender stikpille til FC København-flop