Rejser med Superliga-rivaler: Vi vil til VM

Mikael Anderson er optimistisk på det islandske landsholds vegne.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det har været et par tumultariske år for det islandske landshold.

Generationen, der kvalificerede sig til EM 2016 og VM 2018, er udskiftet, den tidligere danske landstræner Åge Hareide forsøger at skrue et vinderhold sammen, og forventningerne på Island er høje, fortæller midtbanespilleren Mikael Anderson i et interview med Tipsbladet.

– Vi er i en fase, hvor vi har været gennem et generationsskifte. Vi har haft nogle dårlige resultater de seneste to år, hvor vi har skiftet hele stammen ud. Det tager jo bare tid at bygge noget ordentligt op og få noget robusthed i holdet. Nu har vi en gruppe spillere, der har fået en del kampe og rutine, og vi har spillere, der spiller på store adresser, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.

– Det gør, at vi skal begynde at udfordre nogle af de her nationer, som afgør, om vi kommer til EM eller VM eller ej. Vi har fået et godt hold, og vi spiller noget andet fodbold. Det er ikke helt det samme som dengang, hvor det bare var 4-4-2 og lange bolde og hårdt arbejde. Vi er faktisk nogle spillere, der godt kan spille god fodbold, og det er virkelig spændende.

Mikael Anderson (i hvid AGF-trøje i midten) og FC Midtjylland-målmand Elias Ólafsson i deres nylige Superliga-kamp i Herning. Foto: Alamy

Og VM er det erklærede mål for Island, der skal vinde de to kommende kampe mod Montenegro og Wales og samtidig have resultaterne til at flaske sig, hvis man skal kvalificere sig via Nations Leagues playoff.

– Der er ikke nogen tvivl om, at vores målsætning er at komme til VM. Det er ikke sådan, at vi bare håber. Det er en klar målsætning. Det er også det, vi arbejder hen mod her i Nations League, hvor vi kan være heldige at kvalificere os til playoffkampene. Vi skal være heldige, for vi ligger ikke til det nu, men målet er klart at komme til VM, siger Mikael Anderson.

AGF-profilen måtte mandag melde fra til de to landskampe i den kommende uge efter en opslidende og intens periode på klubholdet i Århus, hvor han efter kampen mod FC København søndag aften kunne ses gå noget anstrengt efter det fysiske slag med Jacob Neestrups mandskab.

Men han håber og tror, 2025 og 2026 byder på en optur med landsholdet.

– Jeg har familie i USA, så det kunne også være rigtig fedt at spille en slutrunde der. Vi må se, hvem vi trækker i kvalifikationen, men jeg håber meget, vi kan kvalificere os uanset hvad, det ville være superfedt, siger AGF-profilen.

Der er en række islandske spillere på kontrakt i Superligaen og ligesom Anderson spiller på landsholdet.

Anderson er i modsætning til de spillere opvokset i Danmark, men landsholdet giver et særligt bånd mellem islændingene i Danmark.

– Vi har en tæt relation, vi rejser jo tit sammen til og fra landsholdet og skal det også nu her, hvor vi skal spille mod Wales og Montenegro. Vi mødte jo for nylig FC Midtjylland og Elias Ólafsson, og der har vi da en god samtale kørende. Det er fedt, at vi har en god relation sammen mellem os, der spiller i Danmark, siger Mikael Anderson.

Der er lodtrækning til VM-kvalifikationspuljerne 13. december.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Pinligt! Danmark brænder på stribe



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe stjerne besøger København

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tottenham præsenterer ny træner



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Thomsen jubler over direktør-job

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Sverige skal til VM

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Rasmus Højlund har ikke set det før

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København afviser konspirationsteori

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK