Retur til Danmark: Jeg ville bare væk

I et interview med Tipsbladet fortæller Tobias Augustinus-Jensen om et turbulent forløb i hollandske FC Utrecht, hvor han blev smidt af holdet. Nu er han taget hjem til dansk fodbold og FC Helsingør.



Forventningerne var store, da OB-stortalentet Tobias Augustinus-Jensen skiftede den fynske klub ud med hollandske FC Utrecht i januar 2023.

Opholdet blev dog langt fra en succes for den danske angriber.

Specielt de seneste otte måneder har taget hårdt på ham.

– Det var en meget hård tid, da jeg ikke fik noget spilletid. Jeg var den bedste til træning. Jeg spillede ti kampe fra start og lavede tre mål og en assist, men han ville ikke bruge mig efterfølgende. Jeg ville bare væk, siger Tobias Augustinus-Jensen i et interview med Tipsbladet.

Hvordan var det at være i?

– Det er frustrerende, når du ved, at du ville kunne starte i alle kampe, og så blev man slet ikke udtaget. Når du så er udtaget, vidste jeg med 100 procent sikkerhed, at jeg ikke ville komme ind.

– Man kan fornemme det, og man hører fra de andre trænere: ‘Hvad foregår der?’. De sagde, at jeg kunne score alle mål til træning, og jeg ville stadig ikke få et minut.

– Det er ikke rart at blive dårligt behandlet, men det er også en del af gamet. Jeg kan ikke gøre så meget ved det. Når man tager ud, ved jeg, at der er en chance for, at jeg ikke kommer til at spille.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Valgte FC Helsingør på grund af spillestil
Nu er danskeren ude af kontrakten med den hollandske klub, og nu venter der en tilværelse i 2. divisionsklubben FC Helsingør, hvor han har skrevet en toårig kontrakt.

Augustinus-Jensen glæder sig til at få en frisk start.

– Kontakten opstod for to uger siden, og jeg snakkede med nogle fra klubben blandt andet assistenttræneren om filosofien.

– Måske er rækken en tand under, hvad jeg selv synes, at jeg burde spille. Det er også tid til at bevise mig selv, at jeg er god nok efter en otte måneders tid.

Danskeren fortæller, at der var lidt snakke med andre danske klubber, men den 19-årige dansker valgte 2. divisionsklubben af en bestemt grund.

– Det er vigtigt for mig at spille. Jeg vil stadig mene, at det ville jeg også kunne i 1. division, men det er vigtigt at spille i et system, som jeg godt kan lide. Det nytter ikke noget at spille fast for en klub i 1. division, som bare bliver presset i bund en hel kamp og rykker ned.

– Jeg skal spille for en klub, der har bolden. Så må man tabe, men så tør man. Det nytter ikke noget, at man bare slår lange bolde. Det passer jeg ikke ind i. Det er jo spansk ejet nu, og selvfølgelig spiller man ikke tiki-taka i 2. division, men klubben vil gerne spille fodbold. Ambitionen er at rykke op, og alt andet vil være skuffende for mig.

Danskeren håber, at han kan slå igennem i 2. division, så han måske kan komme videre til en større adresse på sigt.

– Målsætningen skal være, at jeg skal være en af dem, der laver flest mål og assists i ligaen. Jeg er jo offensivspiller. Jeg vil gerne skabe flest chancer. Det vigtigste er, at vi rykker op, og jeg vil spille alle kampe, siger den nye FC Helsingør-spiller til Tipsbladet og tilføjer.

– Vi har en god dialog i forhold til, hvad jeg og klubben gerne vil. Der er ingen tvivl om, at hvis vi rykker direkte op og har en god sæson, så er der et år tilbage, og så skal der enten forhandles om en ny kontrakt eller et eventuelt salg. Det er vi meget åbne om, men det handler om at spille en masse kampe.

FC Helsingør indleder sæsonen i 2. division mod Nykøbing FC på fredag.

Augustinus-Jensen nåede at spille 32 kampe for Utrecht’s U21-hold med fire mål til følge. Han nåede aldrig at få førsteholdsdebut. Danskeren havde kontrakt til sommeren 2025.





Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Brøndby IF – FC Midtjylland

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Brøndby-fans sender åbent brev

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Silkeborg IF – OB



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Sønderjyske – Viborg FF

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Arsenal snublede i guldkampen

Cooper gav hård og ærlig besked

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Barcelona klager til UEFA

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

AGF snubler i guldkampen

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Tottenham under stregen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale