Forventningerne var store, da OB-stortalentet Tobias Augustinus-Jensen skiftede den fynske klub ud med hollandske FC Utrecht i januar 2023.
Opholdet blev dog langt fra en succes for den danske angriber.
Specielt de seneste otte måneder har taget hårdt på ham.
– Det var en meget hård tid, da jeg ikke fik noget spilletid. Jeg var den bedste til træning. Jeg spillede ti kampe fra start og lavede tre mål og en assist, men han ville ikke bruge mig efterfølgende. Jeg ville bare væk, siger Tobias Augustinus-Jensen i et interview med Tipsbladet.
Hvordan var det at være i?
– Det er frustrerende, når du ved, at du ville kunne starte i alle kampe, og så blev man slet ikke udtaget. Når du så er udtaget, vidste jeg med 100 procent sikkerhed, at jeg ikke ville komme ind.
– Man kan fornemme det, og man hører fra de andre trænere: ‘Hvad foregår der?’. De sagde, at jeg kunne score alle mål til træning, og jeg ville stadig ikke få et minut.
– Det er ikke rart at blive dårligt behandlet, men det er også en del af gamet. Jeg kan ikke gøre så meget ved det. Når man tager ud, ved jeg, at der er en chance for, at jeg ikke kommer til at spille.
Artiklen fortsætter under billedet.
Valgte FC Helsingør på grund af spillestil
Nu er danskeren ude af kontrakten med den hollandske klub, og nu venter der en tilværelse i 2. divisionsklubben FC Helsingør, hvor han har skrevet en toårig kontrakt.
Augustinus-Jensen glæder sig til at få en frisk start.
– Kontakten opstod for to uger siden, og jeg snakkede med nogle fra klubben blandt andet assistenttræneren om filosofien.
– Måske er rækken en tand under, hvad jeg selv synes, at jeg burde spille. Det er også tid til at bevise mig selv, at jeg er god nok efter en otte måneders tid.
Danskeren fortæller, at der var lidt snakke med andre danske klubber, men den 19-årige dansker valgte 2. divisionsklubben af en bestemt grund.
– Det er vigtigt for mig at spille. Jeg vil stadig mene, at det ville jeg også kunne i 1. division, men det er vigtigt at spille i et system, som jeg godt kan lide. Det nytter ikke noget at spille fast for en klub i 1. division, som bare bliver presset i bund en hel kamp og rykker ned.
– Jeg skal spille for en klub, der har bolden. Så må man tabe, men så tør man. Det nytter ikke noget, at man bare slår lange bolde. Det passer jeg ikke ind i. Det er jo spansk ejet nu, og selvfølgelig spiller man ikke tiki-taka i 2. division, men klubben vil gerne spille fodbold. Ambitionen er at rykke op, og alt andet vil være skuffende for mig.
Danskeren håber, at han kan slå igennem i 2. division, så han måske kan komme videre til en større adresse på sigt.
– Målsætningen skal være, at jeg skal være en af dem, der laver flest mål og assists i ligaen. Jeg er jo offensivspiller. Jeg vil gerne skabe flest chancer. Det vigtigste er, at vi rykker op, og jeg vil spille alle kampe, siger den nye FC Helsingør-spiller til Tipsbladet og tilføjer.
– Vi har en god dialog i forhold til, hvad jeg og klubben gerne vil. Der er ingen tvivl om, at hvis vi rykker direkte op og har en god sæson, så er der et år tilbage, og så skal der enten forhandles om en ny kontrakt eller et eventuelt salg. Det er vi meget åbne om, men det handler om at spille en masse kampe.
FC Helsingør indleder sæsonen i 2. division mod Nykøbing FC på fredag.
Augustinus-Jensen nåede at spille 32 kampe for Utrecht’s U21-hold med fire mål til følge. Han nåede aldrig at få førsteholdsdebut. Danskeren havde kontrakt til sommeren 2025.
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe