Retur til Danmark: Jeg ville bare væk

I et interview med Tipsbladet fortæller Tobias Augustinus-Jensen om et turbulent forløb i hollandske FC Utrecht, hvor han blev smidt af holdet. Nu er han taget hjem til dansk fodbold og FC Helsingør.



Forventningerne var store, da OB-stortalentet Tobias Augustinus-Jensen skiftede den fynske klub ud med hollandske FC Utrecht i januar 2023.

Opholdet blev dog langt fra en succes for den danske angriber.

Specielt de seneste otte måneder har taget hårdt på ham.

– Det var en meget hård tid, da jeg ikke fik noget spilletid. Jeg var den bedste til træning. Jeg spillede ti kampe fra start og lavede tre mål og en assist, men han ville ikke bruge mig efterfølgende. Jeg ville bare væk, siger Tobias Augustinus-Jensen i et interview med Tipsbladet.

Hvordan var det at være i?

– Det er frustrerende, når du ved, at du ville kunne starte i alle kampe, og så blev man slet ikke udtaget. Når du så er udtaget, vidste jeg med 100 procent sikkerhed, at jeg ikke ville komme ind.

– Man kan fornemme det, og man hører fra de andre trænere: ‘Hvad foregår der?’. De sagde, at jeg kunne score alle mål til træning, og jeg ville stadig ikke få et minut.

– Det er ikke rart at blive dårligt behandlet, men det er også en del af gamet. Jeg kan ikke gøre så meget ved det. Når man tager ud, ved jeg, at der er en chance for, at jeg ikke kommer til at spille.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Valgte FC Helsingør på grund af spillestil
Nu er danskeren ude af kontrakten med den hollandske klub, og nu venter der en tilværelse i 2. divisionsklubben FC Helsingør, hvor han har skrevet en toårig kontrakt.

Augustinus-Jensen glæder sig til at få en frisk start.

– Kontakten opstod for to uger siden, og jeg snakkede med nogle fra klubben blandt andet assistenttræneren om filosofien.

– Måske er rækken en tand under, hvad jeg selv synes, at jeg burde spille. Det er også tid til at bevise mig selv, at jeg er god nok efter en otte måneders tid.

Danskeren fortæller, at der var lidt snakke med andre danske klubber, men den 19-årige dansker valgte 2. divisionsklubben af en bestemt grund.

– Det er vigtigt for mig at spille. Jeg vil stadig mene, at det ville jeg også kunne i 1. division, men det er vigtigt at spille i et system, som jeg godt kan lide. Det nytter ikke noget at spille fast for en klub i 1. division, som bare bliver presset i bund en hel kamp og rykker ned.

– Jeg skal spille for en klub, der har bolden. Så må man tabe, men så tør man. Det nytter ikke noget, at man bare slår lange bolde. Det passer jeg ikke ind i. Det er jo spansk ejet nu, og selvfølgelig spiller man ikke tiki-taka i 2. division, men klubben vil gerne spille fodbold. Ambitionen er at rykke op, og alt andet vil være skuffende for mig.

Danskeren håber, at han kan slå igennem i 2. division, så han måske kan komme videre til en større adresse på sigt.

– Målsætningen skal være, at jeg skal være en af dem, der laver flest mål og assists i ligaen. Jeg er jo offensivspiller. Jeg vil gerne skabe flest chancer. Det vigtigste er, at vi rykker op, og jeg vil spille alle kampe, siger den nye FC Helsingør-spiller til Tipsbladet og tilføjer.

– Vi har en god dialog i forhold til, hvad jeg og klubben gerne vil. Der er ingen tvivl om, at hvis vi rykker direkte op og har en god sæson, så er der et år tilbage, og så skal der enten forhandles om en ny kontrakt eller et eventuelt salg. Det er vi meget åbne om, men det handler om at spille en masse kampe.

FC Helsingør indleder sæsonen i 2. division mod Nykøbing FC på fredag.

Augustinus-Jensen nåede at spille 32 kampe for Utrecht’s U21-hold med fire mål til følge. Han nåede aldrig at få førsteholdsdebut. Danskeren havde kontrakt til sommeren 2025.





Vild aften! Kun sket én gang før




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Godt nyt – nu er han landet i København

‘Kontraktchok’ i Manchester United



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Hård dom over Franks fremtid

– Hold nu kæft med Arsenal!

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Stjerne er født – på landsholdet med ham

James Milner tangerer vild Premier League-rekord



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Zorniger i chok: Er det en joke?

Riemer reagerer på Frank-fyring

Ekspert: Det mest positive for FCK



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Dansk målsluger skifter til topklub

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Forventer kæmpe jobtilbud

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Thomas Frank fyret

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

– Det var en skuffelse

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Nægtet Brøndby-skifte

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag