Retur til Danmark: Jeg ville bare væk

I et interview med Tipsbladet fortæller Tobias Augustinus-Jensen om et turbulent forløb i hollandske FC Utrecht, hvor han blev smidt af holdet. Nu er han taget hjem til dansk fodbold og FC Helsingør.



Forventningerne var store, da OB-stortalentet Tobias Augustinus-Jensen skiftede den fynske klub ud med hollandske FC Utrecht i januar 2023.

Opholdet blev dog langt fra en succes for den danske angriber.

Specielt de seneste otte måneder har taget hårdt på ham.

– Det var en meget hård tid, da jeg ikke fik noget spilletid. Jeg var den bedste til træning. Jeg spillede ti kampe fra start og lavede tre mål og en assist, men han ville ikke bruge mig efterfølgende. Jeg ville bare væk, siger Tobias Augustinus-Jensen i et interview med Tipsbladet.

Hvordan var det at være i?

– Det er frustrerende, når du ved, at du ville kunne starte i alle kampe, og så blev man slet ikke udtaget. Når du så er udtaget, vidste jeg med 100 procent sikkerhed, at jeg ikke ville komme ind.

– Man kan fornemme det, og man hører fra de andre trænere: ‘Hvad foregår der?’. De sagde, at jeg kunne score alle mål til træning, og jeg ville stadig ikke få et minut.

– Det er ikke rart at blive dårligt behandlet, men det er også en del af gamet. Jeg kan ikke gøre så meget ved det. Når man tager ud, ved jeg, at der er en chance for, at jeg ikke kommer til at spille.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Valgte FC Helsingør på grund af spillestil
Nu er danskeren ude af kontrakten med den hollandske klub, og nu venter der en tilværelse i 2. divisionsklubben FC Helsingør, hvor han har skrevet en toårig kontrakt.

Augustinus-Jensen glæder sig til at få en frisk start.

– Kontakten opstod for to uger siden, og jeg snakkede med nogle fra klubben blandt andet assistenttræneren om filosofien.

– Måske er rækken en tand under, hvad jeg selv synes, at jeg burde spille. Det er også tid til at bevise mig selv, at jeg er god nok efter en otte måneders tid.

Danskeren fortæller, at der var lidt snakke med andre danske klubber, men den 19-årige dansker valgte 2. divisionsklubben af en bestemt grund.

– Det er vigtigt for mig at spille. Jeg vil stadig mene, at det ville jeg også kunne i 1. division, men det er vigtigt at spille i et system, som jeg godt kan lide. Det nytter ikke noget at spille fast for en klub i 1. division, som bare bliver presset i bund en hel kamp og rykker ned.

– Jeg skal spille for en klub, der har bolden. Så må man tabe, men så tør man. Det nytter ikke noget, at man bare slår lange bolde. Det passer jeg ikke ind i. Det er jo spansk ejet nu, og selvfølgelig spiller man ikke tiki-taka i 2. division, men klubben vil gerne spille fodbold. Ambitionen er at rykke op, og alt andet vil være skuffende for mig.

Danskeren håber, at han kan slå igennem i 2. division, så han måske kan komme videre til en større adresse på sigt.

– Målsætningen skal være, at jeg skal være en af dem, der laver flest mål og assists i ligaen. Jeg er jo offensivspiller. Jeg vil gerne skabe flest chancer. Det vigtigste er, at vi rykker op, og jeg vil spille alle kampe, siger den nye FC Helsingør-spiller til Tipsbladet og tilføjer.

– Vi har en god dialog i forhold til, hvad jeg og klubben gerne vil. Der er ingen tvivl om, at hvis vi rykker direkte op og har en god sæson, så er der et år tilbage, og så skal der enten forhandles om en ny kontrakt eller et eventuelt salg. Det er vi meget åbne om, men det handler om at spille en masse kampe.

FC Helsingør indleder sæsonen i 2. division mod Nykøbing FC på fredag.

Augustinus-Jensen nåede at spille 32 kampe for Utrecht’s U21-hold med fire mål til følge. Han nåede aldrig at få førsteholdsdebut. Danskeren havde kontrakt til sommeren 2025.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Østrig – Jordan

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Blæst bagover af 18-årig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper