Revser PSG for katastrofal Mbappé-håndtering

Ifølge Thierry Henry er det decideret dumt, at Paris Saint-Germain ikke fik Kylian Mbappés fremtid på plads for flere år siden.



Kylian Mbappé scorede søndag to gange, da Paris Saint-Germain slog Monaco med 2-0 i Ligue 1, og efter slutfløjtet gik Premier League-legenden Thierry Henry så i flæsket på den franske hovedstadsklub. 

Ifølge Thierry Henry har Paris Saint-Germain-ledelsen således håndteret Kylian Mbappés situation på katastrofal vis, idet meget tyder på, at den 22-årige angriber forlader pariserne på en fri transfer til sommer. 

– Det her burde være blevet løst for to år siden. Jeg tror, at hvis de for to år siden havde sat sig ned med Mbappé og sagt til ham: ‘Det her er dit hold, vi kommer til at bygge det her hold op omkring dig. Du kommer til at blive bossen’… men nu har han skæbnen i sine egne hænder. Han vil kunne skrive under med hvem end, han har lyst til. Men det burde være blevet løst for lang tid siden, lyder det således, ifølge RMC Sport, fra Thierry Henry. 

Efter 2-0-nederlaget til Paris Saint-Germain holdt Monaco-cheftræner Niko Kovac sig desuden ikke tilbage i sin ros af Kylian Mbappé. 

– Kylian hører til blandt de tre bedste spillere i verden i øjeblikket. Han kommer til at vinde mange Ballon d’Or-priser, hvis han fortsætter sådan her. Han gør forskellen for PSG i øjeblikket. Hans fart, smidighed, styrke… det er svært at forsvare sig imod ham, lød det således fra Niko Kovac. 

Kylian Mbappé er i denne sæson noteret for 13 mål og 14 assister i 23 kampe for Paris Saint-Germain. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Millionregn over ‘PC’

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-vært stopper på Viaplay

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Afsløring: DBU-boss stopper

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Bo Svensson med hård kritik