Revser PSG for katastrofal Mbappé-håndtering

Ifølge Thierry Henry er det decideret dumt, at Paris Saint-Germain ikke fik Kylian Mbappés fremtid på plads for flere år siden.



Kylian Mbappé scorede søndag to gange, da Paris Saint-Germain slog Monaco med 2-0 i Ligue 1, og efter slutfløjtet gik Premier League-legenden Thierry Henry så i flæsket på den franske hovedstadsklub. 

Ifølge Thierry Henry har Paris Saint-Germain-ledelsen således håndteret Kylian Mbappés situation på katastrofal vis, idet meget tyder på, at den 22-årige angriber forlader pariserne på en fri transfer til sommer. 

– Det her burde være blevet løst for to år siden. Jeg tror, at hvis de for to år siden havde sat sig ned med Mbappé og sagt til ham: ‘Det her er dit hold, vi kommer til at bygge det her hold op omkring dig. Du kommer til at blive bossen’… men nu har han skæbnen i sine egne hænder. Han vil kunne skrive under med hvem end, han har lyst til. Men det burde være blevet løst for lang tid siden, lyder det således, ifølge RMC Sport, fra Thierry Henry. 

Efter 2-0-nederlaget til Paris Saint-Germain holdt Monaco-cheftræner Niko Kovac sig desuden ikke tilbage i sin ros af Kylian Mbappé. 

– Kylian hører til blandt de tre bedste spillere i verden i øjeblikket. Han kommer til at vinde mange Ballon d’Or-priser, hvis han fortsætter sådan her. Han gør forskellen for PSG i øjeblikket. Hans fart, smidighed, styrke… det er svært at forsvare sig imod ham, lød det således fra Niko Kovac. 

Kylian Mbappé er i denne sæson noteret for 13 mål og 14 assister i 23 kampe for Paris Saint-Germain. 







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

José Mourinho vil have dansk stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

UEFA med vild ændring

Afsløring: De er færdige i Randers

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria