Revser PSG for katastrofal Mbappé-håndtering

Ifølge Thierry Henry er det decideret dumt, at Paris Saint-Germain ikke fik Kylian Mbappés fremtid på plads for flere år siden.



Kylian Mbappé scorede søndag to gange, da Paris Saint-Germain slog Monaco med 2-0 i Ligue 1, og efter slutfløjtet gik Premier League-legenden Thierry Henry så i flæsket på den franske hovedstadsklub. 

Ifølge Thierry Henry har Paris Saint-Germain-ledelsen således håndteret Kylian Mbappés situation på katastrofal vis, idet meget tyder på, at den 22-årige angriber forlader pariserne på en fri transfer til sommer. 

– Det her burde være blevet løst for to år siden. Jeg tror, at hvis de for to år siden havde sat sig ned med Mbappé og sagt til ham: ‘Det her er dit hold, vi kommer til at bygge det her hold op omkring dig. Du kommer til at blive bossen’… men nu har han skæbnen i sine egne hænder. Han vil kunne skrive under med hvem end, han har lyst til. Men det burde være blevet løst for lang tid siden, lyder det således, ifølge RMC Sport, fra Thierry Henry. 

Efter 2-0-nederlaget til Paris Saint-Germain holdt Monaco-cheftræner Niko Kovac sig desuden ikke tilbage i sin ros af Kylian Mbappé. 

– Kylian hører til blandt de tre bedste spillere i verden i øjeblikket. Han kommer til at vinde mange Ballon d’Or-priser, hvis han fortsætter sådan her. Han gør forskellen for PSG i øjeblikket. Hans fart, smidighed, styrke… det er svært at forsvare sig imod ham, lød det således fra Niko Kovac. 

Kylian Mbappé er i denne sæson noteret for 13 mål og 14 assister i 23 kampe for Paris Saint-Germain. 





LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Liverpool – Brentford

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

FCK-træner roser Felix Beijmo

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Færdig som cheftræner i Real Madrid

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

FCK sigter stadig efter 15. juni

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’