Revser Tengstedt: Han har vist absolut ingenting

Den danske angriber får ikke pæne ord med på vejen af tidligere vicepræsident i Benfica João Braz Frade.



Sølle 20 minutter på plænen har danske Casper Tengstedt fået for Benfica, siden han skiftede fra Rosenborg i januar. 

Det er nok en anelse mindre, end hvad den 23-årige angriber havde håbet på, og for at tørre salt i såret har han ikke vist sig godt frem, når han har været på plænen. 

Det er i hvert fald analysen fra tidligere vicepræsident i den portugisiske mesterklub João Braz Frade. 

Benfica har netop sendt den unge angriber Henrique Araujo på lån næste sæson, men spørger man Frade, var det danskeren, der skulle have været afskibet. 

– Den bedste angriber Benfica havde sidste år, udover Gonçalo Ramos, var Henrique Araújo, der igen er blevet sendt videre, og jeg ved ikke hvorfor. Jeg forstår ikke, hvad han mangler, for eksempel i forhold til Tengstedt, der har vist absolut ingenting i de kampe, han har været inde, fortæller han til det portugisiske medie Bancada. 

Udtalelsen kommer i kølvandet på, at Benfica har solgt deres portugisiske skarpretter Goncalo Ramos. 

Nu skal der findes en fuldgod erstatning i forreste række, og her klarer danske Casper Tengstedt ikke skærene, hvis man spørger João Braz Frade.

I stedet mener han, at kroatiske Petar Musa skal have tjansen. 

– Musa kom altid godt ind i de fleste af de kampe, han spillede sidste år. Han er en fantastisk fighter og  giver aldrig op. Jeg holder meget af Musa, fortæller han.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Argentina – Egypten

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Enig med FC Midtjylland-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

USA – Belgien

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Her er prisen på Aral Simsir

AGF-spiller idømt karantæne

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Brøndby tæt på Superliga-profil

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller