Ricardo Moniz kan lande nyt trænerjob

Den tidligere Randers FC-træner er angiveligt i spil til et nyt job som cheftræner, denne gang i Ungarn.



Ricardo Moniz har ikke været cheftræner i lidt over to år, men nu kan den tidligere Randers FC-træner angiveligt få en ny chance for at stå i spidsen for et mandskab.

Således er den 57-årige hollænder et af flere navne, der er i spil til cheftrænerjobbet hos Zalaegerszegi TE, der spiller i den bedste ungarske række. Det skriver det ungarske fodboldmedie Csakfoci.

Hvis han ender med at blive ansat, vil det ikke være første gang, at Ricardo Moniz skal arbejde i Ungarn. Fra 2012 til 2013 var han cheftræner i storklubben Ferencvaros, med hvem han vandt ligacuppen.

Mange Superliga-fans vil nok huske Ricardo Moniz mest for sin korte tid i Randers FC i 2017/18-sæsonen, samtidig med at mandskabet blev fulgt af et tv-hold fra Eurosport til serien “Superliga Backstage”. Det, følte han, var en stor hæmsko for hans arbejde. 

– Jeg arbejdede en hel dag med en mikrofon på, og det var svært. Men jeg var ærlig. Jeg kan ikke lide, når folk spiller skuespil. Men rent professionelt var det svært. Det har sikkert været underholdende for folk hjemme i sofaen, men vi stod og skulle redde en klub, sagde Ricardo Moniz i et interview med Tipsbladet sidste år

Han blev fyret efter blot ni kampe i spidsen for mandskabet og kom efterfølgende til slovakiske AS Trencin og hollandske Excelsior, hvor han dog blev fyret i januar 2020. I knap et år har han været ansat som ungdomstræner i den tyske traditionsklub Hamburger SV.





Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub teaser

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Elfenbenskysten – Norge

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’