Ricardo Moniz har ikke været cheftræner i lidt over to år, men nu kan den tidligere Randers FC-træner angiveligt få en ny chance for at stå i spidsen for et mandskab.
Således er den 57-årige hollænder et af flere navne, der er i spil til cheftrænerjobbet hos Zalaegerszegi TE, der spiller i den bedste ungarske række. Det skriver det ungarske fodboldmedie Csakfoci.
Hvis han ender med at blive ansat, vil det ikke være første gang, at Ricardo Moniz skal arbejde i Ungarn. Fra 2012 til 2013 var han cheftræner i storklubben Ferencvaros, med hvem han vandt ligacuppen.
Mange Superliga-fans vil nok huske Ricardo Moniz mest for sin korte tid i Randers FC i 2017/18-sæsonen, samtidig med at mandskabet blev fulgt af et tv-hold fra Eurosport til serien “Superliga Backstage”. Det, følte han, var en stor hæmsko for hans arbejde.
– Jeg arbejdede en hel dag med en mikrofon på, og det var svært. Men jeg var ærlig. Jeg kan ikke lide, når folk spiller skuespil. Men rent professionelt var det svært. Det har sikkert været underholdende for folk hjemme i sofaen, men vi stod og skulle redde en klub, sagde Ricardo Moniz i et interview med Tipsbladet sidste år.
Han blev fyret efter blot ni kampe i spidsen for mandskabet og kom efterfølgende til slovakiske AS Trencin og hollandske Excelsior, hvor han dog blev fyret i januar 2020. I knap et år har han været ansat som ungdomstræner i den tyske traditionsklub Hamburger SV.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
