Ricardo Moniz kan lande nyt trænerjob

Den tidligere Randers FC-træner er angiveligt i spil til et nyt job som cheftræner, denne gang i Ungarn.



Ricardo Moniz har ikke været cheftræner i lidt over to år, men nu kan den tidligere Randers FC-træner angiveligt få en ny chance for at stå i spidsen for et mandskab.

Således er den 57-årige hollænder et af flere navne, der er i spil til cheftrænerjobbet hos Zalaegerszegi TE, der spiller i den bedste ungarske række. Det skriver det ungarske fodboldmedie Csakfoci.

Hvis han ender med at blive ansat, vil det ikke være første gang, at Ricardo Moniz skal arbejde i Ungarn. Fra 2012 til 2013 var han cheftræner i storklubben Ferencvaros, med hvem han vandt ligacuppen.

Mange Superliga-fans vil nok huske Ricardo Moniz mest for sin korte tid i Randers FC i 2017/18-sæsonen, samtidig med at mandskabet blev fulgt af et tv-hold fra Eurosport til serien “Superliga Backstage”. Det, følte han, var en stor hæmsko for hans arbejde. 

– Jeg arbejdede en hel dag med en mikrofon på, og det var svært. Men jeg var ærlig. Jeg kan ikke lide, når folk spiller skuespil. Men rent professionelt var det svært. Det har sikkert været underholdende for folk hjemme i sofaen, men vi stod og skulle redde en klub, sagde Ricardo Moniz i et interview med Tipsbladet sidste år

Han blev fyret efter blot ni kampe i spidsen for mandskabet og kom efterfølgende til slovakiske AS Trencin og hollandske Excelsior, hvor han dog blev fyret i januar 2020. I knap et år har han været ansat som ungdomstræner i den tyske traditionsklub Hamburger SV.





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Jess Thorup indlagt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Roy Keane slagter dansk stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Dansk stortalents værdi eksploderer

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Så er det officielt