Rift om dansk træner i Kina

Den danske træner Mads Davidsen har for alvor slået sit navn fast i kinesisk fodbold, hvor flere spændende jobs er i spil.



Den tidligere U/19-træner i Brøndby, Mads Davidsen, sagde for et par uger siden jobbet op som direktør for Ebbe Sands fodboldakademi i Kina. Men den 30-årige dansker har med det seneste års arbejde for alvor slået sit navn fast i Kina, hvor flere konkrete tilbud er tikket ind.

–  I den seneste uge har jeg rejst rundt i Kina og besøgt klubber, akademier og personer, der har vist interesse for mig, og jeg havde umiddelbart nogle spændende samtaler, så nu går jeg og venter på svar fra nogle af møderne. Jeg håber på en afklaring inden for en uge – 10 dage, men man ved aldrig helt i fodboldens verden, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk.

I forbindelse med sin opsigelse på Ebbe Sand Soccer Academy afslørede Mads Davidsen, at han havde et konkret tilbud fra både en kinesisk klub og omkring et job i Mellemøsten, men alt tyder på, at fremtiden ligger i Kina.  

– Jeg har afvist tilbuddet fra Mellemøsten og har besluttet at spille lidt højt spil og satse kun på Kina, da især én af mulighederne herude er fantastisk spændende og vil rykke mig op på den hylde, hvor jeg helst vil være i fremtiden. Det vil være et job i tæt samarbejde med ét af de helt store trænernavne i verden, men intet er som sagt på plads endnu, lyder det fra danskeren, som dog ikke vil ud med, hvilket trænernavn, der er tale om. 

I de seneste år er pengene i kinesisk fodbold blev enorme og har lokket både stjernespillere og trænere til. Den tidligere italienske landstræner Marcello Lippi, der førte Italien vil VM-titlen i 2006, blev i 2012 træner for Guangzhou Evergrande og vandt i første sæson det kinesiske mesterskab. 

For nyligt kom det frem, at også den svenske trænerlegende Sven-Göran Eriksson tager til Kina, hvor han skal stå i spidsen for Guangzhou R&F.  

Skulle de forskellige kinesiske muligheder vise sig at ryge i vasken for Mads Davidsen, har den danske træner ikke tænkt sig at forlade “Riget i Midten.”
 
– Umiddelbart tager jeg det helt roligt. Jeg har også et bijob i Kina som ekspertkommentator i det største kinesiske medie samt lidt freelance scouting for nogle europæiske klubber, så jeg har lidt at se til og kan da også godt se charmen i at lave ”en Josep Guardiola” og tage fri et halvt år og få reflekteret over alt det, der er sket samt hvordan fremtiden skal se ud, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Dansk klub henter Nicolai Larsen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Thomas Frank scorer sommerjob

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF