Rift om dansk træner i Kina

Den danske træner Mads Davidsen har for alvor slået sit navn fast i kinesisk fodbold, hvor flere spændende jobs er i spil.



Den tidligere U/19-træner i Brøndby, Mads Davidsen, sagde for et par uger siden jobbet op som direktør for Ebbe Sands fodboldakademi i Kina. Men den 30-årige dansker har med det seneste års arbejde for alvor slået sit navn fast i Kina, hvor flere konkrete tilbud er tikket ind.

–  I den seneste uge har jeg rejst rundt i Kina og besøgt klubber, akademier og personer, der har vist interesse for mig, og jeg havde umiddelbart nogle spændende samtaler, så nu går jeg og venter på svar fra nogle af møderne. Jeg håber på en afklaring inden for en uge – 10 dage, men man ved aldrig helt i fodboldens verden, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk.

I forbindelse med sin opsigelse på Ebbe Sand Soccer Academy afslørede Mads Davidsen, at han havde et konkret tilbud fra både en kinesisk klub og omkring et job i Mellemøsten, men alt tyder på, at fremtiden ligger i Kina.  

– Jeg har afvist tilbuddet fra Mellemøsten og har besluttet at spille lidt højt spil og satse kun på Kina, da især én af mulighederne herude er fantastisk spændende og vil rykke mig op på den hylde, hvor jeg helst vil være i fremtiden. Det vil være et job i tæt samarbejde med ét af de helt store trænernavne i verden, men intet er som sagt på plads endnu, lyder det fra danskeren, som dog ikke vil ud med, hvilket trænernavn, der er tale om. 

I de seneste år er pengene i kinesisk fodbold blev enorme og har lokket både stjernespillere og trænere til. Den tidligere italienske landstræner Marcello Lippi, der førte Italien vil VM-titlen i 2006, blev i 2012 træner for Guangzhou Evergrande og vandt i første sæson det kinesiske mesterskab. 

For nyligt kom det frem, at også den svenske trænerlegende Sven-Göran Eriksson tager til Kina, hvor han skal stå i spidsen for Guangzhou R&F.  

Skulle de forskellige kinesiske muligheder vise sig at ryge i vasken for Mads Davidsen, har den danske træner ikke tænkt sig at forlade “Riget i Midten.”
 
– Umiddelbart tager jeg det helt roligt. Jeg har også et bijob i Kina som ekspertkommentator i det største kinesiske medie samt lidt freelance scouting for nogle europæiske klubber, så jeg har lidt at se til og kan da også godt se charmen i at lave ”en Josep Guardiola” og tage fri et halvt år og få reflekteret over alt det, der er sket samt hvordan fremtiden skal se ud, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk



Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

FC København-handling går verden rundt 

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Endelig er der godt nyt!

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Morten Olsen scorer nyt job

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

Brøndby IF – FC Fredericia

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

FCM meldes interesseret – bud fra England

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Superliga-træner: Det er utilgiveligt

Brøndby sparer millioner

Johan Larsson giver opsigtsvækkende interview

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

AGF slår FC København i drama

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering