Den tidligere U/19-træner i Brøndby, Mads Davidsen, sagde for et par uger siden jobbet op som direktør for Ebbe Sands fodboldakademi i Kina. Men den 30-årige dansker har med det seneste års arbejde for alvor slået sit navn fast i Kina, hvor flere konkrete tilbud er tikket ind.
– I den seneste uge har jeg rejst rundt i Kina og besøgt klubber, akademier og personer, der har vist interesse for mig, og jeg havde umiddelbart nogle spændende samtaler, så nu går jeg og venter på svar fra nogle af møderne. Jeg håber på en afklaring inden for en uge – 10 dage, men man ved aldrig helt i fodboldens verden, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk.
I forbindelse med sin opsigelse på Ebbe Sand Soccer Academy afslørede Mads Davidsen, at han havde et konkret tilbud fra både en kinesisk klub og omkring et job i Mellemøsten, men alt tyder på, at fremtiden ligger i Kina.
– Jeg har afvist tilbuddet fra Mellemøsten og har besluttet at spille lidt højt spil og satse kun på Kina, da især én af mulighederne herude er fantastisk spændende og vil rykke mig op på den hylde, hvor jeg helst vil være i fremtiden. Det vil være et job i tæt samarbejde med ét af de helt store trænernavne i verden, men intet er som sagt på plads endnu, lyder det fra danskeren, som dog ikke vil ud med, hvilket trænernavn, der er tale om.
I de seneste år er pengene i kinesisk fodbold blev enorme og har lokket både stjernespillere og trænere til. Den tidligere italienske landstræner Marcello Lippi, der førte Italien vil VM-titlen i 2006, blev i 2012 træner for Guangzhou Evergrande og vandt i første sæson det kinesiske mesterskab.
For nyligt kom det frem, at også den svenske trænerlegende Sven-Göran Eriksson tager til Kina, hvor han skal stå i spidsen for Guangzhou R&F.
Skulle de forskellige kinesiske muligheder vise sig at ryge i vasken for Mads Davidsen, har den danske træner ikke tænkt sig at forlade “Riget i Midten.”
– Umiddelbart tager jeg det helt roligt. Jeg har også et bijob i Kina som ekspertkommentator i det største kinesiske medie samt lidt freelance scouting for nogle europæiske klubber, så jeg har lidt at se til og kan da også godt se charmen i at lave ”en Josep Guardiola” og tage fri et halvt år og få reflekteret over alt det, der er sket samt hvordan fremtiden skal se ud, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
England tromlede Kroatien – Portugal snublede
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
OPTAKT
