Rift om dansk træner i Kina

Den danske træner Mads Davidsen har for alvor slået sit navn fast i kinesisk fodbold, hvor flere spændende jobs er i spil.



Den tidligere U/19-træner i Brøndby, Mads Davidsen, sagde for et par uger siden jobbet op som direktør for Ebbe Sands fodboldakademi i Kina. Men den 30-årige dansker har med det seneste års arbejde for alvor slået sit navn fast i Kina, hvor flere konkrete tilbud er tikket ind.

–  I den seneste uge har jeg rejst rundt i Kina og besøgt klubber, akademier og personer, der har vist interesse for mig, og jeg havde umiddelbart nogle spændende samtaler, så nu går jeg og venter på svar fra nogle af møderne. Jeg håber på en afklaring inden for en uge – 10 dage, men man ved aldrig helt i fodboldens verden, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk.

I forbindelse med sin opsigelse på Ebbe Sand Soccer Academy afslørede Mads Davidsen, at han havde et konkret tilbud fra både en kinesisk klub og omkring et job i Mellemøsten, men alt tyder på, at fremtiden ligger i Kina.  

– Jeg har afvist tilbuddet fra Mellemøsten og har besluttet at spille lidt højt spil og satse kun på Kina, da især én af mulighederne herude er fantastisk spændende og vil rykke mig op på den hylde, hvor jeg helst vil være i fremtiden. Det vil være et job i tæt samarbejde med ét af de helt store trænernavne i verden, men intet er som sagt på plads endnu, lyder det fra danskeren, som dog ikke vil ud med, hvilket trænernavn, der er tale om. 

I de seneste år er pengene i kinesisk fodbold blev enorme og har lokket både stjernespillere og trænere til. Den tidligere italienske landstræner Marcello Lippi, der førte Italien vil VM-titlen i 2006, blev i 2012 træner for Guangzhou Evergrande og vandt i første sæson det kinesiske mesterskab. 

For nyligt kom det frem, at også den svenske trænerlegende Sven-Göran Eriksson tager til Kina, hvor han skal stå i spidsen for Guangzhou R&F.  

Skulle de forskellige kinesiske muligheder vise sig at ryge i vasken for Mads Davidsen, har den danske træner ikke tænkt sig at forlade “Riget i Midten.”
 
– Umiddelbart tager jeg det helt roligt. Jeg har også et bijob i Kina som ekspertkommentator i det største kinesiske medie samt lidt freelance scouting for nogle europæiske klubber, så jeg har lidt at se til og kan da også godt se charmen i at lave ”en Josep Guardiola” og tage fri et halvt år og få reflekteret over alt det, der er sket samt hvordan fremtiden skal se ud, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Han er på vej væk fra AGF

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Klart svar om Tonni Adamsen

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby afviser to danske klubber

Per Frimann hylder Brøndby

Afviser kæmpebud

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Forlader AGF – lægetjek booket

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Jakub Trefil skifter til Danmark

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Viborg præsenterer ny spiller

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Superliga-klub tæt på ny angriber

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Til lægetjek i Superliga-klub

Topscorer kritiserer Silkeborg

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Tre Randers-spillere kan være på vej væk