Rift om dansk træner i Kina

Den danske træner Mads Davidsen har for alvor slået sit navn fast i kinesisk fodbold, hvor flere spændende jobs er i spil.



Den tidligere U/19-træner i Brøndby, Mads Davidsen, sagde for et par uger siden jobbet op som direktør for Ebbe Sands fodboldakademi i Kina. Men den 30-årige dansker har med det seneste års arbejde for alvor slået sit navn fast i Kina, hvor flere konkrete tilbud er tikket ind.

–  I den seneste uge har jeg rejst rundt i Kina og besøgt klubber, akademier og personer, der har vist interesse for mig, og jeg havde umiddelbart nogle spændende samtaler, så nu går jeg og venter på svar fra nogle af møderne. Jeg håber på en afklaring inden for en uge – 10 dage, men man ved aldrig helt i fodboldens verden, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk.

I forbindelse med sin opsigelse på Ebbe Sand Soccer Academy afslørede Mads Davidsen, at han havde et konkret tilbud fra både en kinesisk klub og omkring et job i Mellemøsten, men alt tyder på, at fremtiden ligger i Kina.  

– Jeg har afvist tilbuddet fra Mellemøsten og har besluttet at spille lidt højt spil og satse kun på Kina, da især én af mulighederne herude er fantastisk spændende og vil rykke mig op på den hylde, hvor jeg helst vil være i fremtiden. Det vil være et job i tæt samarbejde med ét af de helt store trænernavne i verden, men intet er som sagt på plads endnu, lyder det fra danskeren, som dog ikke vil ud med, hvilket trænernavn, der er tale om. 

I de seneste år er pengene i kinesisk fodbold blev enorme og har lokket både stjernespillere og trænere til. Den tidligere italienske landstræner Marcello Lippi, der førte Italien vil VM-titlen i 2006, blev i 2012 træner for Guangzhou Evergrande og vandt i første sæson det kinesiske mesterskab. 

For nyligt kom det frem, at også den svenske trænerlegende Sven-Göran Eriksson tager til Kina, hvor han skal stå i spidsen for Guangzhou R&F.  

Skulle de forskellige kinesiske muligheder vise sig at ryge i vasken for Mads Davidsen, har den danske træner ikke tænkt sig at forlade “Riget i Midten.”
 
– Umiddelbart tager jeg det helt roligt. Jeg har også et bijob i Kina som ekspertkommentator i det største kinesiske medie samt lidt freelance scouting for nogle europæiske klubber, så jeg har lidt at se til og kan da også godt se charmen i at lave ”en Josep Guardiola” og tage fri et halvt år og få reflekteret over alt det, der er sket samt hvordan fremtiden skal se ud, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Henter kæmpe Superliga-flop

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Chokpris på Victor Froholdt

FC Midtjylland – Brøndby IF

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Vejle Boldklub – AGF

FC København – Randers FC

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Sønderjyske – OB

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Lamine Yamal med karrierens første

Barcelona køber Rashford – her er prisen



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Traditionsklub henter Stephen Odey

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Stort medie langer ud efter Jens Stage

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

‘Jeg hadede verden’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

‘Han er tilgivet’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Froholdt-video trækker overskrifter

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Arsenal – Chelsea

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning