I december kom det frem, at Andreas Cornelius’ agent, Per Steffensen, havde sagsøgt Trabzonspor for tilgodehavender ved transferen af angriberen.
Det var både penge i forbindelse med salget til Trabzonspor fra Parma og hans retur til FC København. Der var tale om to beløb 1,33 millioner kroner og 530.000 kroner. Det skrev flere tyrkiske medier før årsskiftet.
Trabzonspors økonomiske krise er dog ikke blevet løst, hvor ikke særligt meget tyder på, at Andreas Cornelius-lejren har fået sine penge endnu. Flere tyrkiske medier belyser igen sagen, hvor det dog kun er den godt halve million som bliver nævnt.
Den er endnu ikke blevet betalt, og derfor skriver spor.haber7.com nu, at hvis pengene ikke falder snart, så risikerer Trabzonspor at blive ramt af sanktioner i form af en transferban.
Per Steffensen er ikke den eneste, som har penge til gode hos Trabzonspor. Det har flere nuværende spillere – herunder Jens Stryger Larsen – også. Han og flere andre har ikke fået løn i fire måneder.
En enorm gæld, en netop afgået præsident og jordskælvet er årsag til, at Trabzonspor har enorme udfordringer med at få styr på økonomien. Det kan nu koste dem en transferban.
Andreas Cornelius skiftede i sommer retur til FC København for 45 millioner kroner, hvor opholdet indtil videre har budt på et hav af skader. Igen er skarpretteren ukampdygtig, da han under opvarmningen til en træningskamp mod Brann måtte trække sig.
To pokalmål har Andreas Cornelius, 30 år, leveret siden han drog retur til dansk fodbold. FC København giver en status på ham, når resten af klubbens spillere vender retur fra landsholdsopgaver, har de tidligere fortalt.
I sidste sæson var han en stor profil for Trabzonspor, som han hjalp med at vinde det tyrkiske mesterskab.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe stjerne misser premierkampen
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
MEDIE
City med vildt rekordbud
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
MEDIE
