I december kom det frem, at Andreas Cornelius’ agent, Per Steffensen, havde sagsøgt Trabzonspor for tilgodehavender ved transferen af angriberen.
Det var både penge i forbindelse med salget til Trabzonspor fra Parma og hans retur til FC København. Der var tale om to beløb 1,33 millioner kroner og 530.000 kroner. Det skrev flere tyrkiske medier før årsskiftet.
Trabzonspors økonomiske krise er dog ikke blevet løst, hvor ikke særligt meget tyder på, at Andreas Cornelius-lejren har fået sine penge endnu. Flere tyrkiske medier belyser igen sagen, hvor det dog kun er den godt halve million som bliver nævnt.
Den er endnu ikke blevet betalt, og derfor skriver spor.haber7.com nu, at hvis pengene ikke falder snart, så risikerer Trabzonspor at blive ramt af sanktioner i form af en transferban.
Per Steffensen er ikke den eneste, som har penge til gode hos Trabzonspor. Det har flere nuværende spillere – herunder Jens Stryger Larsen – også. Han og flere andre har ikke fået løn i fire måneder.
En enorm gæld, en netop afgået præsident og jordskælvet er årsag til, at Trabzonspor har enorme udfordringer med at få styr på økonomien. Det kan nu koste dem en transferban.
Andreas Cornelius skiftede i sommer retur til FC København for 45 millioner kroner, hvor opholdet indtil videre har budt på et hav af skader. Igen er skarpretteren ukampdygtig, da han under opvarmningen til en træningskamp mod Brann måtte trække sig.
To pokalmål har Andreas Cornelius, 30 år, leveret siden han drog retur til dansk fodbold. FC København giver en status på ham, når resten af klubbens spillere vender retur fra landsholdsopgaver, har de tidligere fortalt.
I sidste sæson var han en stor profil for Trabzonspor, som han hjalp med at vinde det tyrkiske mesterskab.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Messi-statue fjernes
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
MEDIE
Storklub jagter to danskere
EKSKLUSIVT
