Rivaldo er vild med Braithwaite-skifte

Den brasilianske legende er sikker på, at Martin Braithwaite nok skal få succes i Gremio.



Som Tipsbladet kunne afsløre forleden, er Martin Braithwaite på vej til Gremio, og lige nu venter man kun på en officiel bekræftelse af, at han har bestået lægetjekket. 

Det bliver interessant at følge Braithwaite i brasiliansk fodbold, og her kan han eksempelvis se frem til at danne angrebsduo med stjernen Diego Costa, når han en dag bliver sin skade kvit. 

Skiftet har også fået tommel op af den brasilianske legende og tidligere verdensmester Rivaldo, som til Betfair siger, at cheftræner Renato kan få det bedste ud af Braithwaite – ligesom han gjorde det med Luis Suarez, dengang uruguayaneren scorede mål for brasilianerne. 

– Det er en vigtig handel, og Renato ved, hvordan man arbejder med disse spillere, der kommer fra Europa, som Martin gør. Da Suarez ankom, blev han meget vigtig for holdet, siger Rivaldo.

Han er sikker på, at Martin Braithwaite har alle værktøjerne i sin redskabskasse for at score mål for Gremio.

– Martin fik ikke så mange muligheder i Barcelona, men han scorede nogle mål. Han er en spiller, der har alt i sig for at få succes i brasiliansk fodbold. Renato ved, hvordan man arbejder med disse spillere, og hvordan man får det bedste ud af dem, siger Rivaldo.

Det er ikke Hr-hvem-som-helst, som udtaler sig om Braithwaite. Rivaldo vandt VM med Brasilien, som han scorede 35 mål for i 76 landskampe. Derudover scorede han 135 mål i mere end 200 kampe for FC Barcelona.

Gremio skal da også håbe på, at Martin Braithwaite tilpasser sig hurtigt til brasiliansk fodbold. Klubben er dybt involveret i nedrykningskampen, hvor man er tredjesidst, så derfor har klubben virkelig brug for Braithwaites mål.





Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’




LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afslører vilde kontraktdetaljer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub