Rivaldo er vild med Braithwaite-skifte

Den brasilianske legende er sikker på, at Martin Braithwaite nok skal få succes i Gremio.



Som Tipsbladet kunne afsløre forleden, er Martin Braithwaite på vej til Gremio, og lige nu venter man kun på en officiel bekræftelse af, at han har bestået lægetjekket. 

Det bliver interessant at følge Braithwaite i brasiliansk fodbold, og her kan han eksempelvis se frem til at danne angrebsduo med stjernen Diego Costa, når han en dag bliver sin skade kvit. 

Skiftet har også fået tommel op af den brasilianske legende og tidligere verdensmester Rivaldo, som til Betfair siger, at cheftræner Renato kan få det bedste ud af Braithwaite – ligesom han gjorde det med Luis Suarez, dengang uruguayaneren scorede mål for brasilianerne. 

– Det er en vigtig handel, og Renato ved, hvordan man arbejder med disse spillere, der kommer fra Europa, som Martin gør. Da Suarez ankom, blev han meget vigtig for holdet, siger Rivaldo.

Han er sikker på, at Martin Braithwaite har alle værktøjerne i sin redskabskasse for at score mål for Gremio.

– Martin fik ikke så mange muligheder i Barcelona, men han scorede nogle mål. Han er en spiller, der har alt i sig for at få succes i brasiliansk fodbold. Renato ved, hvordan man arbejder med disse spillere, og hvordan man får det bedste ud af dem, siger Rivaldo.

Det er ikke Hr-hvem-som-helst, som udtaler sig om Braithwaite. Rivaldo vandt VM med Brasilien, som han scorede 35 mål for i 76 landskampe. Derudover scorede han 135 mål i mere end 200 kampe for FC Barcelona.

Gremio skal da også håbe på, at Martin Braithwaite tilpasser sig hurtigt til brasiliansk fodbold. Klubben er dybt involveret i nedrykningskampen, hvor man er tredjesidst, så derfor har klubben virkelig brug for Braithwaites mål.





Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

TransferLIVE: Ny spiller i FCK’s førsteholdstrup

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Bud på 1,12 milliard afvist

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson