Som Tipsbladet kunne afsløre forleden, er Martin Braithwaite på vej til Gremio, og lige nu venter man kun på en officiel bekræftelse af, at han har bestået lægetjekket.
Det bliver interessant at følge Braithwaite i brasiliansk fodbold, og her kan han eksempelvis se frem til at danne angrebsduo med stjernen Diego Costa, når han en dag bliver sin skade kvit.
Skiftet har også fået tommel op af den brasilianske legende og tidligere verdensmester Rivaldo, som til Betfair siger, at cheftræner Renato kan få det bedste ud af Braithwaite – ligesom han gjorde det med Luis Suarez, dengang uruguayaneren scorede mål for brasilianerne.
– Det er en vigtig handel, og Renato ved, hvordan man arbejder med disse spillere, der kommer fra Europa, som Martin gør. Da Suarez ankom, blev han meget vigtig for holdet, siger Rivaldo.
Han er sikker på, at Martin Braithwaite har alle værktøjerne i sin redskabskasse for at score mål for Gremio.
– Martin fik ikke så mange muligheder i Barcelona, men han scorede nogle mål. Han er en spiller, der har alt i sig for at få succes i brasiliansk fodbold. Renato ved, hvordan man arbejder med disse spillere, og hvordan man får det bedste ud af dem, siger Rivaldo.
Det er ikke Hr-hvem-som-helst, som udtaler sig om Braithwaite. Rivaldo vandt VM med Brasilien, som han scorede 35 mål for i 76 landskampe. Derudover scorede han 135 mål i mere end 200 kampe for FC Barcelona.
Gremio skal da også håbe på, at Martin Braithwaite tilpasser sig hurtigt til brasiliansk fodbold. Klubben er dybt involveret i nedrykningskampen, hvor man er tredjesidst, så derfor har klubben virkelig brug for Braithwaites mål.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
CUSTOM
Mexico – England
INTERVIEW