Rivaldo er vild med Braithwaite-skifte

Den brasilianske legende er sikker på, at Martin Braithwaite nok skal få succes i Gremio.



Som Tipsbladet kunne afsløre forleden, er Martin Braithwaite på vej til Gremio, og lige nu venter man kun på en officiel bekræftelse af, at han har bestået lægetjekket. 

Det bliver interessant at følge Braithwaite i brasiliansk fodbold, og her kan han eksempelvis se frem til at danne angrebsduo med stjernen Diego Costa, når han en dag bliver sin skade kvit. 

Skiftet har også fået tommel op af den brasilianske legende og tidligere verdensmester Rivaldo, som til Betfair siger, at cheftræner Renato kan få det bedste ud af Braithwaite – ligesom han gjorde det med Luis Suarez, dengang uruguayaneren scorede mål for brasilianerne. 

– Det er en vigtig handel, og Renato ved, hvordan man arbejder med disse spillere, der kommer fra Europa, som Martin gør. Da Suarez ankom, blev han meget vigtig for holdet, siger Rivaldo.

Han er sikker på, at Martin Braithwaite har alle værktøjerne i sin redskabskasse for at score mål for Gremio.

– Martin fik ikke så mange muligheder i Barcelona, men han scorede nogle mål. Han er en spiller, der har alt i sig for at få succes i brasiliansk fodbold. Renato ved, hvordan man arbejder med disse spillere, og hvordan man får det bedste ud af dem, siger Rivaldo.

Det er ikke Hr-hvem-som-helst, som udtaler sig om Braithwaite. Rivaldo vandt VM med Brasilien, som han scorede 35 mål for i 76 landskampe. Derudover scorede han 135 mål i mere end 200 kampe for FC Barcelona.

Gremio skal da også håbe på, at Martin Braithwaite tilpasser sig hurtigt til brasiliansk fodbold. Klubben er dybt involveret i nedrykningskampen, hvor man er tredjesidst, så derfor har klubben virkelig brug for Braithwaites mål.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Kæmpebud på 16-årig

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

– Schwartau-handel giver ingen mening

Canada – Marokko

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub