Som Tipsbladet kunne afsløre forleden, er Martin Braithwaite på vej til Gremio, og lige nu venter man kun på en officiel bekræftelse af, at han har bestået lægetjekket.
Det bliver interessant at følge Braithwaite i brasiliansk fodbold, og her kan han eksempelvis se frem til at danne angrebsduo med stjernen Diego Costa, når han en dag bliver sin skade kvit.
Skiftet har også fået tommel op af den brasilianske legende og tidligere verdensmester Rivaldo, som til Betfair siger, at cheftræner Renato kan få det bedste ud af Braithwaite – ligesom han gjorde det med Luis Suarez, dengang uruguayaneren scorede mål for brasilianerne.
– Det er en vigtig handel, og Renato ved, hvordan man arbejder med disse spillere, der kommer fra Europa, som Martin gør. Da Suarez ankom, blev han meget vigtig for holdet, siger Rivaldo.
Han er sikker på, at Martin Braithwaite har alle værktøjerne i sin redskabskasse for at score mål for Gremio.
– Martin fik ikke så mange muligheder i Barcelona, men han scorede nogle mål. Han er en spiller, der har alt i sig for at få succes i brasiliansk fodbold. Renato ved, hvordan man arbejder med disse spillere, og hvordan man får det bedste ud af dem, siger Rivaldo.
Det er ikke Hr-hvem-som-helst, som udtaler sig om Braithwaite. Rivaldo vandt VM med Brasilien, som han scorede 35 mål for i 76 landskampe. Derudover scorede han 135 mål i mere end 200 kampe for FC Barcelona.
Gremio skal da også håbe på, at Martin Braithwaite tilpasser sig hurtigt til brasiliansk fodbold. Klubben er dybt involveret i nedrykningskampen, hvor man er tredjesidst, så derfor har klubben virkelig brug for Braithwaites mål.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW