FC København gik i sommer shopamok, hvor man blandt andet havde brug for nye kræfter til højre back efter afgangene af Peter Ankersen og Elias Jelert.
Her gik man på rov i Cruz Azul og hentede mexicanske Rodrigo Huescas, der fik en forrygende start på tilværelsen i FC Københaven med flere gode offensive aktioner og én assist i sin debut mod Lyngby BK.
Og selvom starten var fremragende, så kom særligt én ting bag på ham efter skiftet til dansk fodbold.
– Jeg var meget overrasket over niveauet i ligaen. Folk kan sige alt muligt med, at der kun er to hold, og at ligaen ikke er konkurrencedygtig, men så skulle man prøve at tage hertil og opleve det selv. Det er meget svært at spille overfor spillere, som har både fart og fysik, siger højrebacken i et interview med TUDN og tilføjer:
– Der er spillere her, som har stor kvalitet. I fodbold er der et højt konkurrenceniveau alle steder, men i den her liga er niveauet højt, og mange spillere skifter også videre herfra. At sige andet om niveauet, kan kun os, der spiller her, vide noget om.
Den skarpe konkurrence gælder også internt i FC København, hvor Rodrigo Huescas efter sin skade i august, har haft svært ved at tilbageerobre pladsen på højreback fra Giorgi Gocholeishvili.
Mens Rodrigo Huescas selvfølgelig har fokus på at slutte efterårssæsonen af på bedst mulig måde, så slås mexicanerens tidligere klub Cruz Azul og hans agenter med hinanden på grund af uoverenstemmelser ved skiftet til FC København.
– Jeg ved ikke noget om det. I sidste ende tror jeg, at nogen andre tager sig af det. Igen, jeg ved ikke meget om det, og jeg har det godt her. Det et noget, som jeg ikke involverer mig i, siger Rodrigo Huescas til TUDN.
Præsident i Cruz Azul, Víctor Velázquez, fortalte for nyligt, at man fortsat fører sagen mod Rodrigo Huescas rådgivere.
– Retssagen fortsætter, men det handler om de kommende samtaler. Vi vil aldrig skade spilleren, men det handler om, hvordan hans rådgivere gjorde tingene. Vi elsker spilleren utrolig højt, som var hos os siden, han var 12, siger han til ESPN.
Tipsbladet har i øvrigt været i kontakt med Rodrigo Huescas agenter, som ikke har nogen kommentarer til sagen.
Rodrigo Huescas, 21 år, har siden sommerens skifte optrådt 14 gange i FC København-trøjen.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Oddset styrtdykker
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
OPTAKT
FC Fredericia – OB
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring