Rodrigo Huescas meget overrasket

FC Københavns højre back er meget overrasket over niveauet i den danske Superliga.



FC København gik i sommer shopamok, hvor man blandt andet havde brug for nye kræfter til højre back efter afgangene af Peter Ankersen og Elias Jelert.

Her gik man på rov i Cruz Azul og hentede mexicanske Rodrigo Huescas, der fik en forrygende start på tilværelsen i FC Københaven med flere gode offensive aktioner og én assist i sin debut mod Lyngby BK.

Og selvom starten var fremragende, så kom særligt én ting bag på ham efter skiftet til dansk fodbold.

– Jeg var meget overrasket over niveauet i ligaen. Folk kan sige alt muligt med, at der kun er to hold, og at ligaen ikke er konkurrencedygtig, men så skulle man prøve at tage hertil og opleve det selv. Det er meget svært at spille overfor spillere, som har både fart og fysik, siger højrebacken i et interview med TUDN og tilføjer:

– Der er spillere her, som har stor kvalitet. I fodbold er der et højt konkurrenceniveau alle steder, men i den her liga er niveauet højt, og mange spillere skifter også videre herfra. At sige andet om niveauet, kan kun os, der spiller her, vide noget om.

Den skarpe konkurrence gælder også internt i FC København, hvor Rodrigo Huescas efter sin skade i august, har haft svært ved at tilbageerobre pladsen på højreback fra Giorgi Gocholeishvili.

Mens Rodrigo Huescas selvfølgelig har fokus på at slutte efterårssæsonen af på bedst mulig måde, så slås mexicanerens tidligere klub Cruz Azul og hans agenter med hinanden på grund af uoverenstemmelser ved skiftet til FC København.

– Jeg ved ikke noget om det. I sidste ende tror jeg, at nogen andre tager sig af det. Igen, jeg ved ikke meget om det, og jeg har det godt her. Det et noget, som jeg ikke involverer mig i, siger Rodrigo Huescas til TUDN.

Præsident i Cruz Azul, Víctor Velázquez, fortalte for nyligt, at man fortsat fører sagen mod Rodrigo Huescas rådgivere.

– Retssagen fortsætter, men det handler om de kommende samtaler. Vi vil aldrig skade spilleren, men det handler om, hvordan hans rådgivere gjorde tingene. Vi elsker spilleren utrolig højt, som var hos os siden, han var 12, siger han til ESPN.

Tipsbladet har i øvrigt været i kontakt med Rodrigo Huescas agenter, som ikke har nogen kommentarer til sagen.

Rodrigo Huescas, 21 år, har siden sommerens skifte optrådt 14 gange i FC København-trøjen.





Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Ståle Solbakken overvejede at sige op