Rodrigo Huescas meget overrasket

FC Københavns højre back er meget overrasket over niveauet i den danske Superliga.



FC København gik i sommer shopamok, hvor man blandt andet havde brug for nye kræfter til højre back efter afgangene af Peter Ankersen og Elias Jelert.

Her gik man på rov i Cruz Azul og hentede mexicanske Rodrigo Huescas, der fik en forrygende start på tilværelsen i FC Københaven med flere gode offensive aktioner og én assist i sin debut mod Lyngby BK.

Og selvom starten var fremragende, så kom særligt én ting bag på ham efter skiftet til dansk fodbold.

– Jeg var meget overrasket over niveauet i ligaen. Folk kan sige alt muligt med, at der kun er to hold, og at ligaen ikke er konkurrencedygtig, men så skulle man prøve at tage hertil og opleve det selv. Det er meget svært at spille overfor spillere, som har både fart og fysik, siger højrebacken i et interview med TUDN og tilføjer:

– Der er spillere her, som har stor kvalitet. I fodbold er der et højt konkurrenceniveau alle steder, men i den her liga er niveauet højt, og mange spillere skifter også videre herfra. At sige andet om niveauet, kan kun os, der spiller her, vide noget om.

Den skarpe konkurrence gælder også internt i FC København, hvor Rodrigo Huescas efter sin skade i august, har haft svært ved at tilbageerobre pladsen på højreback fra Giorgi Gocholeishvili.

Mens Rodrigo Huescas selvfølgelig har fokus på at slutte efterårssæsonen af på bedst mulig måde, så slås mexicanerens tidligere klub Cruz Azul og hans agenter med hinanden på grund af uoverenstemmelser ved skiftet til FC København.

– Jeg ved ikke noget om det. I sidste ende tror jeg, at nogen andre tager sig af det. Igen, jeg ved ikke meget om det, og jeg har det godt her. Det et noget, som jeg ikke involverer mig i, siger Rodrigo Huescas til TUDN.

Præsident i Cruz Azul, Víctor Velázquez, fortalte for nyligt, at man fortsat fører sagen mod Rodrigo Huescas rådgivere.

– Retssagen fortsætter, men det handler om de kommende samtaler. Vi vil aldrig skade spilleren, men det handler om, hvordan hans rådgivere gjorde tingene. Vi elsker spilleren utrolig højt, som var hos os siden, han var 12, siger han til ESPN.

Tipsbladet har i øvrigt været i kontakt med Rodrigo Huescas agenter, som ikke har nogen kommentarer til sagen.

Rodrigo Huescas, 21 år, har siden sommerens skifte optrådt 14 gange i FC København-trøjen.







LIVE

TransferLIVE: Dansker skal afløse Brøndby-indkøb

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

FCK-emne blev smidt af holdet efter interview

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Brøndby forhandler om stor transfer



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Han skal væk fra FC Midtjylland 

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Det er forfærdeligt

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Storklub lurer på Jonas Wind

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Manchester United overvejer denne stjernetræner

I chok over Tottenham

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Legender med dyster melding

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Arbejder på angriber-exit

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Brøndby-profil skadet

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’