På det danske landshold er Dennis Rommedahl blandt de første på holdkortet hver eneste gang. Men sådan forholder det sig ikke på klubholdet. Rommedahl har netop overstået sin første sæson i den græske storklub Olympiakos, men mens klubben har haft stor succes med et suverænt græsk mesterskab, har danskeren endnu ikke bidt sig fast på holdet. Rommedahl har spillet 17 ligakampe ud af 30 mulige i sæsonen, men de syv af dem af har været som indskifter.
Men Rommedahl har fortsat et år tilbage af sin kontrakt i den græske klub, og han har på ingen måde planer om at rejse, før den kontrakt udløber.
– Jeg ved, jeg vil blive. Jeg interesserer mig ikke for, hvad pressen skriver. Jeg har det meget fint, hvor jeg er, slår Dennis Rommedahl fast overfor tipsbladet.dk.
32-årige Rommedahl nyder nemlig livet med familien i Athen, hvor Olympiakos hører hjemme. Derfor betragter han det heller ikke som et stort problem, at han ikke er fast mand i den græske storklub. En lang fodboldkarriere har lært landsholdsprofilen at tage det roligt.
– Man bliver mere afslappet. Det er ikke den store skandale, hvis jeg kun spiller hver anden kamp. Jeg er ved at være en ældre herre, så måske er det kun godt for kroppen at spille lidt mindre. Jeg ser positivt på det, men selvfølgelig har jeg stadig ambitioner om at spille fast, bedyrer han.
Dennis Rommedahl og Olympiakos blev mestre for flere uger siden, men først i sidste weekend blev holdet fejret af fansene på klubbens stadion. Og netop klubbens passionerede fans er noget af det, danskeren ville få svært ved at undvære, hvis han skulle bive tvunget til at rejse.
– Det er det bedste hjemmepublikum, jeg nogensinde har haft, slutter Rommedahl.
Og det publikum vil han ikke forlade…
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
OPTAKT
England – Ghana
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
NYHEDER
Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
EKSKLUSIVT