På det danske landshold er Dennis Rommedahl blandt de første på holdkortet hver eneste gang. Men sådan forholder det sig ikke på klubholdet. Rommedahl har netop overstået sin første sæson i den græske storklub Olympiakos, men mens klubben har haft stor succes med et suverænt græsk mesterskab, har danskeren endnu ikke bidt sig fast på holdet. Rommedahl har spillet 17 ligakampe ud af 30 mulige i sæsonen, men de syv af dem af har været som indskifter.
Men Rommedahl har fortsat et år tilbage af sin kontrakt i den græske klub, og han har på ingen måde planer om at rejse, før den kontrakt udløber.
– Jeg ved, jeg vil blive. Jeg interesserer mig ikke for, hvad pressen skriver. Jeg har det meget fint, hvor jeg er, slår Dennis Rommedahl fast overfor tipsbladet.dk.
32-årige Rommedahl nyder nemlig livet med familien i Athen, hvor Olympiakos hører hjemme. Derfor betragter han det heller ikke som et stort problem, at han ikke er fast mand i den græske storklub. En lang fodboldkarriere har lært landsholdsprofilen at tage det roligt.
– Man bliver mere afslappet. Det er ikke den store skandale, hvis jeg kun spiller hver anden kamp. Jeg er ved at være en ældre herre, så måske er det kun godt for kroppen at spille lidt mindre. Jeg ser positivt på det, men selvfølgelig har jeg stadig ambitioner om at spille fast, bedyrer han.
Dennis Rommedahl og Olympiakos blev mestre for flere uger siden, men først i sidste weekend blev holdet fejret af fansene på klubbens stadion. Og netop klubbens passionerede fans er noget af det, danskeren ville få svært ved at undvære, hvis han skulle bive tvunget til at rejse.
– Det er det bedste hjemmepublikum, jeg nogensinde har haft, slutter Rommedahl.
Og det publikum vil han ikke forlade…
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
OPTAKT
Portugal – Kroatien
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE