Rommedahl: Jeg bliver i Grækenland

Dennis Rommedahl lader sig på ingen måde påvirke af rygterne om hans fremtid i den græske storklub Olympiakos.



På det danske landshold er Dennis Rommedahl blandt de første på holdkortet hver eneste gang. Men sådan forholder det sig ikke på klubholdet. Rommedahl har netop overstået sin første sæson i den græske storklub Olympiakos, men mens klubben har haft stor succes med et suverænt græsk mesterskab, har danskeren endnu ikke bidt sig fast på holdet. Rommedahl har spillet 17 ligakampe ud af 30 mulige i sæsonen, men de syv af dem af har været som indskifter.

Men Rommedahl har fortsat et år tilbage af sin kontrakt i den græske klub, og han har på ingen måde planer om at rejse, før den kontrakt udløber.

– Jeg ved, jeg vil blive. Jeg interesserer mig ikke for, hvad pressen skriver. Jeg har det meget fint, hvor jeg er, slår Dennis Rommedahl fast overfor tipsbladet.dk.

32-årige Rommedahl nyder nemlig livet med familien i Athen, hvor Olympiakos hører hjemme. Derfor betragter han det heller ikke som et stort problem, at han ikke er fast mand i den græske storklub. En lang fodboldkarriere har lært landsholdsprofilen at tage det roligt.

– Man bliver mere afslappet. Det er ikke den store skandale, hvis jeg kun spiller hver anden kamp. Jeg er ved at være en ældre herre, så måske er det kun godt for kroppen at spille lidt mindre. Jeg ser positivt på det, men selvfølgelig har jeg stadig ambitioner om at spille fast, bedyrer han.

Dennis Rommedahl og Olympiakos blev mestre for flere uger siden, men først i sidste weekend blev holdet fejret af fansene på klubbens stadion. Og netop klubbens passionerede fans er noget af det, danskeren ville få svært ved at undvære, hvis han skulle bive tvunget til at rejse.

– Det er det bedste hjemmepublikum, jeg nogensinde har haft, slutter Rommedahl.

Og det publikum vil han ikke forlade…







LIVE

TransferLIVE: City-legende i chokskifte?

Køb, køb, køb!

Skyder Brøndby-transfer ned

Supercomputer: De vinder Superligaen

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Superliga-LIVE: FCK-fans hyldes

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

LIVE: FCK smider sejren

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

FCN taber i Europa-comeback

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FC København – Lyngby BK

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

AC Horsens – FC Nordsjælland

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama