På det danske landshold er Dennis Rommedahl blandt de første på holdkortet hver eneste gang. Men sådan forholder det sig ikke på klubholdet. Rommedahl har netop overstået sin første sæson i den græske storklub Olympiakos, men mens klubben har haft stor succes med et suverænt græsk mesterskab, har danskeren endnu ikke bidt sig fast på holdet. Rommedahl har spillet 17 ligakampe ud af 30 mulige i sæsonen, men de syv af dem af har været som indskifter.
Men Rommedahl har fortsat et år tilbage af sin kontrakt i den græske klub, og han har på ingen måde planer om at rejse, før den kontrakt udløber.
– Jeg ved, jeg vil blive. Jeg interesserer mig ikke for, hvad pressen skriver. Jeg har det meget fint, hvor jeg er, slår Dennis Rommedahl fast overfor tipsbladet.dk.
32-årige Rommedahl nyder nemlig livet med familien i Athen, hvor Olympiakos hører hjemme. Derfor betragter han det heller ikke som et stort problem, at han ikke er fast mand i den græske storklub. En lang fodboldkarriere har lært landsholdsprofilen at tage det roligt.
– Man bliver mere afslappet. Det er ikke den store skandale, hvis jeg kun spiller hver anden kamp. Jeg er ved at være en ældre herre, så måske er det kun godt for kroppen at spille lidt mindre. Jeg ser positivt på det, men selvfølgelig har jeg stadig ambitioner om at spille fast, bedyrer han.
Dennis Rommedahl og Olympiakos blev mestre for flere uger siden, men først i sidste weekend blev holdet fejret af fansene på klubbens stadion. Og netop klubbens passionerede fans er noget af det, danskeren ville få svært ved at undvære, hvis han skulle bive tvunget til at rejse.
– Det er det bedste hjemmepublikum, jeg nogensinde har haft, slutter Rommedahl.
Og det publikum vil han ikke forlade…
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
Viborg knækkede OB og tog kneben sejr
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT