Rommedahl: Jeg bliver i Grækenland

Dennis Rommedahl lader sig på ingen måde påvirke af rygterne om hans fremtid i den græske storklub Olympiakos.



På det danske landshold er Dennis Rommedahl blandt de første på holdkortet hver eneste gang. Men sådan forholder det sig ikke på klubholdet. Rommedahl har netop overstået sin første sæson i den græske storklub Olympiakos, men mens klubben har haft stor succes med et suverænt græsk mesterskab, har danskeren endnu ikke bidt sig fast på holdet. Rommedahl har spillet 17 ligakampe ud af 30 mulige i sæsonen, men de syv af dem af har været som indskifter.

Men Rommedahl har fortsat et år tilbage af sin kontrakt i den græske klub, og han har på ingen måde planer om at rejse, før den kontrakt udløber.

– Jeg ved, jeg vil blive. Jeg interesserer mig ikke for, hvad pressen skriver. Jeg har det meget fint, hvor jeg er, slår Dennis Rommedahl fast overfor tipsbladet.dk.

32-årige Rommedahl nyder nemlig livet med familien i Athen, hvor Olympiakos hører hjemme. Derfor betragter han det heller ikke som et stort problem, at han ikke er fast mand i den græske storklub. En lang fodboldkarriere har lært landsholdsprofilen at tage det roligt.

– Man bliver mere afslappet. Det er ikke den store skandale, hvis jeg kun spiller hver anden kamp. Jeg er ved at være en ældre herre, så måske er det kun godt for kroppen at spille lidt mindre. Jeg ser positivt på det, men selvfølgelig har jeg stadig ambitioner om at spille fast, bedyrer han.

Dennis Rommedahl og Olympiakos blev mestre for flere uger siden, men først i sidste weekend blev holdet fejret af fansene på klubbens stadion. Og netop klubbens passionerede fans er noget af det, danskeren ville få svært ved at undvære, hvis han skulle bive tvunget til at rejse.

– Det er det bedste hjemmepublikum, jeg nogensinde har haft, slutter Rommedahl.

Og det publikum vil han ikke forlade…





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Målmagert i Farum

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Barcelona – Real Madrid

Monstersalg: FC København-boss jubler

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Hjulmand og co. taber stort skridt



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ruben Amorim favorit til dette job

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Silkeborg IF – FC København

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Iran kommer med krav før VM

De er tilbage i Superligaen

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl