Ronaldinho scorerede mod Madrids legender

Figo, Ronaldinho, Deco og mange flere pensionerede spillere var tirsdag taget til Israel for at spille en legende-kamp mellem Barcelona og Real Madrid.



Der var gensyn med mange gamle stjerner tirsdag i Tel Aviv, hvor Barcelona og Real Madrids gamle drenge spillede en opvisningskamp foran et fyldt stadion. 

Barcelona havde blandt andet fundet Ronaldinho, Rivaldo og Deco frem, mens at Real Madrid havde Figo og Roberto Carlos med fra øverste hylde. 

Kampen endte 3-2 til Madrid-legenderne, selv om Ronaldinho formåede at bringe Barcelona foran i første halvleg. Du kan se højdepunkterne fra kampen her.

Figo blev før kampen spurgt ind til hans tanker vedrørende de gamle optagelser med klub-præsident Florentino Pérez, som er kommet frem i pressen. Blandt andet kalder præsidenten Figo for en skiderik på en af optagelserne.

Portugiseren tager dog situationen i stiv arm, og kaldte det en lukket sag, da klubpræsidenten har kontaktet Figo efterfølgende. 

– Jeg mener, at det er en privat samtale, som er taget ud af kontekst. Jeg har snakket med ham og han har undskyldt, så for mig er det en lukket sag, sagde Figo ifølge Football Espana. 

Figo måtte i kampen finde sig i at blive buet af, da Barcelona-fansene stadig ikke har glemt hans skifte til Real Madrid, til trods for det er 21 år siden, portugiseren lavede “det forbudte skifte”. 





LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

Portugal – Usbekistan

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Derfor trækker stor dansk transfer ud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Argentina – Østrig

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Irak

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM

Norge – Senegal

Slagter stjerner: Noget lort!

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Sender opfordring til Superliga-træner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

I dialog med Steve Cooper

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller