Ronaldinho scorerede mod Madrids legender

Figo, Ronaldinho, Deco og mange flere pensionerede spillere var tirsdag taget til Israel for at spille en legende-kamp mellem Barcelona og Real Madrid.



Der var gensyn med mange gamle stjerner tirsdag i Tel Aviv, hvor Barcelona og Real Madrids gamle drenge spillede en opvisningskamp foran et fyldt stadion. 

Barcelona havde blandt andet fundet Ronaldinho, Rivaldo og Deco frem, mens at Real Madrid havde Figo og Roberto Carlos med fra øverste hylde. 

Kampen endte 3-2 til Madrid-legenderne, selv om Ronaldinho formåede at bringe Barcelona foran i første halvleg. Du kan se højdepunkterne fra kampen her.

Figo blev før kampen spurgt ind til hans tanker vedrørende de gamle optagelser med klub-præsident Florentino Pérez, som er kommet frem i pressen. Blandt andet kalder præsidenten Figo for en skiderik på en af optagelserne.

Portugiseren tager dog situationen i stiv arm, og kaldte det en lukket sag, da klubpræsidenten har kontaktet Figo efterfølgende. 

– Jeg mener, at det er en privat samtale, som er taget ud af kontekst. Jeg har snakket med ham og han har undskyldt, så for mig er det en lukket sag, sagde Figo ifølge Football Espana. 

Figo måtte i kampen finde sig i at blive buet af, da Barcelona-fansene stadig ikke har glemt hans skifte til Real Madrid, til trods for det er 21 år siden, portugiseren lavede “det forbudte skifte”. 





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Ecuador

Vil hente tysk landsholdsstjerne

AGF køber ham

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sverige – Tunesien

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Saudi-Arabien – Uruguay

Raser over VM-tiltag

Belgien – Egypten

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Kap Verde

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?