Ronaldo afslører vild målsætning: Alt er muligt

Cristiano Ronaldo regner med at nå 900 mål i karrieren, men portugiseren afviser ikke, at han også kan nå 1000 scoringer.



Han har sagt farvel til europæisk topfodbold, men i landsholdsregi spiller Cristiano Ronaldo fortsat en vigtig rolle. 

Fredag blev den 38-årige superstjerne nemlig dobbelt målscorer i Portugals 3-2-sejr over Slovakiet i EM-kvalifikationen, og dermed er han nu oppe på 851 fuldtræffere i karrieren. 

Efter slutfløjtet afslørede Cristiano Ronaldo, at han har en drøm om at nå op på 1000 scoringer i karrieren. 

– FC Portos præsident har udfordret mig til at nå 1000 mål. Jeg tror, at det bliver meget svært, men som sagt må vi se, hvordan jeg har det mentalt og i forhold til motivation. Og så er der selvfølgelig det fysiske, lyder det, iffølge L'Equipe, fra Cristiano Ronaldo. 

– Vi må se, om mine ben og min krop behandler mig lige så godt, som jeg behandler dem. Det er de små skridt, der motiverer mig. For at nå 1000 skal jeg først nå 900. Der er stadig lang vej. Jeg tror på, at jeg når det. Det handler om at tage ét skridt ad gangen. Man bør sætte sig kortsigtede målsætninger, ikke langsigtede. Jeg har stor tiltro til, at jeg når 900, men der er stadig et godt stykke vej til 1000. Men alt er muligt. 

Cristiano Ronaldo fylder 39 år til febuar, og Al Nassr-stjernen skal nok fortsætte karrieren en del år endnu, hvis han skal score yderligere 149 mål. 







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om

‘Det er ufatteligt imponerende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby tæt på ny forstærkning

Transferbombe i Manchester United

Thomas Frank: De vinder VM

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det var verdens undergang’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Skamroses af Thomas Nørgaard

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Tuchel forsvarer sin taktik

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret