Ronaldo afslører vild målsætning: Alt er muligt

Cristiano Ronaldo regner med at nå 900 mål i karrieren, men portugiseren afviser ikke, at han også kan nå 1000 scoringer.



Han har sagt farvel til europæisk topfodbold, men i landsholdsregi spiller Cristiano Ronaldo fortsat en vigtig rolle. 

Fredag blev den 38-årige superstjerne nemlig dobbelt målscorer i Portugals 3-2-sejr over Slovakiet i EM-kvalifikationen, og dermed er han nu oppe på 851 fuldtræffere i karrieren. 

Efter slutfløjtet afslørede Cristiano Ronaldo, at han har en drøm om at nå op på 1000 scoringer i karrieren. 

– FC Portos præsident har udfordret mig til at nå 1000 mål. Jeg tror, at det bliver meget svært, men som sagt må vi se, hvordan jeg har det mentalt og i forhold til motivation. Og så er der selvfølgelig det fysiske, lyder det, iffølge L'Equipe, fra Cristiano Ronaldo. 

– Vi må se, om mine ben og min krop behandler mig lige så godt, som jeg behandler dem. Det er de små skridt, der motiverer mig. For at nå 1000 skal jeg først nå 900. Der er stadig lang vej. Jeg tror på, at jeg når det. Det handler om at tage ét skridt ad gangen. Man bør sætte sig kortsigtede målsætninger, ikke langsigtede. Jeg har stor tiltro til, at jeg når 900, men der er stadig et godt stykke vej til 1000. Men alt er muligt. 

Cristiano Ronaldo fylder 39 år til febuar, og Al Nassr-stjernen skal nok fortsætte karrieren en del år endnu, hvis han skal score yderligere 149 mål. 







LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF sluttede af med et brag

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Færdig: Nu er han rejst til København

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Teaser for ny AGF-aftale

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Så er det officielt

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

– Niels Frederiksen er en legende!

Salah sender særlig besked



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…