Ronaldo slagter Thomas Gravesen

Thomas Gravesen er den dårligste fodboldspiller, som Ronaldo nogensinde har spillet med, fortæller brasseren i et interview med Romario TV.



Det skorter ikke på verdensstjerner, hvis man tager et kig på listen over spillere, som Thomas Gravesen har spillet med.

Den danske fodboldlegende har blandt mange delt omklædningsrum med navnkundige folk som Wayne Rooney, Roberto Carlos, David Beckham og Zinédine Zidane.

Det er dog ikke alle, den danske hardhitter har gjort det store fodboldmæssige indtryk hos. I hvert fald ikke hos den brasilianske superstjerne Ronaldo Nazario.

Ja, faktisk er Thomas Gravesen den værste fodboldspiller, han nogensinde har spillet med, fortæller han i et interview med landsmanden Romario.

– Den værste? Der var en i Real Madrid, som var en joke, Gravesen. En dansk midtbanespiller. Han var en virkelig fantastisk fyr, en god person. Men han var virkelig dårlig til fodbold. Han tacklede hårdt og slog til, fortæller Ronaldo.

Thomas Gravesen nåede at spille 29 kampe med Ronaldo under sit korte ophold i den spanske hovedstad.

Og mens han ikke kan siges at have nogen høj stjerne hos den brasilianske målkonge, er ‘Graver’ fuld af beundring for sin tidligere holdkammerat.

Han har blandt andet tidligere fortalt i interview med Discovery, at Ronaldo i hans øjne var den bedste fodboldspiller nogensinde.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

FC København – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern