Det er i sandhed en forgyldet knægt, som FC København kommer til at stå overfor i Parken på tirsdag. Wayne Rooney er netop blevet tilbudt cirka 900 millioner kroner for at skrive under med Manchester United for de næste ti år.
Ekstra Bladet har regnet lidt på, hvor meget Rooney cirka kommer til at tjene om året og fundet frem til godt 120 millioner kroner, når man både tæller hans almindelige løn, indtægter fra bogsalg og sponsorkontrakter med.
Til sammenligning mener Ekstra Bladet at vide gennem sine kilder, at FC Københavns samlede lønbudget ligger i omegnen af 25-30 millioner kroner. Dermed tjener Wayne Rooney alene altså cirka fire gange så meget som FCK tilsammen.
Mange af pengene får dog ikke lov til at blive varme i lommerne, da Wayne Rooney har et alvorligt spilleproblem. I foråret kom det frem, at Rooney skyldte syv millioner kroner til en engelsk bookmaker.
Ligesom han har tabt store summer i pokervarianten Texas Hold’em til sine holdkammerater Rio Ferdinand og Phil Bardsley. Højrebacken Bardsley havde på et tidspunkt så mange penge til gode hos Rooney, at Rooney var nødt til at overdrage ham nøglerne til sin nye Chrysler for at blive sin spillegæld kvit.
Måske skulle Wayne Rooney i virkeligheden bare holde sig til spillet på fodboldbanen, som han er så god til, hvilket hattricket mod Bolton i weekenden klart viste. Om han også ligefrem er fire gange bedre en FCK’s trup til sammen, ja det får vi at se på onsdag.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
UEFA med vild ændring
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
INTERVIEW