Rooney slået af Tøfting

Det engelske marked for fodboldbøger er halvsløjt. Selv Stig Tøftings bog “No regrets” har solgt næsten dobbelt så mange eksemplarer som Wayne Rooneys biografi



Englænderne elsker bøger om fodbold, og hvert år udkommer flere hundrede bøger om spillere, klubber og turneringer både med afsæt i nutiden eller set i historisk perspektiv. Men de helt store fodboldstjerner sælger næsten intet mere.

Eksempelvis har Wayne Rooneys “My Story So Far” kun solgt lidt over 50.000 eksemplarer. Vidunderdrengen har kontrakt på fem bøger med forlaget HarperCollins, som betaler Wayne Rooney 11 mio. kroner pr. bog. Formentlig har forlaget ikke engang fået en femtedel af det beløb tilbage endnu.

Rooneys bogsalg står dermed i skærende kontrast til det danske marked for fodboldbøger. Eksempelvis har DR-journalisten Lars Steen Pedersens bog “No regrets” om den danske fodboldspiller Stig Tøfting her hjemme solgt over 90.000 eksemplarer.

Tøfting er også milevidt foran andre engelske stjerner, der udgav bøger sidste år. Bogen med Chelsea-backen Ashley Coles erindringer, “My Defence”, der særligt fokuserede på Arsenals manglende evner til at opfylde hans økonomiske lønkrav, har været et decideret megaflop. Forlaget Headline betalte Cole 2,75 mio. kroner for bogen, der kun har solgt i sølle 5.000 eksemplarer.

Også Frank Lampards “Totally Frank” har kikset fælt med 25.000 solgte eksemplarer, mens Manchester Uniteds Rio Ferdinand med “Rio: My Story” har solgt endnu dårligere. Både Ferdinand og Lampard menes at have fået forskud lidt under Rooneys.

Kun Steven Gerrards “My Autobiography” har været et nogenlunde hit og solgt over 100.000 eksemplarer. Bogen er da også blandt de nominerede til dette års British Book Awards, som uddeles på onsdag, sammen med bogen om Brasiliens bedste fodboldspiller gennem tiderne, “Pele: The Autobiography”.

I den engelske bogbranche har man diskuteret, hvorfor de store stjerner flopper. En af hovedårsagerne menes at være landsholdets fiasko ved VM, men også, at stjernerne egentlig ikke er særlig interessante. Blandt engelske anmeldere er man ikke i tvivl om, at Steven Gerrards bog er den bedste. Ikke bare fordi den er den mest velskrevne – men muligvis også den mest ærlige.

“Det handler om loyalitet. Gerrard har altid været klubmand, og han er en vaskeægte drengehelt i Liverpool,” sagde Rio Ferdinands forlægger, David Wilson, for nylig til avisen The Times.

Andre peger på, at spillerne lever et liv, der er for langt fra deres læseres, der for manges vedkommende opfatter spillerne som selvoptagede og grådige.

“Alle bøgerne lider under, at de er om unge mænd, der egentlig ikke har opnået ret meget, især ikke med det engelske landshold, og som har meget lidt at sige, som vi ikke allerede ved i forvejen,” som en anonym forlægger siger til The Times.

Det er også symptomatisk, at ingen af de prominente stjerners bøger er blandt de nominerede til British Sports Book Awards, som uddeles tirsdag i næste uge. Her menes bogen “Back From the Brink” om den tidligere irske landsholdsspiller Paul McGraths næsten Paul Gascoigne-agtige vej tilbage til en normal tilværelse, at være favorit i kategorien bedste fodboldbog.







NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Brøndby IF – Sønderjyske



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Victor Froholdt bliver matchvinder

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Sune Smith-Nielsen færdig



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Hylder Mads Hermansen

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Han afløser Sune Smith lige nu

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Formand freder Jacob Neestrup

Neestrup afslører reprimande

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen