Rooney slået af Tøfting

Det engelske marked for fodboldbøger er halvsløjt. Selv Stig Tøftings bog “No regrets” har solgt næsten dobbelt så mange eksemplarer som Wayne Rooneys biografi



Englænderne elsker bøger om fodbold, og hvert år udkommer flere hundrede bøger om spillere, klubber og turneringer både med afsæt i nutiden eller set i historisk perspektiv. Men de helt store fodboldstjerner sælger næsten intet mere.

Eksempelvis har Wayne Rooneys “My Story So Far” kun solgt lidt over 50.000 eksemplarer. Vidunderdrengen har kontrakt på fem bøger med forlaget HarperCollins, som betaler Wayne Rooney 11 mio. kroner pr. bog. Formentlig har forlaget ikke engang fået en femtedel af det beløb tilbage endnu.

Rooneys bogsalg står dermed i skærende kontrast til det danske marked for fodboldbøger. Eksempelvis har DR-journalisten Lars Steen Pedersens bog “No regrets” om den danske fodboldspiller Stig Tøfting her hjemme solgt over 90.000 eksemplarer.

Tøfting er også milevidt foran andre engelske stjerner, der udgav bøger sidste år. Bogen med Chelsea-backen Ashley Coles erindringer, “My Defence”, der særligt fokuserede på Arsenals manglende evner til at opfylde hans økonomiske lønkrav, har været et decideret megaflop. Forlaget Headline betalte Cole 2,75 mio. kroner for bogen, der kun har solgt i sølle 5.000 eksemplarer.

Også Frank Lampards “Totally Frank” har kikset fælt med 25.000 solgte eksemplarer, mens Manchester Uniteds Rio Ferdinand med “Rio: My Story” har solgt endnu dårligere. Både Ferdinand og Lampard menes at have fået forskud lidt under Rooneys.

Kun Steven Gerrards “My Autobiography” har været et nogenlunde hit og solgt over 100.000 eksemplarer. Bogen er da også blandt de nominerede til dette års British Book Awards, som uddeles på onsdag, sammen med bogen om Brasiliens bedste fodboldspiller gennem tiderne, “Pele: The Autobiography”.

I den engelske bogbranche har man diskuteret, hvorfor de store stjerner flopper. En af hovedårsagerne menes at være landsholdets fiasko ved VM, men også, at stjernerne egentlig ikke er særlig interessante. Blandt engelske anmeldere er man ikke i tvivl om, at Steven Gerrards bog er den bedste. Ikke bare fordi den er den mest velskrevne – men muligvis også den mest ærlige.

“Det handler om loyalitet. Gerrard har altid været klubmand, og han er en vaskeægte drengehelt i Liverpool,” sagde Rio Ferdinands forlægger, David Wilson, for nylig til avisen The Times.

Andre peger på, at spillerne lever et liv, der er for langt fra deres læseres, der for manges vedkommende opfatter spillerne som selvoptagede og grådige.

“Alle bøgerne lider under, at de er om unge mænd, der egentlig ikke har opnået ret meget, især ikke med det engelske landshold, og som har meget lidt at sige, som vi ikke allerede ved i forvejen,” som en anonym forlægger siger til The Times.

Det er også symptomatisk, at ingen af de prominente stjerners bøger er blandt de nominerede til British Sports Book Awards, som uddeles tirsdag i næste uge. Her menes bogen “Back From the Brink” om den tidligere irske landsholdsspiller Paul McGraths næsten Paul Gascoigne-agtige vej tilbage til en normal tilværelse, at være favorit i kategorien bedste fodboldbog.





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Brøndby IF – Sønderjyske

Vild udvikling for FC Københavns chancer



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

AGF – Viborg FF

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Det har jeg ikke set før i Superligaen

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Randers FC – FC Fredericia

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Neestrup: ‘Fuck det!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Real Madrid taber

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Stort slag for FC København

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Alexander Lind revser Superliga-profil