Englænderne elsker bøger om fodbold, og hvert år udkommer flere hundrede bøger om spillere, klubber og turneringer både med afsæt i nutiden eller set i historisk perspektiv. Men de helt store fodboldstjerner sælger næsten intet mere.
Eksempelvis har Wayne Rooneys “My Story So Far” kun solgt lidt over 50.000 eksemplarer. Vidunderdrengen har kontrakt på fem bøger med forlaget HarperCollins, som betaler Wayne Rooney 11 mio. kroner pr. bog. Formentlig har forlaget ikke engang fået en femtedel af det beløb tilbage endnu.
Rooneys bogsalg står dermed i skærende kontrast til det danske marked for fodboldbøger. Eksempelvis har DR-journalisten Lars Steen Pedersens bog “No regrets” om den danske fodboldspiller Stig Tøfting her hjemme solgt over 90.000 eksemplarer.
Tøfting er også milevidt foran andre engelske stjerner, der udgav bøger sidste år. Bogen med Chelsea-backen Ashley Coles erindringer, “My Defence”, der særligt fokuserede på Arsenals manglende evner til at opfylde hans økonomiske lønkrav, har været et decideret megaflop. Forlaget Headline betalte Cole 2,75 mio. kroner for bogen, der kun har solgt i sølle 5.000 eksemplarer.
Også Frank Lampards “Totally Frank” har kikset fælt med 25.000 solgte eksemplarer, mens Manchester Uniteds Rio Ferdinand med “Rio: My Story” har solgt endnu dårligere. Både Ferdinand og Lampard menes at have fået forskud lidt under Rooneys.
Kun Steven Gerrards “My Autobiography” har været et nogenlunde hit og solgt over 100.000 eksemplarer. Bogen er da også blandt de nominerede til dette års British Book Awards, som uddeles på onsdag, sammen med bogen om Brasiliens bedste fodboldspiller gennem tiderne, “Pele: The Autobiography”.
I den engelske bogbranche har man diskuteret, hvorfor de store stjerner flopper. En af hovedårsagerne menes at være landsholdets fiasko ved VM, men også, at stjernerne egentlig ikke er særlig interessante. Blandt engelske anmeldere er man ikke i tvivl om, at Steven Gerrards bog er den bedste. Ikke bare fordi den er den mest velskrevne – men muligvis også den mest ærlige.
“Det handler om loyalitet. Gerrard har altid været klubmand, og han er en vaskeægte drengehelt i Liverpool,” sagde Rio Ferdinands forlægger, David Wilson, for nylig til avisen The Times.
Andre peger på, at spillerne lever et liv, der er for langt fra deres læseres, der for manges vedkommende opfatter spillerne som selvoptagede og grådige.
“Alle bøgerne lider under, at de er om unge mænd, der egentlig ikke har opnået ret meget, især ikke med det engelske landshold, og som har meget lidt at sige, som vi ikke allerede ved i forvejen,” som en anonym forlægger siger til The Times.
Det er også symptomatisk, at ingen af de prominente stjerners bøger er blandt de nominerede til British Sports Book Awards, som uddeles tirsdag i næste uge. Her menes bogen “Back From the Brink” om den tidligere irske landsholdsspiller Paul McGraths næsten Paul Gascoigne-agtige vej tilbage til en normal tilværelse, at være favorit i kategorien bedste fodboldbog.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Kevin Diks skriver historie
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
Manchester City – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade