Rooney slået af Tøfting

Det engelske marked for fodboldbøger er halvsløjt. Selv Stig Tøftings bog “No regrets” har solgt næsten dobbelt så mange eksemplarer som Wayne Rooneys biografi



Englænderne elsker bøger om fodbold, og hvert år udkommer flere hundrede bøger om spillere, klubber og turneringer både med afsæt i nutiden eller set i historisk perspektiv. Men de helt store fodboldstjerner sælger næsten intet mere.

Eksempelvis har Wayne Rooneys “My Story So Far” kun solgt lidt over 50.000 eksemplarer. Vidunderdrengen har kontrakt på fem bøger med forlaget HarperCollins, som betaler Wayne Rooney 11 mio. kroner pr. bog. Formentlig har forlaget ikke engang fået en femtedel af det beløb tilbage endnu.

Rooneys bogsalg står dermed i skærende kontrast til det danske marked for fodboldbøger. Eksempelvis har DR-journalisten Lars Steen Pedersens bog “No regrets” om den danske fodboldspiller Stig Tøfting her hjemme solgt over 90.000 eksemplarer.

Tøfting er også milevidt foran andre engelske stjerner, der udgav bøger sidste år. Bogen med Chelsea-backen Ashley Coles erindringer, “My Defence”, der særligt fokuserede på Arsenals manglende evner til at opfylde hans økonomiske lønkrav, har været et decideret megaflop. Forlaget Headline betalte Cole 2,75 mio. kroner for bogen, der kun har solgt i sølle 5.000 eksemplarer.

Også Frank Lampards “Totally Frank” har kikset fælt med 25.000 solgte eksemplarer, mens Manchester Uniteds Rio Ferdinand med “Rio: My Story” har solgt endnu dårligere. Både Ferdinand og Lampard menes at have fået forskud lidt under Rooneys.

Kun Steven Gerrards “My Autobiography” har været et nogenlunde hit og solgt over 100.000 eksemplarer. Bogen er da også blandt de nominerede til dette års British Book Awards, som uddeles på onsdag, sammen med bogen om Brasiliens bedste fodboldspiller gennem tiderne, “Pele: The Autobiography”.

I den engelske bogbranche har man diskuteret, hvorfor de store stjerner flopper. En af hovedårsagerne menes at være landsholdets fiasko ved VM, men også, at stjernerne egentlig ikke er særlig interessante. Blandt engelske anmeldere er man ikke i tvivl om, at Steven Gerrards bog er den bedste. Ikke bare fordi den er den mest velskrevne – men muligvis også den mest ærlige.

“Det handler om loyalitet. Gerrard har altid været klubmand, og han er en vaskeægte drengehelt i Liverpool,” sagde Rio Ferdinands forlægger, David Wilson, for nylig til avisen The Times.

Andre peger på, at spillerne lever et liv, der er for langt fra deres læseres, der for manges vedkommende opfatter spillerne som selvoptagede og grådige.

“Alle bøgerne lider under, at de er om unge mænd, der egentlig ikke har opnået ret meget, især ikke med det engelske landshold, og som har meget lidt at sige, som vi ikke allerede ved i forvejen,” som en anonym forlægger siger til The Times.

Det er også symptomatisk, at ingen af de prominente stjerners bøger er blandt de nominerede til British Sports Book Awards, som uddeles tirsdag i næste uge. Her menes bogen “Back From the Brink” om den tidligere irske landsholdsspiller Paul McGraths næsten Paul Gascoigne-agtige vej tilbage til en normal tilværelse, at være favorit i kategorien bedste fodboldbog.





LIVE

LIVE: FC København henter stortalent

– Der får David at vide, at han er fyret

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Jonas Schwartz lander nyt job



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Medie afslører møde med Deco

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Dansk træner storroses

Reagerer på Brøndby-bombe

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her tager de stor beslutning

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Hjulmand vinder i Hamborg

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansk milliardær smider 75.000

Langer ud efter trænerlegende

Køber engelsk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Det vil jeg aldrig gøre!

Victor Nelsson topper international impact-liste

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

David Nielsen tæt på fyring

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet