Roser dansk stjernefrø: Fansene er vilde med ham

Tochi Chukwuani imponerer i Østrig og er blevet et hit blandt klubbens fans, fortæller Sturm Graz-journalist.



Der er efterhånden en del ‘danskerklubber’ rundt omkring i Europa. Brentford er trænet af Thomas Frank og har adskillige danskere i truppen, og Anderlecht har trods fyringen af Brian Riemer også stadig fire danske spillere.

Og i Østrig er der også et par danskerglade klubber, ikke mindst Sturm Graz.

Sturm Graz hentede i sommer danske Tochi Chukwuani og Mika Biereth, mens klubben også har den tidligere FC København-spiller William Bøving.

Tochi Chukwuani er det nyeste skud på stammen i den østrigske mesterklub, eftersom Mika Biereth også tilbragte foråret på en lejeaftale i Sturm Graz. Og den tidligere Lyngby Boldklub-stjerne har efter en svingende start fundet fodfæste i Østrig.

Det fortæller Burghard Enzinger, der dækker klubben for Kronen Zeitung.

– Tochi havde det ikke nemt i starten. Han skulle vænne sig til Sturms intensitet og spillede kun få minutter.

– Men efter at (den defensive midtbanespiller) Jon Gorenc Stankovic blev skadet, er Tochi blevet indsat som midtbanespiller, og han gør et fantastisk stykke arbejde.

– Fansene er vilde med ham indtil videre, siger Burghard Enzinger til Tipsbladet.

Tochi Chukwuani, 21 år, er startet inde i de seneste to kampe for Sturm Graz, heriblandt den imponerende 5-0-sejr over RB Salzburg, og han står noteret for et mål og en assist i syv ligakampe.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2Y01W30

Foto: Alamy

‘Sturm stoler på ham’
Hvad angår klubbens øvrige danskere, Mika Biereth og William Bøving, er de også faste på holdkortet.

– Mika er en positiv og skør person, og han arbejder meget offensivt. I ligaen scorer og scorer han og har allerede otte fuldtræffere i sæsonen, siger Burghard Enzinger og tilføjer:

– William er ofte indsat på venstre midtbane. Han arbejder og løber meget, men han har ikke haft held med sine afslutninger indtil videre. Men Sturm stoler på ham. Han kaldes "European Cup Willy", fordi han primært scorer sine mål i Europa Cuppen.

21-årige William Bøving står noteret for et mål og fem assister i denne sæson, mens 21-årige Mika Biereth har scoret ni gange i 14 kampe. 

test what is this

  • Do you like this?
  • Do you like that?
  • Do you like them?
  • Do you like this?
  • Do you like that?
  • Do you like them?

0 Votes





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

AC Milan kigger på dansker

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brian Riemer peger på tre årsager

Braithwaite del af stor transferplan

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker