Ryan Johnson Laursen sagde efter sidste sæson farvel til fodbolden efter et år i B.93.
Hvor mange fodboldspillere havner i et sort hul efter karrieren, så har den tidligere højreback ret hurtigt fundet sin plads i tilværelsen efter karrierestoppet.
Han har forskellige projekter kørende, har netop scoret et job i B.93 og starter studie inden længe. Men lad os starte med jobbet i B.93, for det er det seneste, han har kastet sig over.
– Vi er hele tiden blevet opfordret til at være en del af klubben og rejsen, og det prøvede jeg at være på andre måder. Igennem den indsats blev jeg spurgt i løbet af foråret, om ikke jeg havde lyst til at sidde inde på kontoret. Det ville jeg rigtig gerne, fordi alt det der sker omkring B.93, og måden de griber tingene an på, er rigtig spændende.
I første omgang er der tale om en deltidsstilling, hvor Ryan Johnson Laursen står i spidsen for det ene af i alt tre erhvervsnetværk, der er omkring B.93.
– Folk udefra bliver inviteret til at være med til møder, og det kan være de eksisterende medlemmer, som peger mig i en retning i forhold til, hvem der ville være sjove at have med. Jeg rækker også selv ud for at høre, om nogen vil være med.
Der er med andre ord nok at se til for Ryan Johnson Laursen, der også har firmaet take a seat, der hjælper brands med at aktivere deres community, sammen med sin kone og baren Hey Lola i Odense.
Ved siden af skal skal han også læse Service- og Oplevelsesøkonomi.
– Jeg er fascineret af, hvordan du skaber en god oplevelse, og hvordan den gode oplevelse skaber et fællesskab, der kan opstå deri. Og hvordan de to ting hænger sammen. Det går helt tilbage fra den gang med Hey Lola i Odense. Vi havde ikke de gastronomiske muligheder for, at maden blev vildt god, men vi kunne sørge for, at det blev en god oplevelse, siger Ryan Johnson Laursen med et smil.
Derfor slår Ryan Johnson Laursen også fast, at det ikke bliver til et comeback til fodbolden for anden gang. Det bliver heller ikke til nogen identitetskrise efter fodbolden, fordi han har et bagland, der har hjulpet ham, og på grund af de mange projekter, som er godt i gang.
– Her og nu har jeg ikke mærket det (at ryge ned i et hul, red.), fordi jeg har haft en tryghed og et fundament at stå på, og så har jeg løbende kunnet lægge den her plan. Så jeg har nærmest haft den her plan, som jeg er i gang med nu, da jeg stoppede. Det er en rigtig god ide at have en plan, fordi ellers tror jeg, at risikoen for at ryge ned i hullet er større, afslutter Ryan Johnson Laursen.
32-årige Ryan Johnson Laursen spillede sin sidste fodboldkamp for B.93 på Østerbro Stadion mod Hillerød IF, og det var for ham den perfekt afslutning på karrieren, da det var på samme stadion, at det hele startede.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Ikke sket i over 28 år
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Det er aldrig sket før
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OB siger farvel til seks spillere
Nu klager FC Barcelona igen
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie