Ryan Johnson Laursen har fremtiden på plads

Ryan Johnson Laursen har endegyldigt stoppet karrieren og har allerede rigeligt at se til. Han har landet et job i B.93 og skal inden længe begynde at studere. Tipsbladet har talt med den mangeårige Superliga-spiller om livet efter fodbolden.



Ryan Johnson Laursen sagde efter sidste sæson farvel til fodbolden efter et år i B.93.

Hvor mange fodboldspillere havner i et sort hul efter karrieren, så har den tidligere højreback ret hurtigt fundet sin plads i tilværelsen efter karrierestoppet.

Han har forskellige projekter kørende, har netop scoret et job i B.93 og starter studie inden længe. Men lad os starte med jobbet i B.93, for det er det seneste, han har kastet sig over.

– Vi er hele tiden blevet opfordret til at være en del af klubben og rejsen, og det prøvede jeg at være på andre måder. Igennem den indsats blev jeg spurgt i løbet af foråret, om ikke jeg havde lyst til at sidde inde på kontoret. Det ville jeg rigtig gerne, fordi alt det der sker omkring B.93, og måden de griber tingene an på, er rigtig spændende.

I første omgang er der tale om en deltidsstilling, hvor Ryan Johnson Laursen står i spidsen for det ene af i alt tre erhvervsnetværk, der er omkring B.93.

– Folk udefra bliver inviteret til at være med til møder, og det kan være de eksisterende medlemmer, som peger mig i en retning i forhold til, hvem der ville være sjove at have med. Jeg rækker også selv ud for at høre, om nogen vil være med.

Der er med andre ord nok at se til for Ryan Johnson Laursen, der også har firmaet take a seat, der hjælper brands med at aktivere deres community, sammen med sin kone og baren Hey Lola i Odense.

Ved siden af skal skal han også læse Service- og Oplevelsesøkonomi.

– Jeg er fascineret af, hvordan du skaber en god oplevelse, og hvordan den gode oplevelse skaber et fællesskab, der kan opstå deri. Og hvordan de to ting hænger sammen. Det går helt tilbage fra den gang med Hey Lola i Odense. Vi havde ikke de gastronomiske muligheder for, at maden blev vildt god, men vi kunne sørge for, at det blev en god oplevelse, siger Ryan Johnson Laursen med et smil.

Derfor slår Ryan Johnson Laursen også fast, at det ikke bliver til et comeback til fodbolden for anden gang. Det bliver heller ikke til nogen identitetskrise efter fodbolden, fordi han har et bagland, der har hjulpet ham, og på grund af de mange projekter, som er godt i gang.

– Her og nu har jeg ikke mærket det (at ryge ned i et hul, red.), fordi jeg har haft en tryghed og et fundament at stå på, og så har jeg løbende kunnet lægge den her plan. Så jeg har nærmest haft den her plan, som jeg er i gang med nu, da jeg stoppede. Det er en rigtig god ide at have en plan, fordi ellers tror jeg, at risikoen for at ryge ned i hullet er større, afslutter Ryan Johnson Laursen.

32-årige Ryan Johnson Laursen spillede sin sidste fodboldkamp for B.93 på Østerbro Stadion mod Hillerød IF, og det var for ham den perfekt afslutning på karrieren, da det var på samme stadion, at det hele startede.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

– Enten FCK eller også stopper han?

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Stort Brøndby-boost

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

FC København – FC Nordsjælland

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

FC København-boss reagerer på tilråb

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Neestrup må undvære profil igen

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Danmark indleder med et brag mod Norge

Hård dom over Franks fremtid

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Uafgjort i italiensk derby

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’