Ryan Johnson Laursen har fremtiden på plads

Ryan Johnson Laursen har endegyldigt stoppet karrieren og har allerede rigeligt at se til. Han har landet et job i B.93 og skal inden længe begynde at studere. Tipsbladet har talt med den mangeårige Superliga-spiller om livet efter fodbolden.



Ryan Johnson Laursen sagde efter sidste sæson farvel til fodbolden efter et år i B.93.

Hvor mange fodboldspillere havner i et sort hul efter karrieren, så har den tidligere højreback ret hurtigt fundet sin plads i tilværelsen efter karrierestoppet.

Han har forskellige projekter kørende, har netop scoret et job i B.93 og starter studie inden længe. Men lad os starte med jobbet i B.93, for det er det seneste, han har kastet sig over.

– Vi er hele tiden blevet opfordret til at være en del af klubben og rejsen, og det prøvede jeg at være på andre måder. Igennem den indsats blev jeg spurgt i løbet af foråret, om ikke jeg havde lyst til at sidde inde på kontoret. Det ville jeg rigtig gerne, fordi alt det der sker omkring B.93, og måden de griber tingene an på, er rigtig spændende.

I første omgang er der tale om en deltidsstilling, hvor Ryan Johnson Laursen står i spidsen for det ene af i alt tre erhvervsnetværk, der er omkring B.93.

– Folk udefra bliver inviteret til at være med til møder, og det kan være de eksisterende medlemmer, som peger mig i en retning i forhold til, hvem der ville være sjove at have med. Jeg rækker også selv ud for at høre, om nogen vil være med.

Der er med andre ord nok at se til for Ryan Johnson Laursen, der også har firmaet take a seat, der hjælper brands med at aktivere deres community, sammen med sin kone og baren Hey Lola i Odense.

Ved siden af skal skal han også læse Service- og Oplevelsesøkonomi.

– Jeg er fascineret af, hvordan du skaber en god oplevelse, og hvordan den gode oplevelse skaber et fællesskab, der kan opstå deri. Og hvordan de to ting hænger sammen. Det går helt tilbage fra den gang med Hey Lola i Odense. Vi havde ikke de gastronomiske muligheder for, at maden blev vildt god, men vi kunne sørge for, at det blev en god oplevelse, siger Ryan Johnson Laursen med et smil.

Derfor slår Ryan Johnson Laursen også fast, at det ikke bliver til et comeback til fodbolden for anden gang. Det bliver heller ikke til nogen identitetskrise efter fodbolden, fordi han har et bagland, der har hjulpet ham, og på grund af de mange projekter, som er godt i gang.

– Her og nu har jeg ikke mærket det (at ryge ned i et hul, red.), fordi jeg har haft en tryghed og et fundament at stå på, og så har jeg løbende kunnet lægge den her plan. Så jeg har nærmest haft den her plan, som jeg er i gang med nu, da jeg stoppede. Det er en rigtig god ide at have en plan, fordi ellers tror jeg, at risikoen for at ryge ned i hullet er større, afslutter Ryan Johnson Laursen.

32-årige Ryan Johnson Laursen spillede sin sidste fodboldkamp for B.93 på Østerbro Stadion mod Hillerød IF, og det var for ham den perfekt afslutning på karrieren, da det var på samme stadion, at det hele startede.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji

Ringet op af Brøndby-træner

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ivan Toney klar på choktransfer

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby IF – Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Chelsea – Manchester United

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

– Han vinder Ballon d’Or!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vild med Brøndby-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Nu klager FC Barcelona igen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!