Ryan Johnson Laursen har fremtiden på plads

Ryan Johnson Laursen har endegyldigt stoppet karrieren og har allerede rigeligt at se til. Han har landet et job i B.93 og skal inden længe begynde at studere. Tipsbladet har talt med den mangeårige Superliga-spiller om livet efter fodbolden.



Ryan Johnson Laursen sagde efter sidste sæson farvel til fodbolden efter et år i B.93.

Hvor mange fodboldspillere havner i et sort hul efter karrieren, så har den tidligere højreback ret hurtigt fundet sin plads i tilværelsen efter karrierestoppet.

Han har forskellige projekter kørende, har netop scoret et job i B.93 og starter studie inden længe. Men lad os starte med jobbet i B.93, for det er det seneste, han har kastet sig over.

– Vi er hele tiden blevet opfordret til at være en del af klubben og rejsen, og det prøvede jeg at være på andre måder. Igennem den indsats blev jeg spurgt i løbet af foråret, om ikke jeg havde lyst til at sidde inde på kontoret. Det ville jeg rigtig gerne, fordi alt det der sker omkring B.93, og måden de griber tingene an på, er rigtig spændende.

I første omgang er der tale om en deltidsstilling, hvor Ryan Johnson Laursen står i spidsen for det ene af i alt tre erhvervsnetværk, der er omkring B.93.

– Folk udefra bliver inviteret til at være med til møder, og det kan være de eksisterende medlemmer, som peger mig i en retning i forhold til, hvem der ville være sjove at have med. Jeg rækker også selv ud for at høre, om nogen vil være med.

Der er med andre ord nok at se til for Ryan Johnson Laursen, der også har firmaet take a seat, der hjælper brands med at aktivere deres community, sammen med sin kone og baren Hey Lola i Odense.

Ved siden af skal skal han også læse Service- og Oplevelsesøkonomi.

– Jeg er fascineret af, hvordan du skaber en god oplevelse, og hvordan den gode oplevelse skaber et fællesskab, der kan opstå deri. Og hvordan de to ting hænger sammen. Det går helt tilbage fra den gang med Hey Lola i Odense. Vi havde ikke de gastronomiske muligheder for, at maden blev vildt god, men vi kunne sørge for, at det blev en god oplevelse, siger Ryan Johnson Laursen med et smil.

Derfor slår Ryan Johnson Laursen også fast, at det ikke bliver til et comeback til fodbolden for anden gang. Det bliver heller ikke til nogen identitetskrise efter fodbolden, fordi han har et bagland, der har hjulpet ham, og på grund af de mange projekter, som er godt i gang.

– Her og nu har jeg ikke mærket det (at ryge ned i et hul, red.), fordi jeg har haft en tryghed og et fundament at stå på, og så har jeg løbende kunnet lægge den her plan. Så jeg har nærmest haft den her plan, som jeg er i gang med nu, da jeg stoppede. Det er en rigtig god ide at have en plan, fordi ellers tror jeg, at risikoen for at ryge ned i hullet er større, afslutter Ryan Johnson Laursen.

32-årige Ryan Johnson Laursen spillede sin sidste fodboldkamp for B.93 på Østerbro Stadion mod Hillerød IF, og det var for ham den perfekt afslutning på karrieren, da det var på samme stadion, at det hele startede.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Lægetjek bestået – skifter i dag

De har spurgt på Gustav Isaksen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

FC København-transfer bremses af denne årsag

Melder ud om Mbappé

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Maxsø træner med i Brøndby

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Frankrig – Spanien

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

‘Det er et større problem for os’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss