Ryan Johnson Laursen har fremtiden på plads

Ryan Johnson Laursen har endegyldigt stoppet karrieren og har allerede rigeligt at se til. Han har landet et job i B.93 og skal inden længe begynde at studere. Tipsbladet har talt med den mangeårige Superliga-spiller om livet efter fodbolden.



Ryan Johnson Laursen sagde efter sidste sæson farvel til fodbolden efter et år i B.93.

Hvor mange fodboldspillere havner i et sort hul efter karrieren, så har den tidligere højreback ret hurtigt fundet sin plads i tilværelsen efter karrierestoppet.

Han har forskellige projekter kørende, har netop scoret et job i B.93 og starter studie inden længe. Men lad os starte med jobbet i B.93, for det er det seneste, han har kastet sig over.

– Vi er hele tiden blevet opfordret til at være en del af klubben og rejsen, og det prøvede jeg at være på andre måder. Igennem den indsats blev jeg spurgt i løbet af foråret, om ikke jeg havde lyst til at sidde inde på kontoret. Det ville jeg rigtig gerne, fordi alt det der sker omkring B.93, og måden de griber tingene an på, er rigtig spændende.

I første omgang er der tale om en deltidsstilling, hvor Ryan Johnson Laursen står i spidsen for det ene af i alt tre erhvervsnetværk, der er omkring B.93.

– Folk udefra bliver inviteret til at være med til møder, og det kan være de eksisterende medlemmer, som peger mig i en retning i forhold til, hvem der ville være sjove at have med. Jeg rækker også selv ud for at høre, om nogen vil være med.

Der er med andre ord nok at se til for Ryan Johnson Laursen, der også har firmaet take a seat, der hjælper brands med at aktivere deres community, sammen med sin kone og baren Hey Lola i Odense.

Ved siden af skal skal han også læse Service- og Oplevelsesøkonomi.

– Jeg er fascineret af, hvordan du skaber en god oplevelse, og hvordan den gode oplevelse skaber et fællesskab, der kan opstå deri. Og hvordan de to ting hænger sammen. Det går helt tilbage fra den gang med Hey Lola i Odense. Vi havde ikke de gastronomiske muligheder for, at maden blev vildt god, men vi kunne sørge for, at det blev en god oplevelse, siger Ryan Johnson Laursen med et smil.

Derfor slår Ryan Johnson Laursen også fast, at det ikke bliver til et comeback til fodbolden for anden gang. Det bliver heller ikke til nogen identitetskrise efter fodbolden, fordi han har et bagland, der har hjulpet ham, og på grund af de mange projekter, som er godt i gang.

– Her og nu har jeg ikke mærket det (at ryge ned i et hul, red.), fordi jeg har haft en tryghed og et fundament at stå på, og så har jeg løbende kunnet lægge den her plan. Så jeg har nærmest haft den her plan, som jeg er i gang med nu, da jeg stoppede. Det er en rigtig god ide at have en plan, fordi ellers tror jeg, at risikoen for at ryge ned i hullet er større, afslutter Ryan Johnson Laursen.

32-årige Ryan Johnson Laursen spillede sin sidste fodboldkamp for B.93 på Østerbro Stadion mod Hillerød IF, og det var for ham den perfekt afslutning på karrieren, da det var på samme stadion, at det hele startede.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





VM-LIVE: Profil i tårer – færdig ved VM




Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Deadline overskredet: FC København melder ud

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Argentina – Algeriet

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Frankrig – Senegal

Her er Tunesiens nye VM-træner

Irak – Norge

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne