Tidligere på ugen kunne Tipsbladet afsløre, at Frederik Birk havde scoret jobbet som cheftræner i Brøndby IF, og ikke bare på en kort kontrakt frem til sommer, som mange nok havde regnet med, men derimod på en “længerevarende aftale”.
Hvad dækker det så over?
30. juni 2028.
Det er den slutdato, der står i Frederik Birks kontrakt, kunne TV 2’s ekspertkommentator Morten Bruun fortælle i torsdags, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. Frederik Birks kontrakt lyder på 3,5 år.
Dermed har Brøndby IF altså sendt et kraftigt signal til den ellers uprøvede cheftræner om, at man har fuld tillid til, at han kan styre skuden igennem det normalt ganske stormombruste hav på Vestegnen. Inden vinterpausen sendte Brøndby med Frederik Birk i spidsen AGF ud af pokalturneringen, og det var på mange båder Birks svendestykke.
Fredag satte Brøndbys nye cheftræner ord på jobbet og hele ansættelsesprocessen foran Tipsbladet og den øvrige presse.
– Først var der samtaler med repræsentanter med GFH, og det var før, at aftalen med Benjamin (Schmedes, red.) var landet, jeg talte med Scott (McLachlan, red.) og Chris Anderson, så gik der en periode, hvor de arbejdede stærkt med at lande Benjamin, og så havde Benjamin og jeg nogle snakke.
– Der var nogle praktikaliteter, for jeg var på ferie med min familie. Jeg sad nede på et rigtig remoulade all inclusive-hotel på Gran Canaria, hvor ungerne var i buffeten, mens jeg rendte frem og tilbage for at tale i telefon.
– Benjamin og jeg blev enige om, at vi skulle mødes ansigt til ansigt, før vi kunne blive enige om en aftale, lød det fra Frederik Birk.
Den nye sherif på Vestegnen.
Hør den spritnye episode af Tipsbladet Transfer Talk med Farzam Abolhosseini herunder:
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE