Så lang er Frederik Birks Brøndby-kontrakt

Frederik Birk har fået en kontrakt for de kommende 3,5 år i Brøndby IF.



Tidligere på ugen kunne Tipsbladet afsløre, at Frederik Birk havde scoret jobbet som cheftræner i Brøndby IF, og ikke bare på en kort kontrakt frem til sommer, som mange nok havde regnet med, men derimod på en “længerevarende aftale”.

Hvad dækker det så over?

30. juni 2028.

Det er den slutdato, der står i Frederik Birks kontrakt, kunne TV 2’s ekspertkommentator Morten Bruun fortælle i torsdags, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. Frederik Birks kontrakt lyder på 3,5 år.

Dermed har Brøndby IF altså sendt et kraftigt signal til den ellers uprøvede cheftræner om, at man har fuld tillid til, at han kan styre skuden igennem det normalt ganske stormombruste hav på Vestegnen. Inden vinterpausen sendte Brøndby med Frederik Birk i spidsen AGF ud af pokalturneringen, og det var på mange båder Birks svendestykke.

Fredag satte Brøndbys nye cheftræner ord på jobbet og hele ansættelsesprocessen foran Tipsbladet og den øvrige presse.

– Først var der samtaler med repræsentanter med GFH, og det var før, at aftalen med Benjamin (Schmedes, red.) var landet, jeg talte med Scott (McLachlan, red.) og Chris Anderson, så gik der en periode, hvor de arbejdede stærkt med at lande Benjamin, og så havde Benjamin og jeg nogle snakke.

– Der var nogle praktikaliteter, for jeg var på ferie med min familie. Jeg sad nede på et rigtig remoulade all inclusive-hotel på Gran Canaria, hvor ungerne var i buffeten, mens jeg rendte frem og tilbage for at tale i telefon.  

– Benjamin og jeg blev enige om, at vi skulle mødes ansigt til ansigt, før vi kunne blive enige om en aftale, lød det fra Frederik Birk.

Den nye sherif på Vestegnen.

Hør den spritnye episode af Tipsbladet Transfer Talk med Farzam Abolhosseini herunder:







Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

Kold skulder til vestafrikanere i Minsk

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Jonas Wind til danskerklub?

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Danskerne har stor tiltro til Norge

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Monsterbud på vej

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Ståle revser Skotland

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Danske klubber scorer millioner på VM