José Mourinho blev i sidste uge ansat som cheftræner i Tottenham, som dermed bliver den tredje Premier League-klub til at ansætte portugiseren, der tidligere er blevet fyret to gange i Chelsea og en enkelt gang i Manchester United.
Lørdag stod Mourinho så på sidelinien for første gang siden december sidste år, da Tottenham vandt sin første ligakamp siden januar, i en udekamp mod West Ham.
Og selvom Mourinho altså er blevet fyret tre gange, så har portugiseren alligevel tjent styrtende med penge i Premier League.
Indbringende fyringer
Sportbible har således bragt et overblik over Mourinhos indtjeninger i Chelsea, Manchester United og Tottenham. Og pengene er kun blevet større med tiden for den nuværende Spurs-boss.
Mourinho blev den på daværende tidspunkt bedst betalte træner i verden, da Chelsea i 2004 gav ham en årsløn på 43 millioner kroner. London-klubben var sidenhen tvunget til at betale Mourinho omtrent 200 millioner kroner, da man gav portugiseren sparket i 2007.
Da Chelsea hentede Mourinho tilbage i 2013, betalte klubben portugiseren en årsløn på 74 millioner kroner, mens klubben var nødt til at betale ham 72 millioner kroner, da man fyrede ham igen i 2015.
Voldsom årsløn i Tottenham
Da Jose Mourinho så blev ansat i Manchester United i 2016 var det med en årsløn på hele 105 millioner kroner. Og klubben skulle af med hele 172 millioner kroner, da man gav portugiseren sparket i 2018.
I Tottenham har Mourinho så sikret sig sin hidtil bedste årsløn i karrieren. Portugiseren kan således årligt sætte 131 millioner kroner ind på kontoen for sit arbejde i London-klubben, der formentligt også må punge voldsomt ud, hvis man på et tidspunkt vælger at fyre den kontroversielle portugiser.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
INTERVIEW
