Så meget har Mourinho tjent på ansættelser og fyringer i Premier League

José Mourinho er blevet fyret tre gange af Premier League-klubber, men portugiseren har angiveligt tjent op imod en halv milliard kroner på disse fyringer. Samtidig er Mourinhos årsløn steget for hver ansættelse i den bedste engelske række.



José Mourinho blev i sidste uge ansat som cheftræner i Tottenham, som dermed bliver den tredje Premier League-klub til at ansætte portugiseren, der tidligere er blevet fyret to gange i Chelsea og en enkelt gang i Manchester United.

Lørdag stod Mourinho så på sidelinien for første gang siden december sidste år, da Tottenham vandt sin første ligakamp siden januar, i en udekamp mod West Ham.

Og selvom Mourinho altså er blevet fyret tre gange, så har portugiseren alligevel tjent styrtende med penge i Premier League.

Indbringende fyringer
Sportbible har således bragt et overblik over Mourinhos indtjeninger i Chelsea, Manchester United og Tottenham. Og pengene er kun blevet større med tiden for den nuværende Spurs-boss.

Mourinho blev den på daværende tidspunkt bedst betalte træner i verden, da Chelsea i 2004 gav ham en årsløn på 43 millioner kroner. London-klubben var sidenhen tvunget til at betale Mourinho omtrent 200 millioner kroner, da man gav portugiseren sparket i 2007.

Da Chelsea hentede Mourinho tilbage i 2013, betalte klubben portugiseren en årsløn på 74 millioner kroner, mens klubben var nødt til at betale ham 72 millioner kroner, da man fyrede ham igen i 2015.

Voldsom årsløn i Tottenham
Da Jose Mourinho så blev ansat i Manchester United i 2016 var det med en årsløn på hele 105 millioner kroner. Og klubben skulle af med hele 172 millioner kroner, da man gav portugiseren sparket i 2018.

I Tottenham har Mourinho så sikret sig sin hidtil bedste årsløn i karrieren. Portugiseren kan således årligt sætte 131 millioner kroner ind på kontoen for sit arbejde i London-klubben, der formentligt også må punge voldsomt ud, hvis man på et tidspunkt vælger at fyre den kontroversielle portugiser.





Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

FCM-profil drømmer om Manchester City

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Messi-statue fjernes

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

De kan være færdige i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storklub jagter to danskere

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Oliver Sonne vender tilbage