Så meget har Mourinho tjent på ansættelser og fyringer i Premier League

José Mourinho er blevet fyret tre gange af Premier League-klubber, men portugiseren har angiveligt tjent op imod en halv milliard kroner på disse fyringer. Samtidig er Mourinhos årsløn steget for hver ansættelse i den bedste engelske række.



José Mourinho blev i sidste uge ansat som cheftræner i Tottenham, som dermed bliver den tredje Premier League-klub til at ansætte portugiseren, der tidligere er blevet fyret to gange i Chelsea og en enkelt gang i Manchester United.

Lørdag stod Mourinho så på sidelinien for første gang siden december sidste år, da Tottenham vandt sin første ligakamp siden januar, i en udekamp mod West Ham.

Og selvom Mourinho altså er blevet fyret tre gange, så har portugiseren alligevel tjent styrtende med penge i Premier League.

Indbringende fyringer
Sportbible har således bragt et overblik over Mourinhos indtjeninger i Chelsea, Manchester United og Tottenham. Og pengene er kun blevet større med tiden for den nuværende Spurs-boss.

Mourinho blev den på daværende tidspunkt bedst betalte træner i verden, da Chelsea i 2004 gav ham en årsløn på 43 millioner kroner. London-klubben var sidenhen tvunget til at betale Mourinho omtrent 200 millioner kroner, da man gav portugiseren sparket i 2007.

Da Chelsea hentede Mourinho tilbage i 2013, betalte klubben portugiseren en årsløn på 74 millioner kroner, mens klubben var nødt til at betale ham 72 millioner kroner, da man fyrede ham igen i 2015.

Voldsom årsløn i Tottenham
Da Jose Mourinho så blev ansat i Manchester United i 2016 var det med en årsløn på hele 105 millioner kroner. Og klubben skulle af med hele 172 millioner kroner, da man gav portugiseren sparket i 2018.

I Tottenham har Mourinho så sikret sig sin hidtil bedste årsløn i karrieren. Portugiseren kan således årligt sætte 131 millioner kroner ind på kontoen for sit arbejde i London-klubben, der formentligt også må punge voldsomt ud, hvis man på et tidspunkt vælger at fyre den kontroversielle portugiser.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub tæt på FCK’er

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FC København-farvel rykker nærmere

Elfenbenskysten – Norge

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent