Så meget har Mourinho tjent på ansættelser og fyringer i Premier League

José Mourinho er blevet fyret tre gange af Premier League-klubber, men portugiseren har angiveligt tjent op imod en halv milliard kroner på disse fyringer. Samtidig er Mourinhos årsløn steget for hver ansættelse i den bedste engelske række.



José Mourinho blev i sidste uge ansat som cheftræner i Tottenham, som dermed bliver den tredje Premier League-klub til at ansætte portugiseren, der tidligere er blevet fyret to gange i Chelsea og en enkelt gang i Manchester United.

Lørdag stod Mourinho så på sidelinien for første gang siden december sidste år, da Tottenham vandt sin første ligakamp siden januar, i en udekamp mod West Ham.

Og selvom Mourinho altså er blevet fyret tre gange, så har portugiseren alligevel tjent styrtende med penge i Premier League.

Indbringende fyringer
Sportbible har således bragt et overblik over Mourinhos indtjeninger i Chelsea, Manchester United og Tottenham. Og pengene er kun blevet større med tiden for den nuværende Spurs-boss.

Mourinho blev den på daværende tidspunkt bedst betalte træner i verden, da Chelsea i 2004 gav ham en årsløn på 43 millioner kroner. London-klubben var sidenhen tvunget til at betale Mourinho omtrent 200 millioner kroner, da man gav portugiseren sparket i 2007.

Da Chelsea hentede Mourinho tilbage i 2013, betalte klubben portugiseren en årsløn på 74 millioner kroner, mens klubben var nødt til at betale ham 72 millioner kroner, da man fyrede ham igen i 2015.

Voldsom årsløn i Tottenham
Da Jose Mourinho så blev ansat i Manchester United i 2016 var det med en årsløn på hele 105 millioner kroner. Og klubben skulle af med hele 172 millioner kroner, da man gav portugiseren sparket i 2018.

I Tottenham har Mourinho så sikret sig sin hidtil bedste årsløn i karrieren. Portugiseren kan således årligt sætte 131 millioner kroner ind på kontoen for sit arbejde i London-klubben, der formentligt også må punge voldsomt ud, hvis man på et tidspunkt vælger at fyre den kontroversielle portugiser.



Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

– Ikke alle beskeder har været lige søde

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Nyt nederlag til Thomas Frank

Neestrup reagerer på brudt aftale

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

– Lange forhandlinger med FC København

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Stor ydmygelse

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub