Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Lokalavisen Wolfsburger Allgemeine skriver, at det kommer til at koste Wolfsburg et par millioner euro, hvis tyskerne skal have Jacob Neestrup denne sommer.



Har Jacob Neestrup kun fire kampe tilbage i Superligaen, før FC Københavns cheftræner forlader dansk fodbold og fortsætter trænerkarrieren i en større liga?

Det fremstår i øjeblikket som et realistisk scenarie, da Jacob Neestrup i den seneste tid er blevet kædet sammen med Bundesliga-klubben Wolfsburg, hvor den tidligere FC København-sportschef Peter Christiansen som bekendt blev ansat som sportsdirektør sidste sommer.

For nyligt skrev Kicker, at Wolfsburg faktisk har haft kig på Jacob Neestrup i flere år.

Wolfsburger Allgemeine skriver nu, at det er så godt som sikkert, at Wolfsburgs nuværende cheftræner Ralph Hasenhüttl er færdig i klubben efter denne sæson, og avisen peger på Jacob Neestrup, Brian Priske og Lars Friis som potentielle afløsere for østrigeren, hvor især Neestrup ligner en oplagt kandidat.

Ifølge Wolfsburger Allgemeine peger på, at Jacob Neestrup selv vil være interesseret i at komme til Wolfsburg, men at den igangværende mesterskabskamp i Superligaen selvsagt betyder, at Neestrups fremtid først kan blive et emne i slutningen af maj.

Wolfsburger Allgemeine påpeger endvidere, at Wolfsburg vil komme til at skulle betale en transfersum for Jacob Neestrup, da cheftræneren har en kontrakt med FC København, der løber frem til 2029. Avisen peger på, at prisen for Jacob Neestrup vil ligge på lige over to millioner euro, svarende til 15 millioner kroner.

Sidste sommer skrev Sport Bild, at Wolfsburg betalte mellem én og to millioner euro for Peter Christiansen.

FC København ligger på førstepladsen i Superligaen forud for søndagens udekamp mod Brøndby IF.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FC København interesseret i Jonas Kersken

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Udeladt – kan slet ikke spille

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘De har haft det værste transfervindue’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Superliga-træner måtte give meget svær besked

AC Horsens – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF – Brøndby IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Her er VM-turneringens hold

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Viborg FF – OB

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Nu taler Messi