Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Lokalavisen Wolfsburger Allgemeine skriver, at det kommer til at koste Wolfsburg et par millioner euro, hvis tyskerne skal have Jacob Neestrup denne sommer.



Har Jacob Neestrup kun fire kampe tilbage i Superligaen, før FC Københavns cheftræner forlader dansk fodbold og fortsætter trænerkarrieren i en større liga?

Det fremstår i øjeblikket som et realistisk scenarie, da Jacob Neestrup i den seneste tid er blevet kædet sammen med Bundesliga-klubben Wolfsburg, hvor den tidligere FC København-sportschef Peter Christiansen som bekendt blev ansat som sportsdirektør sidste sommer.

For nyligt skrev Kicker, at Wolfsburg faktisk har haft kig på Jacob Neestrup i flere år.

Wolfsburger Allgemeine skriver nu, at det er så godt som sikkert, at Wolfsburgs nuværende cheftræner Ralph Hasenhüttl er færdig i klubben efter denne sæson, og avisen peger på Jacob Neestrup, Brian Priske og Lars Friis som potentielle afløsere for østrigeren, hvor især Neestrup ligner en oplagt kandidat.

Ifølge Wolfsburger Allgemeine peger på, at Jacob Neestrup selv vil være interesseret i at komme til Wolfsburg, men at den igangværende mesterskabskamp i Superligaen selvsagt betyder, at Neestrups fremtid først kan blive et emne i slutningen af maj.

Wolfsburger Allgemeine påpeger endvidere, at Wolfsburg vil komme til at skulle betale en transfersum for Jacob Neestrup, da cheftræneren har en kontrakt med FC København, der løber frem til 2029. Avisen peger på, at prisen for Jacob Neestrup vil ligge på lige over to millioner euro, svarende til 15 millioner kroner.

Sidste sommer skrev Sport Bild, at Wolfsburg betalte mellem én og to millioner euro for Peter Christiansen.

FC København ligger på førstepladsen i Superligaen forud for søndagens udekamp mod Brøndby IF.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Portugal – Kroatien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Steve Cooper med stor beslutning

Australien – Egypten

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer