Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Lokalavisen Wolfsburger Allgemeine skriver, at det kommer til at koste Wolfsburg et par millioner euro, hvis tyskerne skal have Jacob Neestrup denne sommer.



Har Jacob Neestrup kun fire kampe tilbage i Superligaen, før FC Københavns cheftræner forlader dansk fodbold og fortsætter trænerkarrieren i en større liga?

Det fremstår i øjeblikket som et realistisk scenarie, da Jacob Neestrup i den seneste tid er blevet kædet sammen med Bundesliga-klubben Wolfsburg, hvor den tidligere FC København-sportschef Peter Christiansen som bekendt blev ansat som sportsdirektør sidste sommer.

For nyligt skrev Kicker, at Wolfsburg faktisk har haft kig på Jacob Neestrup i flere år.

Wolfsburger Allgemeine skriver nu, at det er så godt som sikkert, at Wolfsburgs nuværende cheftræner Ralph Hasenhüttl er færdig i klubben efter denne sæson, og avisen peger på Jacob Neestrup, Brian Priske og Lars Friis som potentielle afløsere for østrigeren, hvor især Neestrup ligner en oplagt kandidat.

Ifølge Wolfsburger Allgemeine peger på, at Jacob Neestrup selv vil være interesseret i at komme til Wolfsburg, men at den igangværende mesterskabskamp i Superligaen selvsagt betyder, at Neestrups fremtid først kan blive et emne i slutningen af maj.

Wolfsburger Allgemeine påpeger endvidere, at Wolfsburg vil komme til at skulle betale en transfersum for Jacob Neestrup, da cheftræneren har en kontrakt med FC København, der løber frem til 2029. Avisen peger på, at prisen for Jacob Neestrup vil ligge på lige over to millioner euro, svarende til 15 millioner kroner.

Sidste sommer skrev Sport Bild, at Wolfsburg betalte mellem én og to millioner euro for Peter Christiansen.

FC København ligger på førstepladsen i Superligaen forud for søndagens udekamp mod Brøndby IF.





mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Sort uheld’ i Viborg

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

– Han har en “grim” side

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Transferbombe i Manchester United



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer