Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Lokalavisen Wolfsburger Allgemeine skriver, at det kommer til at koste Wolfsburg et par millioner euro, hvis tyskerne skal have Jacob Neestrup denne sommer.



Har Jacob Neestrup kun fire kampe tilbage i Superligaen, før FC Københavns cheftræner forlader dansk fodbold og fortsætter trænerkarrieren i en større liga?

Det fremstår i øjeblikket som et realistisk scenarie, da Jacob Neestrup i den seneste tid er blevet kædet sammen med Bundesliga-klubben Wolfsburg, hvor den tidligere FC København-sportschef Peter Christiansen som bekendt blev ansat som sportsdirektør sidste sommer.

For nyligt skrev Kicker, at Wolfsburg faktisk har haft kig på Jacob Neestrup i flere år.

Wolfsburger Allgemeine skriver nu, at det er så godt som sikkert, at Wolfsburgs nuværende cheftræner Ralph Hasenhüttl er færdig i klubben efter denne sæson, og avisen peger på Jacob Neestrup, Brian Priske og Lars Friis som potentielle afløsere for østrigeren, hvor især Neestrup ligner en oplagt kandidat.

Ifølge Wolfsburger Allgemeine peger på, at Jacob Neestrup selv vil være interesseret i at komme til Wolfsburg, men at den igangværende mesterskabskamp i Superligaen selvsagt betyder, at Neestrups fremtid først kan blive et emne i slutningen af maj.

Wolfsburger Allgemeine påpeger endvidere, at Wolfsburg vil komme til at skulle betale en transfersum for Jacob Neestrup, da cheftræneren har en kontrakt med FC København, der løber frem til 2029. Avisen peger på, at prisen for Jacob Neestrup vil ligge på lige over to millioner euro, svarende til 15 millioner kroner.

Sidste sommer skrev Sport Bild, at Wolfsburg betalte mellem én og to millioner euro for Peter Christiansen.

FC København ligger på førstepladsen i Superligaen forud for søndagens udekamp mod Brøndby IF.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC København – OB

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Andreas Christensen afviser tilbud

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde