Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Lokalavisen Wolfsburger Allgemeine skriver, at det kommer til at koste Wolfsburg et par millioner euro, hvis tyskerne skal have Jacob Neestrup denne sommer.



Har Jacob Neestrup kun fire kampe tilbage i Superligaen, før FC Københavns cheftræner forlader dansk fodbold og fortsætter trænerkarrieren i en større liga?

Det fremstår i øjeblikket som et realistisk scenarie, da Jacob Neestrup i den seneste tid er blevet kædet sammen med Bundesliga-klubben Wolfsburg, hvor den tidligere FC København-sportschef Peter Christiansen som bekendt blev ansat som sportsdirektør sidste sommer.

For nyligt skrev Kicker, at Wolfsburg faktisk har haft kig på Jacob Neestrup i flere år.

Wolfsburger Allgemeine skriver nu, at det er så godt som sikkert, at Wolfsburgs nuværende cheftræner Ralph Hasenhüttl er færdig i klubben efter denne sæson, og avisen peger på Jacob Neestrup, Brian Priske og Lars Friis som potentielle afløsere for østrigeren, hvor især Neestrup ligner en oplagt kandidat.

Ifølge Wolfsburger Allgemeine peger på, at Jacob Neestrup selv vil være interesseret i at komme til Wolfsburg, men at den igangværende mesterskabskamp i Superligaen selvsagt betyder, at Neestrups fremtid først kan blive et emne i slutningen af maj.

Wolfsburger Allgemeine påpeger endvidere, at Wolfsburg vil komme til at skulle betale en transfersum for Jacob Neestrup, da cheftræneren har en kontrakt med FC København, der løber frem til 2029. Avisen peger på, at prisen for Jacob Neestrup vil ligge på lige over to millioner euro, svarende til 15 millioner kroner.

Sidste sommer skrev Sport Bild, at Wolfsburg betalte mellem én og to millioner euro for Peter Christiansen.

FC København ligger på førstepladsen i Superligaen forud for søndagens udekamp mod Brøndby IF.





TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.




LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Anmelder politiker for racisme mod Mbappé

Medier jubler over USA’s nedtur

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Hvor er Kasper Dolberg?

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Argentina – Egypten

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Enig med FC Midtjylland-angriber

VM-vækkeuret: Spansk optur – amerikansk kollaps

Don Ø: Mange rystede på hovedet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Schweiz – Colombia

Scorer vanvittig løn i Premier League

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’