Sådan bliver Peter Sørensens rolle hos Viaplay

Peter Sørensen skal mest af alt beskæftige sig med den danske liga i sit nye job hos Viaplay, men han skal også ind over dækningen af andre topligaer.



Peter Sørensen har fredag fået nyt job. Den mangeårige Superliga-træner skal fremover være en af dem, der stiller spørgsmål i stedet for at svare på spørgsmål, når han tiltræder i sit nye job som ekspert på Viaplay.

Her får han debut allerede mandag aften med Superliga-opgøret mellem OB og AC Horsens, men det er ikke kun den danske liga, han skal beskæftige sig med.

– Jeg glæder mig til at komme i gang og glæder mig over, at jeg er blevet inviteret ind i Viaplays univers, hvor ligaerne, jeg personligt finder mest spændende, er at finde. Det er Superligaen, Premier League og Champions, som jeg skal beskæftige mig med, men langt overvejende Superligaen, siger Peter Sørensen og tilføjer:

– Jeg skal både kommentere og være i studier, og det har jeg jo i virkeligheden prøvet før. Men jeg synes, at det setup, som er på Viaplay, er bedre end nogensinde. Der er mange dygtige, som jeg også kender, og som jeg glæder mig til at være i selskab med.

– Jeg håber så, at jeg kan bidrage med klar og tydelig formidling, hvor jeg forhåbentlig nogle gange med en grad af faglighed kan belyse det, som ikke umiddelbart ses af alle.

Tidligere har andre mangeårige trænere som Glen Riddersholm og Bo Henriksen været eksperter hos Viaplay i en periode mellem trænerjobs. Peter Sørensen tænker imidlertid ikke meget på fremtiden som træner og har blot fokus på det nye job hos Viaplay.

– Jeg har aldrig haft det sådan, at jeg tager et job for med henblik på at få noget andet. Sådan har jeg aldrig haft det, og sådan har jeg det heller ikke her. Jeg er glad for at kunne være med i det her fodboldunivers, som jeg elsker at være i og har været i i 30 år.

– Jeg har fuld fokus på det her job, og jeg er glad for at kunne starte i en Superliga, som forekommer allerede nu at være mere spændende end nogensinde.

– Dem, der er kommet bedst fra land, er nogle af de mindste hold. FC Nordsjælland, Silkeborg, Viborg og Randers er, synes jeg, de bedst spillende hold med det mest genkendelige udtryk, og de forventede tophold er jo kommet relativt dårligt fra land. Det er jeg virkelig spændt på at følge, fortæller Peter Sørensen.

Peter Sørensen, 49 år, har en fortid som træner hos blandt andre AGF, HamKam, Silkeborg IF og Vejle Boldklub. Han har desuden også været ekspert for DR, TV2 og Mediano. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål




LIVE

TransferLIVE: Yoram Zague skal væk fra PSG

– Det er meget svært for Nørgaard

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

FC København tjente millioner tirsdag aften

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Brøndby-transfer glippet

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Store ord om Roony Bardghji

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Angriber meldes tæt på



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Kommer til AGF efter monstersæson

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Højlund roser FC Københavns fans

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Brøndby præsenterer stor profil

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller