Peter Sørensen har fredag fået nyt job. Den mangeårige Superliga-træner skal fremover være en af dem, der stiller spørgsmål i stedet for at svare på spørgsmål, når han tiltræder i sit nye job som ekspert på Viaplay.
Her får han debut allerede mandag aften med Superliga-opgøret mellem OB og AC Horsens, men det er ikke kun den danske liga, han skal beskæftige sig med.
– Jeg glæder mig til at komme i gang og glæder mig over, at jeg er blevet inviteret ind i Viaplays univers, hvor ligaerne, jeg personligt finder mest spændende, er at finde. Det er Superligaen, Premier League og Champions, som jeg skal beskæftige mig med, men langt overvejende Superligaen, siger Peter Sørensen og tilføjer:
– Jeg skal både kommentere og være i studier, og det har jeg jo i virkeligheden prøvet før. Men jeg synes, at det setup, som er på Viaplay, er bedre end nogensinde. Der er mange dygtige, som jeg også kender, og som jeg glæder mig til at være i selskab med.
– Jeg håber så, at jeg kan bidrage med klar og tydelig formidling, hvor jeg forhåbentlig nogle gange med en grad af faglighed kan belyse det, som ikke umiddelbart ses af alle.
Tidligere har andre mangeårige trænere som Glen Riddersholm og Bo Henriksen været eksperter hos Viaplay i en periode mellem trænerjobs. Peter Sørensen tænker imidlertid ikke meget på fremtiden som træner og har blot fokus på det nye job hos Viaplay.
– Jeg har aldrig haft det sådan, at jeg tager et job for med henblik på at få noget andet. Sådan har jeg aldrig haft det, og sådan har jeg det heller ikke her. Jeg er glad for at kunne være med i det her fodboldunivers, som jeg elsker at være i og har været i i 30 år.
– Jeg har fuld fokus på det her job, og jeg er glad for at kunne starte i en Superliga, som forekommer allerede nu at være mere spændende end nogensinde.
– Dem, der er kommet bedst fra land, er nogle af de mindste hold. FC Nordsjælland, Silkeborg, Viborg og Randers er, synes jeg, de bedst spillende hold med det mest genkendelige udtryk, og de forventede tophold er jo kommet relativt dårligt fra land. Det er jeg virkelig spændt på at følge, fortæller Peter Sørensen.
Peter Sørensen, 49 år, har en fortid som træner hos blandt andre AGF, HamKam, Silkeborg IF og Vejle Boldklub. Han har desuden også været ekspert for DR, TV2 og Mediano.
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
AVIS
Storklub meldes interesseret
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER