Peter Sørensen har fredag fået nyt job. Den mangeårige Superliga-træner skal fremover være en af dem, der stiller spørgsmål i stedet for at svare på spørgsmål, når han tiltræder i sit nye job som ekspert på Viaplay.
Her får han debut allerede mandag aften med Superliga-opgøret mellem OB og AC Horsens, men det er ikke kun den danske liga, han skal beskæftige sig med.
– Jeg glæder mig til at komme i gang og glæder mig over, at jeg er blevet inviteret ind i Viaplays univers, hvor ligaerne, jeg personligt finder mest spændende, er at finde. Det er Superligaen, Premier League og Champions, som jeg skal beskæftige mig med, men langt overvejende Superligaen, siger Peter Sørensen og tilføjer:
– Jeg skal både kommentere og være i studier, og det har jeg jo i virkeligheden prøvet før. Men jeg synes, at det setup, som er på Viaplay, er bedre end nogensinde. Der er mange dygtige, som jeg også kender, og som jeg glæder mig til at være i selskab med.
– Jeg håber så, at jeg kan bidrage med klar og tydelig formidling, hvor jeg forhåbentlig nogle gange med en grad af faglighed kan belyse det, som ikke umiddelbart ses af alle.
Tidligere har andre mangeårige trænere som Glen Riddersholm og Bo Henriksen været eksperter hos Viaplay i en periode mellem trænerjobs. Peter Sørensen tænker imidlertid ikke meget på fremtiden som træner og har blot fokus på det nye job hos Viaplay.
– Jeg har aldrig haft det sådan, at jeg tager et job for med henblik på at få noget andet. Sådan har jeg aldrig haft det, og sådan har jeg det heller ikke her. Jeg er glad for at kunne være med i det her fodboldunivers, som jeg elsker at være i og har været i i 30 år.
– Jeg har fuld fokus på det her job, og jeg er glad for at kunne starte i en Superliga, som forekommer allerede nu at være mere spændende end nogensinde.
– Dem, der er kommet bedst fra land, er nogle af de mindste hold. FC Nordsjælland, Silkeborg, Viborg og Randers er, synes jeg, de bedst spillende hold med det mest genkendelige udtryk, og de forventede tophold er jo kommet relativt dårligt fra land. Det er jeg virkelig spændt på at følge, fortæller Peter Sørensen.
Peter Sørensen, 49 år, har en fortid som træner hos blandt andre AGF, HamKam, Silkeborg IF og Vejle Boldklub. Han har desuden også været ekspert for DR, TV2 og Mediano.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN