Sådan bliver Peter Sørensens rolle hos Viaplay

Peter Sørensen skal mest af alt beskæftige sig med den danske liga i sit nye job hos Viaplay, men han skal også ind over dækningen af andre topligaer.



Peter Sørensen har fredag fået nyt job. Den mangeårige Superliga-træner skal fremover være en af dem, der stiller spørgsmål i stedet for at svare på spørgsmål, når han tiltræder i sit nye job som ekspert på Viaplay.

Her får han debut allerede mandag aften med Superliga-opgøret mellem OB og AC Horsens, men det er ikke kun den danske liga, han skal beskæftige sig med.

– Jeg glæder mig til at komme i gang og glæder mig over, at jeg er blevet inviteret ind i Viaplays univers, hvor ligaerne, jeg personligt finder mest spændende, er at finde. Det er Superligaen, Premier League og Champions, som jeg skal beskæftige mig med, men langt overvejende Superligaen, siger Peter Sørensen og tilføjer:

– Jeg skal både kommentere og være i studier, og det har jeg jo i virkeligheden prøvet før. Men jeg synes, at det setup, som er på Viaplay, er bedre end nogensinde. Der er mange dygtige, som jeg også kender, og som jeg glæder mig til at være i selskab med.

– Jeg håber så, at jeg kan bidrage med klar og tydelig formidling, hvor jeg forhåbentlig nogle gange med en grad af faglighed kan belyse det, som ikke umiddelbart ses af alle.

Tidligere har andre mangeårige trænere som Glen Riddersholm og Bo Henriksen været eksperter hos Viaplay i en periode mellem trænerjobs. Peter Sørensen tænker imidlertid ikke meget på fremtiden som træner og har blot fokus på det nye job hos Viaplay.

– Jeg har aldrig haft det sådan, at jeg tager et job for med henblik på at få noget andet. Sådan har jeg aldrig haft det, og sådan har jeg det heller ikke her. Jeg er glad for at kunne være med i det her fodboldunivers, som jeg elsker at være i og har været i i 30 år.

– Jeg har fuld fokus på det her job, og jeg er glad for at kunne starte i en Superliga, som forekommer allerede nu at være mere spændende end nogensinde.

– Dem, der er kommet bedst fra land, er nogle af de mindste hold. FC Nordsjælland, Silkeborg, Viborg og Randers er, synes jeg, de bedst spillende hold med det mest genkendelige udtryk, og de forventede tophold er jo kommet relativt dårligt fra land. Det er jeg virkelig spændt på at følge, fortæller Peter Sørensen.

Peter Sørensen, 49 år, har en fortid som træner hos blandt andre AGF, HamKam, Silkeborg IF og Vejle Boldklub. Han har desuden også været ekspert for DR, TV2 og Mediano. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Lyngby BK – AGF

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Her er FC Københavns vej i Europa

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Brøndby-boss teaser for transfer

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘En trøstepræmie af en turnering’

Nærmer sig vild FCK-præstation

Her er FCK’s næste modstander i Europa



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Tottenham-flop i stor transfer