Sådan bliver Peter Sørensens rolle hos Viaplay

Peter Sørensen skal mest af alt beskæftige sig med den danske liga i sit nye job hos Viaplay, men han skal også ind over dækningen af andre topligaer.



Peter Sørensen har fredag fået nyt job. Den mangeårige Superliga-træner skal fremover være en af dem, der stiller spørgsmål i stedet for at svare på spørgsmål, når han tiltræder i sit nye job som ekspert på Viaplay.

Her får han debut allerede mandag aften med Superliga-opgøret mellem OB og AC Horsens, men det er ikke kun den danske liga, han skal beskæftige sig med.

– Jeg glæder mig til at komme i gang og glæder mig over, at jeg er blevet inviteret ind i Viaplays univers, hvor ligaerne, jeg personligt finder mest spændende, er at finde. Det er Superligaen, Premier League og Champions, som jeg skal beskæftige mig med, men langt overvejende Superligaen, siger Peter Sørensen og tilføjer:

– Jeg skal både kommentere og være i studier, og det har jeg jo i virkeligheden prøvet før. Men jeg synes, at det setup, som er på Viaplay, er bedre end nogensinde. Der er mange dygtige, som jeg også kender, og som jeg glæder mig til at være i selskab med.

– Jeg håber så, at jeg kan bidrage med klar og tydelig formidling, hvor jeg forhåbentlig nogle gange med en grad af faglighed kan belyse det, som ikke umiddelbart ses af alle.

Tidligere har andre mangeårige trænere som Glen Riddersholm og Bo Henriksen været eksperter hos Viaplay i en periode mellem trænerjobs. Peter Sørensen tænker imidlertid ikke meget på fremtiden som træner og har blot fokus på det nye job hos Viaplay.

– Jeg har aldrig haft det sådan, at jeg tager et job for med henblik på at få noget andet. Sådan har jeg aldrig haft det, og sådan har jeg det heller ikke her. Jeg er glad for at kunne være med i det her fodboldunivers, som jeg elsker at være i og har været i i 30 år.

– Jeg har fuld fokus på det her job, og jeg er glad for at kunne starte i en Superliga, som forekommer allerede nu at være mere spændende end nogensinde.

– Dem, der er kommet bedst fra land, er nogle af de mindste hold. FC Nordsjælland, Silkeborg, Viborg og Randers er, synes jeg, de bedst spillende hold med det mest genkendelige udtryk, og de forventede tophold er jo kommet relativt dårligt fra land. Det er jeg virkelig spændt på at følge, fortæller Peter Sørensen.

Peter Sørensen, 49 år, har en fortid som træner hos blandt andre AGF, HamKam, Silkeborg IF og Vejle Boldklub. Han har desuden også været ekspert for DR, TV2 og Mediano. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Stjerne flirter med Brøndby

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Froholdt med klar transfermelding

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Jacob Rasmussen i chokskifte

På vej til Superligaen – her er hans millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Han ligner en spiller for FC København’

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Chok – forlænger med Brøndby

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Her er kampene i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Her er FCM’s mulige modstandere

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Kan købes til spotpris

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln

Stor dansk Champions League-nyhed

Afsløring: Julius Beck skifter til Elfsborg