Peter Sørensen har fredag fået nyt job. Den mangeårige Superliga-træner skal fremover være en af dem, der stiller spørgsmål i stedet for at svare på spørgsmål, når han tiltræder i sit nye job som ekspert på Viaplay.
Her får han debut allerede mandag aften med Superliga-opgøret mellem OB og AC Horsens, men det er ikke kun den danske liga, han skal beskæftige sig med.
– Jeg glæder mig til at komme i gang og glæder mig over, at jeg er blevet inviteret ind i Viaplays univers, hvor ligaerne, jeg personligt finder mest spændende, er at finde. Det er Superligaen, Premier League og Champions, som jeg skal beskæftige mig med, men langt overvejende Superligaen, siger Peter Sørensen og tilføjer:
– Jeg skal både kommentere og være i studier, og det har jeg jo i virkeligheden prøvet før. Men jeg synes, at det setup, som er på Viaplay, er bedre end nogensinde. Der er mange dygtige, som jeg også kender, og som jeg glæder mig til at være i selskab med.
– Jeg håber så, at jeg kan bidrage med klar og tydelig formidling, hvor jeg forhåbentlig nogle gange med en grad af faglighed kan belyse det, som ikke umiddelbart ses af alle.
Tidligere har andre mangeårige trænere som Glen Riddersholm og Bo Henriksen været eksperter hos Viaplay i en periode mellem trænerjobs. Peter Sørensen tænker imidlertid ikke meget på fremtiden som træner og har blot fokus på det nye job hos Viaplay.
– Jeg har aldrig haft det sådan, at jeg tager et job for med henblik på at få noget andet. Sådan har jeg aldrig haft det, og sådan har jeg det heller ikke her. Jeg er glad for at kunne være med i det her fodboldunivers, som jeg elsker at være i og har været i i 30 år.
– Jeg har fuld fokus på det her job, og jeg er glad for at kunne starte i en Superliga, som forekommer allerede nu at være mere spændende end nogensinde.
– Dem, der er kommet bedst fra land, er nogle af de mindste hold. FC Nordsjælland, Silkeborg, Viborg og Randers er, synes jeg, de bedst spillende hold med det mest genkendelige udtryk, og de forventede tophold er jo kommet relativt dårligt fra land. Det er jeg virkelig spændt på at følge, fortæller Peter Sørensen.
Peter Sørensen, 49 år, har en fortid som træner hos blandt andre AGF, HamKam, Silkeborg IF og Vejle Boldklub. Han har desuden også været ekspert for DR, TV2 og Mediano.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Bekræfter dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Knuser transferrekord
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
OPTAKT
Spanien – Belgien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg