Sådan bliver Peter Sørensens rolle hos Viaplay

Peter Sørensen skal mest af alt beskæftige sig med den danske liga i sit nye job hos Viaplay, men han skal også ind over dækningen af andre topligaer.



Peter Sørensen har fredag fået nyt job. Den mangeårige Superliga-træner skal fremover være en af dem, der stiller spørgsmål i stedet for at svare på spørgsmål, når han tiltræder i sit nye job som ekspert på Viaplay.

Her får han debut allerede mandag aften med Superliga-opgøret mellem OB og AC Horsens, men det er ikke kun den danske liga, han skal beskæftige sig med.

– Jeg glæder mig til at komme i gang og glæder mig over, at jeg er blevet inviteret ind i Viaplays univers, hvor ligaerne, jeg personligt finder mest spændende, er at finde. Det er Superligaen, Premier League og Champions, som jeg skal beskæftige mig med, men langt overvejende Superligaen, siger Peter Sørensen og tilføjer:

– Jeg skal både kommentere og være i studier, og det har jeg jo i virkeligheden prøvet før. Men jeg synes, at det setup, som er på Viaplay, er bedre end nogensinde. Der er mange dygtige, som jeg også kender, og som jeg glæder mig til at være i selskab med.

– Jeg håber så, at jeg kan bidrage med klar og tydelig formidling, hvor jeg forhåbentlig nogle gange med en grad af faglighed kan belyse det, som ikke umiddelbart ses af alle.

Tidligere har andre mangeårige trænere som Glen Riddersholm og Bo Henriksen været eksperter hos Viaplay i en periode mellem trænerjobs. Peter Sørensen tænker imidlertid ikke meget på fremtiden som træner og har blot fokus på det nye job hos Viaplay.

– Jeg har aldrig haft det sådan, at jeg tager et job for med henblik på at få noget andet. Sådan har jeg aldrig haft det, og sådan har jeg det heller ikke her. Jeg er glad for at kunne være med i det her fodboldunivers, som jeg elsker at være i og har været i i 30 år.

– Jeg har fuld fokus på det her job, og jeg er glad for at kunne starte i en Superliga, som forekommer allerede nu at være mere spændende end nogensinde.

– Dem, der er kommet bedst fra land, er nogle af de mindste hold. FC Nordsjælland, Silkeborg, Viborg og Randers er, synes jeg, de bedst spillende hold med det mest genkendelige udtryk, og de forventede tophold er jo kommet relativt dårligt fra land. Det er jeg virkelig spændt på at følge, fortæller Peter Sørensen.

Peter Sørensen, 49 år, har en fortid som træner hos blandt andre AGF, HamKam, Silkeborg IF og Vejle Boldklub. Han har desuden også været ekspert for DR, TV2 og Mediano. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.






Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Rekordtransfer?

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Kontramelding om transfer

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Brøndby-transfer glippet

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’