Peter Sørensen har fredag fået nyt job. Den mangeårige Superliga-træner skal fremover være en af dem, der stiller spørgsmål i stedet for at svare på spørgsmål, når han tiltræder i sit nye job som ekspert på Viaplay.
Her får han debut allerede mandag aften med Superliga-opgøret mellem OB og AC Horsens, men det er ikke kun den danske liga, han skal beskæftige sig med.
– Jeg glæder mig til at komme i gang og glæder mig over, at jeg er blevet inviteret ind i Viaplays univers, hvor ligaerne, jeg personligt finder mest spændende, er at finde. Det er Superligaen, Premier League og Champions, som jeg skal beskæftige mig med, men langt overvejende Superligaen, siger Peter Sørensen og tilføjer:
– Jeg skal både kommentere og være i studier, og det har jeg jo i virkeligheden prøvet før. Men jeg synes, at det setup, som er på Viaplay, er bedre end nogensinde. Der er mange dygtige, som jeg også kender, og som jeg glæder mig til at være i selskab med.
– Jeg håber så, at jeg kan bidrage med klar og tydelig formidling, hvor jeg forhåbentlig nogle gange med en grad af faglighed kan belyse det, som ikke umiddelbart ses af alle.
Tidligere har andre mangeårige trænere som Glen Riddersholm og Bo Henriksen været eksperter hos Viaplay i en periode mellem trænerjobs. Peter Sørensen tænker imidlertid ikke meget på fremtiden som træner og har blot fokus på det nye job hos Viaplay.
– Jeg har aldrig haft det sådan, at jeg tager et job for med henblik på at få noget andet. Sådan har jeg aldrig haft det, og sådan har jeg det heller ikke her. Jeg er glad for at kunne være med i det her fodboldunivers, som jeg elsker at være i og har været i i 30 år.
– Jeg har fuld fokus på det her job, og jeg er glad for at kunne starte i en Superliga, som forekommer allerede nu at være mere spændende end nogensinde.
– Dem, der er kommet bedst fra land, er nogle af de mindste hold. FC Nordsjælland, Silkeborg, Viborg og Randers er, synes jeg, de bedst spillende hold med det mest genkendelige udtryk, og de forventede tophold er jo kommet relativt dårligt fra land. Det er jeg virkelig spændt på at følge, fortæller Peter Sørensen.
Peter Sørensen, 49 år, har en fortid som træner hos blandt andre AGF, HamKam, Silkeborg IF og Vejle Boldklub. Han har desuden også været ekspert for DR, TV2 og Mediano.
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Han peger på Simon Kjær
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
– Du har udstråling som tagpap
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Lerager ser forandret Kamil Grabara
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
FANKLUBBEN