Sådan kan Rusland stjæle EM fra Danmark

Mens smittetallene bølger op og ned i Europa, stiger usikkerheden omkring en EM-slutrunde, der efter planen skal spilles med fans, der flyver på kryds og tværs af kontinentet.



Det vakte uro og skræk blandt billetindehavere til EM-kampe, da den franske avis Le Parisien for nylig kunne fortælle, at Rusland er et godt bud på en EM-vært til næste sommer.

Problemet er naturligvis den endog særdeles upopulære og uønskede coronavirus, der i snart trekvart år har skabt kaos i alt fra fødselsdagsplaner og studenterfester til over en million døde mennesker globalt og en fodboldverden, hvor kampene i det store hele stadig spilles uden tilskuere.

Efter Le Parisiens kontroversielle historie forlød det hurtigt, at der bestemt ikke var nogen beslutning oppe over omkring at ændre på EM eller at give slutrunden til Rusland.

Men ifølge Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen giver Rusland politisk og i forhold til landets store indflydelse i fodboldverdenen god mening som enlig EM-vært, hvis man om få måneder ikke ser sig i stand til at flyve tusindvis af fans på kryds og tværs af kontinentet.

– Jeg bemærkede godt, at der hurtigt blev taget afstand til historien om Rusland som enevært for EM, og at det overhovedet ikke skulle have noget på sig. Det er ikke det, jeg hører, Rusland lader til at være en af de muligheder, der er på tegnebrættet.

– For fodboldpolitikerne er det et land, der var VM-vært i 2018. Vi kan diskutere, hvordan Rusland fik det VM, men fra UEFA’s perspektiv blev det VM spillet i god ro og orden, og fungerede fint. Derfor kan man sagtens se Rusland for sig som en oplagt vært for EM til sommer,.

– Man skal heller ikke underkende, at Rusland sidder tungt på sportspolitik. De er dygtige til at positionere sig og til at føre deres sag, og de har nogle meget stærke alliancer. Derfor er det bestemt ikke urealistisk, at Rusland kan blive EM-vært, hvis der kun skal være en enkelt vært, siger Troels Bager Thøgersen.

Se hele vurderingen af udsigterne for EM-slutrunden i sommeren 2021 i videoen foroven.



Skal han allerede væk fra Tottenham?

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Riemer svarer på Tøftings kritik

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Steve Coopers højre hånd afviser

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Ny kæmpeklub er interesseret

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Hylder ny United-spiller

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Forventer friske danskere efter fiasko