Sådan! Rasmus Højlund med to kasser for Man Utd

Rasmus Højlund vendte 0-1 til 2-1, da Manchester United vandt ude over Viktoria Plzen i Europa League.



Den danske landsholdsangriber Rasmus Højlund har gjort sit for at overbevise Manchester Uniteds nye cheftræner, Ruben Amorim, om, at han skal være klubbens førsteangriber.

Torsdag kom danskeren ind fra bænken og vendte 0-1 til en 2-1-sejr ude over Viktoria Plzen i Europa League. Danskeren scorede i det 62. og 88. minut og har nu bragt englænderne nær en plads i knockoutfasen.

Ruben Amorim var ellers på vej mod sit fjerde pointtab i seks kampe efter en brøler af målmanden Andre Onana.

Kort efter pausen spillede målmanden en modig, men upræcis aflevering frem i banen, som blev opsnappet i eget felt. Derfor kunne Pavel Sulc trille bolden til Matej Vydra, som let kunne bringe tjekkerne i front.

Det var ganske fortjent på det tidspunkt. For selv om United havde haft bolden klart mest, var tjekkerne bedre til at komme til skudmuligheder i offensiven.

Amorim havde placeret både Rasmus Højlund og Christian Eriksen på bænken fra start.

Efter at være kommet bagud blev Højlund smidt i aktion, og den danske landsholdsangriber gjorde sig hurtigt gældende.

Han havde således været på banen i cirka seks minutter, da han udlignede til 1-1. Inde foran mål var det en formssag for ham at dirigere en ripost i mål, inden han hurtigt hentede bolden og bragte den op på midten, så United kunne jagte sejren. Og den fik storklubben.

I slutfasen blev det tjekkiske forsvar snydt af en vaks frisparkskombination, og så kunne den store dansker hamre bolden fladt i mål med sit stærke venstreben, inden han blev overfaldet af sine jublende holdkammerater.

Højlund står nu noteret for fem mål, siden Ruben Amorim kom til Manchester United i november.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Arsenal skal til Danmark

Kalder tronskifte i Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kæmpekøb retur til FC København?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afslører samtale med Roony Bardghji

Vil have dansk stjerne til Brøndby