Sådan! Rasmus Højlund med to kasser for Man Utd

Rasmus Højlund vendte 0-1 til 2-1, da Manchester United vandt ude over Viktoria Plzen i Europa League.



Den danske landsholdsangriber Rasmus Højlund har gjort sit for at overbevise Manchester Uniteds nye cheftræner, Ruben Amorim, om, at han skal være klubbens førsteangriber.

Torsdag kom danskeren ind fra bænken og vendte 0-1 til en 2-1-sejr ude over Viktoria Plzen i Europa League. Danskeren scorede i det 62. og 88. minut og har nu bragt englænderne nær en plads i knockoutfasen.

Ruben Amorim var ellers på vej mod sit fjerde pointtab i seks kampe efter en brøler af målmanden Andre Onana.

Kort efter pausen spillede målmanden en modig, men upræcis aflevering frem i banen, som blev opsnappet i eget felt. Derfor kunne Pavel Sulc trille bolden til Matej Vydra, som let kunne bringe tjekkerne i front.

Det var ganske fortjent på det tidspunkt. For selv om United havde haft bolden klart mest, var tjekkerne bedre til at komme til skudmuligheder i offensiven.

Amorim havde placeret både Rasmus Højlund og Christian Eriksen på bænken fra start.

Efter at være kommet bagud blev Højlund smidt i aktion, og den danske landsholdsangriber gjorde sig hurtigt gældende.

Han havde således været på banen i cirka seks minutter, da han udlignede til 1-1. Inde foran mål var det en formssag for ham at dirigere en ripost i mål, inden han hurtigt hentede bolden og bragte den op på midten, så United kunne jagte sejren. Og den fik storklubben.

I slutfasen blev det tjekkiske forsvar snydt af en vaks frisparkskombination, og så kunne den store dansker hamre bolden fladt i mål med sit stærke venstreben, inden han blev overfaldet af sine jublende holdkammerater.

Højlund står nu noteret for fem mål, siden Ruben Amorim kom til Manchester United i november.

/ritzau/





‘Sort uheld’ i Viborg




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Forventer rekord i Superliga-klub

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

– Han har en “grim” side

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Brøndby tæt på ny forstærkning

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

‘Det var verdens undergang’

‘Det er ufatteligt imponerende’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Er han løsningen i AGF?

Spændende transfermelding om Maxsø

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen