Sådan! Rasmus Højlund med to kasser for Man Utd

Rasmus Højlund vendte 0-1 til 2-1, da Manchester United vandt ude over Viktoria Plzen i Europa League.



Den danske landsholdsangriber Rasmus Højlund har gjort sit for at overbevise Manchester Uniteds nye cheftræner, Ruben Amorim, om, at han skal være klubbens førsteangriber.

Torsdag kom danskeren ind fra bænken og vendte 0-1 til en 2-1-sejr ude over Viktoria Plzen i Europa League. Danskeren scorede i det 62. og 88. minut og har nu bragt englænderne nær en plads i knockoutfasen.

Ruben Amorim var ellers på vej mod sit fjerde pointtab i seks kampe efter en brøler af målmanden Andre Onana.

Kort efter pausen spillede målmanden en modig, men upræcis aflevering frem i banen, som blev opsnappet i eget felt. Derfor kunne Pavel Sulc trille bolden til Matej Vydra, som let kunne bringe tjekkerne i front.

Det var ganske fortjent på det tidspunkt. For selv om United havde haft bolden klart mest, var tjekkerne bedre til at komme til skudmuligheder i offensiven.

Amorim havde placeret både Rasmus Højlund og Christian Eriksen på bænken fra start.

Efter at være kommet bagud blev Højlund smidt i aktion, og den danske landsholdsangriber gjorde sig hurtigt gældende.

Han havde således været på banen i cirka seks minutter, da han udlignede til 1-1. Inde foran mål var det en formssag for ham at dirigere en ripost i mål, inden han hurtigt hentede bolden og bragte den op på midten, så United kunne jagte sejren. Og den fik storklubben.

I slutfasen blev det tjekkiske forsvar snydt af en vaks frisparkskombination, og så kunne den store dansker hamre bolden fladt i mål med sit stærke venstreben, inden han blev overfaldet af sine jublende holdkammerater.

Højlund står nu noteret for fem mål, siden Ruben Amorim kom til Manchester United i november.

/ritzau/





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Brian Riemer peger på tre årsager

Atletico Madrid – Arsenal

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker