Sådan stemte danskerne til FIFA’s prisuddeling

Robert Lewandowski blev mandag aften kåret som Årets Spiller af FIFA. Her er, hvordan danskerne stemte.



Der er Ballon d’Or, som Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, stemmer til. Så er der en UEFA-kåring. Og der er også en FIFA-kåring.

Hvor Ballon d’Or allerede er blevet uddelt og lidt overraskende gik til Lionel Messi, var det FIFA, der mandag aften uddelte sine priser.

Her var der to gange hæder til Danmark – landsholdet vandt Fair Play-prisen for at have ageret hurtigt og hjulpet, da Christian Eriksen kollapsede i sommerens EM-opgør mod Finland – og så var der også en fan-pris til de tilskuere, der viste fair play i forbindelse med samme kamp. Altså gik prisen både til danske og finske fans.

Robert Lewandowski tog den helt store pris som Årets Spiller, og FIFA har nu lagt ud, hvordan de forskellige aktører har stemt i foribndelse med den store pris.

På vegne afDanmark har landstræner Kasper Hjulmand stemt, mens også anfører Simon Kjær har afleveret stemmer. Også Allan Olsen, tidligere sportschef på Ekstra Bladet og nuværende kommentator på Tipsbladet, har stemt.

Og danskerne gav alle topkarakterer til Robert Lewandowski.

Men derfra var der også uenighed.

Simon Kjær havde Lionel Messi på andenpladsen, mens Jorginho var sidste navn på Kjærs liste.

Landstræner Kasper Hjulmand havde Chelseas N’Golo Kanté som nummer to, mens Manchester Citys Kevin de Bruyne kom ind som nummer tre. 

Allan Olsen havde Lionel Messi på andenpladsen og Mohamed Salah som nummer tre.

Lionel Messi og Cristiano Ronaldo, der begge er kaptajner for deres landshold, stemte ikke på hinanden. Messi havde slet ikke Lewandowski i sin top tre. Han stemte Neymar ind som nummer et, Kylian Mbappé som nummer to, mens Karim Benzema kom ind som treer på hans liste.

Cristiano Ronaldo havde Robert Lewandowski øverst på sin liste, mens N’Golo Kanté og Jorginho fulgte efter.

Se alle stemmerne her.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby IF – AGF

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Silkeborg IF – FC København

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Wolfsburg – Bayern

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Ruben Amorim favorit til dette job

Hjulmand og co. taber stort skridt

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

De er tilbage i Superligaen

Iran kommer med krav før VM

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

City holder liv i mesterskabsdrømmen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid