Sådan stemte danskerne til FIFA’s prisuddeling

Robert Lewandowski blev mandag aften kåret som Årets Spiller af FIFA. Her er, hvordan danskerne stemte.



Der er Ballon d’Or, som Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, stemmer til. Så er der en UEFA-kåring. Og der er også en FIFA-kåring.

Hvor Ballon d’Or allerede er blevet uddelt og lidt overraskende gik til Lionel Messi, var det FIFA, der mandag aften uddelte sine priser.

Her var der to gange hæder til Danmark – landsholdet vandt Fair Play-prisen for at have ageret hurtigt og hjulpet, da Christian Eriksen kollapsede i sommerens EM-opgør mod Finland – og så var der også en fan-pris til de tilskuere, der viste fair play i forbindelse med samme kamp. Altså gik prisen både til danske og finske fans.

Robert Lewandowski tog den helt store pris som Årets Spiller, og FIFA har nu lagt ud, hvordan de forskellige aktører har stemt i foribndelse med den store pris.

På vegne afDanmark har landstræner Kasper Hjulmand stemt, mens også anfører Simon Kjær har afleveret stemmer. Også Allan Olsen, tidligere sportschef på Ekstra Bladet og nuværende kommentator på Tipsbladet, har stemt.

Og danskerne gav alle topkarakterer til Robert Lewandowski.

Men derfra var der også uenighed.

Simon Kjær havde Lionel Messi på andenpladsen, mens Jorginho var sidste navn på Kjærs liste.

Landstræner Kasper Hjulmand havde Chelseas N’Golo Kanté som nummer to, mens Manchester Citys Kevin de Bruyne kom ind som nummer tre. 

Allan Olsen havde Lionel Messi på andenpladsen og Mohamed Salah som nummer tre.

Lionel Messi og Cristiano Ronaldo, der begge er kaptajner for deres landshold, stemte ikke på hinanden. Messi havde slet ikke Lewandowski i sin top tre. Han stemte Neymar ind som nummer et, Kylian Mbappé som nummer to, mens Karim Benzema kom ind som treer på hans liste.

Cristiano Ronaldo havde Robert Lewandowski øverst på sin liste, mens N’Golo Kanté og Jorginho fulgte efter.

Se alle stemmerne her.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Tuchel klarmelder stor profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Transferbombe i Manchester United

FC København-transfer bremses af denne årsag

De vil ansætte Guardiola som landstræner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har spurgt på Gustav Isaksen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

VM-LIVE: Frankrig er ude – Spanien i ekstase



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

England – Argentina

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

‘Det er jeg træt af’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker