Sådan stemte danskerne til FIFA’s prisuddeling

Robert Lewandowski blev mandag aften kåret som Årets Spiller af FIFA. Her er, hvordan danskerne stemte.



Der er Ballon d’Or, som Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, stemmer til. Så er der en UEFA-kåring. Og der er også en FIFA-kåring.

Hvor Ballon d’Or allerede er blevet uddelt og lidt overraskende gik til Lionel Messi, var det FIFA, der mandag aften uddelte sine priser.

Her var der to gange hæder til Danmark – landsholdet vandt Fair Play-prisen for at have ageret hurtigt og hjulpet, da Christian Eriksen kollapsede i sommerens EM-opgør mod Finland – og så var der også en fan-pris til de tilskuere, der viste fair play i forbindelse med samme kamp. Altså gik prisen både til danske og finske fans.

Robert Lewandowski tog den helt store pris som Årets Spiller, og FIFA har nu lagt ud, hvordan de forskellige aktører har stemt i foribndelse med den store pris.

På vegne afDanmark har landstræner Kasper Hjulmand stemt, mens også anfører Simon Kjær har afleveret stemmer. Også Allan Olsen, tidligere sportschef på Ekstra Bladet og nuværende kommentator på Tipsbladet, har stemt.

Og danskerne gav alle topkarakterer til Robert Lewandowski.

Men derfra var der også uenighed.

Simon Kjær havde Lionel Messi på andenpladsen, mens Jorginho var sidste navn på Kjærs liste.

Landstræner Kasper Hjulmand havde Chelseas N’Golo Kanté som nummer to, mens Manchester Citys Kevin de Bruyne kom ind som nummer tre. 

Allan Olsen havde Lionel Messi på andenpladsen og Mohamed Salah som nummer tre.

Lionel Messi og Cristiano Ronaldo, der begge er kaptajner for deres landshold, stemte ikke på hinanden. Messi havde slet ikke Lewandowski i sin top tre. Han stemte Neymar ind som nummer et, Kylian Mbappé som nummer to, mens Karim Benzema kom ind som treer på hans liste.

Cristiano Ronaldo havde Robert Lewandowski øverst på sin liste, mens N’Golo Kanté og Jorginho fulgte efter.

Se alle stemmerne her.





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Sydafrika – Sydkorea

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Portugal – Usbekistan

Køber ind i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

England – Ghana

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lurer på Superliga-stjerne

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber