Sådan stemte danskerne til FIFA’s prisuddeling

Robert Lewandowski blev mandag aften kåret som Årets Spiller af FIFA. Her er, hvordan danskerne stemte.



Der er Ballon d’Or, som Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, stemmer til. Så er der en UEFA-kåring. Og der er også en FIFA-kåring.

Hvor Ballon d’Or allerede er blevet uddelt og lidt overraskende gik til Lionel Messi, var det FIFA, der mandag aften uddelte sine priser.

Her var der to gange hæder til Danmark – landsholdet vandt Fair Play-prisen for at have ageret hurtigt og hjulpet, da Christian Eriksen kollapsede i sommerens EM-opgør mod Finland – og så var der også en fan-pris til de tilskuere, der viste fair play i forbindelse med samme kamp. Altså gik prisen både til danske og finske fans.

Robert Lewandowski tog den helt store pris som Årets Spiller, og FIFA har nu lagt ud, hvordan de forskellige aktører har stemt i foribndelse med den store pris.

På vegne afDanmark har landstræner Kasper Hjulmand stemt, mens også anfører Simon Kjær har afleveret stemmer. Også Allan Olsen, tidligere sportschef på Ekstra Bladet og nuværende kommentator på Tipsbladet, har stemt.

Og danskerne gav alle topkarakterer til Robert Lewandowski.

Men derfra var der også uenighed.

Simon Kjær havde Lionel Messi på andenpladsen, mens Jorginho var sidste navn på Kjærs liste.

Landstræner Kasper Hjulmand havde Chelseas N’Golo Kanté som nummer to, mens Manchester Citys Kevin de Bruyne kom ind som nummer tre. 

Allan Olsen havde Lionel Messi på andenpladsen og Mohamed Salah som nummer tre.

Lionel Messi og Cristiano Ronaldo, der begge er kaptajner for deres landshold, stemte ikke på hinanden. Messi havde slet ikke Lewandowski i sin top tre. Han stemte Neymar ind som nummer et, Kylian Mbappé som nummer to, mens Karim Benzema kom ind som treer på hans liste.

Cristiano Ronaldo havde Robert Lewandowski øverst på sin liste, mens N’Golo Kanté og Jorginho fulgte efter.

Se alle stemmerne her.





Optakt til lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Manchester City LIVE

TransferLIVE: Kæmpe handel officiel

Irak – Norge

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Roser Superliga-klub: Godt set! 

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Japan overrasker mod Holland

Brøndby melder duo færdig og teaser

Blæst bagover af 18-årig

Jagter tidligere FCK-stjerne

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spanien – Kap Verde

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Vil hente tysk landsholdsstjerne

VM-Vækkeuret: Tyske mål sender besked til rivaler

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper