Mikkel Damsgaard måtte mandag aften lade sig udskifte med en skade med 20 minutter tilbage af kampen, da Brentford spillede uafgjort mod bundproppen Wolverhampton Wanderers i Premier League.
Danskeren har i denne sæson fortsat sit stærke spil for den mindste af Premier Leagues London-klubber, hvor det er blevet til 26 kampe og syv målinvolveringer for det tidligere FC Nordsjælland-talent. I sidste sæson blev han kåret til årets spiller i Brentford af både fans og medspillere, efter han leverede to mål og 11 assists i 38 Premier League-kampe.
De gode præstationer fra Damsgaards side kalder måske ikke umiddelbart på sammenligninger med en af fodboldens store æstetikere i Andrés Iniesta, men det er ikke desto mindre den slags ord, mediet The Athletic finder frem, da de sætter fokus på nogle af fodboldens mest undervurderede spillere lige nu.
The Athletic har lavet listen, efter Real Madrids Trent Alexander-Arnold kaldte sin holdkammerat Federico Valverde for verdens mest undervurderede spiller i et interview efter Los Blancos’ 3-0-sejr over Manchester City i Champions League. Her scorede uruguayaneren hattrick.
– Hvis du kan lide teknikere på en fodboldbane, så er Damsgaard, der voksede op med Barcelona– og Spanien-legenden Andrés Iniesta som idol, lige noget for dig, skriver The Athletic.
Mikkel Damsgaard blev tirsdag udtaget til landsholdet, selv om han måtte lade sig udskifte i mandagens kamp. Han står i skrivende stund noteret for 38 landskampe.
Brentford må dog muligvis undvære deres kreative profil, når holdet lørdag gæster Elland Road til opgøret mod Leeds United i Premier League. Der er endnu ikke meldt noget officielt ud om omfanget af Damsgaards skade, men landsholdsudtagelsen tyder på, at der ikke er tale om noget alvorligt. Det forventes dog ikke, at han bliver klar til kampen mod Leeds.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER