Sammenligner dansk stjerne med Arjen Robben

Andreas Skov Olsen brænder banen af i belgisk fodbold, og han høster stor ros i den belgiske fodboldpresse.



Andreas Skov Olsen virker fuldstændig ustoppelig for tiden. 

Den danske landsholdsprofil har lavet 19 mål og otte oplæg på 38 kampe i alle turneringer for Club Brügge, der i skrivende stund ligger på tredjepladsen i den bedste belgiske række. 

Den flotte målhøst er ikke gået ubemærket hen i den belgiske fodboldpresse, hvor Skov Olsen jævnligt får store roser. Senest efter en pokalkamp mod toprivalerne fra Union St. Gilloise, hvor danskeren kom på måltavlen. 

– I pokalen mod Union var Skov Olsen med i 150%. Han er simpelthen ustoppelig, virkelig ustoppelig, fortæller den belgiske sportsjournalist Peter Vandenbempt i det belgiske fodboldprogram Extra Time.

Også den tidligere belgiske fodboldspiller Wesley Sonck er dybt imponeret over Skov Olsen og sammenligner ham med selveste Arjen Robben. 

– Han (Skov Olsen, red.) må være forfærdelig at spille mod. Du ved, hvad han kommer til at gøre gøre, men du kommer stadig for sent – det er ligesom med Arjen Robben, fortæller Sonck.

Og man kan da ogs se, hvor han kommer fra. 

Skov Olsen og Arjen Robben, der velsagtens var en af verdens bedste fodboldspillere i sin tid i Chelsea, Real Madrid go Bayern München, har nemlig nogle genkendelige fællestræk. 

De er begge venstrebenede og trækker ofte ind i banen fra højre flanke – og så er de begge målfarlige.

Skov Olsen skal dog rubbe neglene, hvis han skal lægge støvlerne på hylden med et ligeså bugnende trofæskab som Arjen Robben. 

Den hollandske stjerne har nemlig blandt andet hele otte tyske mesterskaber, et Champions League-trofæ, to Premier League-titler og et spansk mesterskab på samvittigheden.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– Vi har alle fejlet



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Arsenal-træner er rasende

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AC Milan kigger på dansker

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg