Andreas Skov Olsen virker fuldstændig ustoppelig for tiden.
Den danske landsholdsprofil har lavet 19 mål og otte oplæg på 38 kampe i alle turneringer for Club Brügge, der i skrivende stund ligger på tredjepladsen i den bedste belgiske række.
Den flotte målhøst er ikke gået ubemærket hen i den belgiske fodboldpresse, hvor Skov Olsen jævnligt får store roser. Senest efter en pokalkamp mod toprivalerne fra Union St. Gilloise, hvor danskeren kom på måltavlen.
– I pokalen mod Union var Skov Olsen med i 150%. Han er simpelthen ustoppelig, virkelig ustoppelig, fortæller den belgiske sportsjournalist Peter Vandenbempt i det belgiske fodboldprogram Extra Time.
Også den tidligere belgiske fodboldspiller Wesley Sonck er dybt imponeret over Skov Olsen og sammenligner ham med selveste Arjen Robben.
– Han (Skov Olsen, red.) må være forfærdelig at spille mod. Du ved, hvad han kommer til at gøre gøre, men du kommer stadig for sent – det er ligesom med Arjen Robben, fortæller Sonck.
Og man kan da ogs se, hvor han kommer fra.
Skov Olsen og Arjen Robben, der velsagtens var en af verdens bedste fodboldspillere i sin tid i Chelsea, Real Madrid go Bayern München, har nemlig nogle genkendelige fællestræk.
De er begge venstrebenede og trækker ofte ind i banen fra højre flanke – og så er de begge målfarlige.
Skov Olsen skal dog rubbe neglene, hvis han skal lægge støvlerne på hylden med et ligeså bugnende trofæskab som Arjen Robben.
Den hollandske stjerne har nemlig blandt andet hele otte tyske mesterskaber, et Champions League-trofæ, to Premier League-titler og et spansk mesterskab på samvittigheden.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Chokskifte på vej?
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Skotland – Brasilien
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Dansk træner færdig ved VM
OPTAKT
Tyrkiet – USA
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER