Sammenligner dansk stjerne med Arjen Robben

Andreas Skov Olsen brænder banen af i belgisk fodbold, og han høster stor ros i den belgiske fodboldpresse.



Andreas Skov Olsen virker fuldstændig ustoppelig for tiden. 

Den danske landsholdsprofil har lavet 19 mål og otte oplæg på 38 kampe i alle turneringer for Club Brügge, der i skrivende stund ligger på tredjepladsen i den bedste belgiske række. 

Den flotte målhøst er ikke gået ubemærket hen i den belgiske fodboldpresse, hvor Skov Olsen jævnligt får store roser. Senest efter en pokalkamp mod toprivalerne fra Union St. Gilloise, hvor danskeren kom på måltavlen. 

– I pokalen mod Union var Skov Olsen med i 150%. Han er simpelthen ustoppelig, virkelig ustoppelig, fortæller den belgiske sportsjournalist Peter Vandenbempt i det belgiske fodboldprogram Extra Time.

Også den tidligere belgiske fodboldspiller Wesley Sonck er dybt imponeret over Skov Olsen og sammenligner ham med selveste Arjen Robben. 

– Han (Skov Olsen, red.) må være forfærdelig at spille mod. Du ved, hvad han kommer til at gøre gøre, men du kommer stadig for sent – det er ligesom med Arjen Robben, fortæller Sonck.

Og man kan da ogs se, hvor han kommer fra. 

Skov Olsen og Arjen Robben, der velsagtens var en af verdens bedste fodboldspillere i sin tid i Chelsea, Real Madrid go Bayern München, har nemlig nogle genkendelige fællestræk. 

De er begge venstrebenede og trækker ofte ind i banen fra højre flanke – og så er de begge målfarlige.

Skov Olsen skal dog rubbe neglene, hvis han skal lægge støvlerne på hylden med et ligeså bugnende trofæskab som Arjen Robben. 

Den hollandske stjerne har nemlig blandt andet hele otte tyske mesterskaber, et Champions League-trofæ, to Premier League-titler og et spansk mesterskab på samvittigheden.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

FCK henter svensk talent

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bud på 1,12 milliard afvist

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Jonas Wind til danskerklub?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danske klubber scorer millioner på VM

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident