Sammenligner dansk stjerne med Arjen Robben

Andreas Skov Olsen brænder banen af i belgisk fodbold, og han høster stor ros i den belgiske fodboldpresse.



Andreas Skov Olsen virker fuldstændig ustoppelig for tiden. 

Den danske landsholdsprofil har lavet 19 mål og otte oplæg på 38 kampe i alle turneringer for Club Brügge, der i skrivende stund ligger på tredjepladsen i den bedste belgiske række. 

Den flotte målhøst er ikke gået ubemærket hen i den belgiske fodboldpresse, hvor Skov Olsen jævnligt får store roser. Senest efter en pokalkamp mod toprivalerne fra Union St. Gilloise, hvor danskeren kom på måltavlen. 

– I pokalen mod Union var Skov Olsen med i 150%. Han er simpelthen ustoppelig, virkelig ustoppelig, fortæller den belgiske sportsjournalist Peter Vandenbempt i det belgiske fodboldprogram Extra Time.

Også den tidligere belgiske fodboldspiller Wesley Sonck er dybt imponeret over Skov Olsen og sammenligner ham med selveste Arjen Robben. 

– Han (Skov Olsen, red.) må være forfærdelig at spille mod. Du ved, hvad han kommer til at gøre gøre, men du kommer stadig for sent – det er ligesom med Arjen Robben, fortæller Sonck.

Og man kan da ogs se, hvor han kommer fra. 

Skov Olsen og Arjen Robben, der velsagtens var en af verdens bedste fodboldspillere i sin tid i Chelsea, Real Madrid go Bayern München, har nemlig nogle genkendelige fællestræk. 

De er begge venstrebenede og trækker ofte ind i banen fra højre flanke – og så er de begge målfarlige.

Skov Olsen skal dog rubbe neglene, hvis han skal lægge støvlerne på hylden med et ligeså bugnende trofæskab som Arjen Robben. 

Den hollandske stjerne har nemlig blandt andet hele otte tyske mesterskaber, et Champions League-trofæ, to Premier League-titler og et spansk mesterskab på samvittigheden.





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

City med vildt rekordbud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Peger på ham som ny Superliga-træner

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

OB jagter tidligere Superliga-profil

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller