Andreas Skov Olsen virker fuldstændig ustoppelig for tiden.
Den danske landsholdsprofil har lavet 19 mål og otte oplæg på 38 kampe i alle turneringer for Club Brügge, der i skrivende stund ligger på tredjepladsen i den bedste belgiske række.
Den flotte målhøst er ikke gået ubemærket hen i den belgiske fodboldpresse, hvor Skov Olsen jævnligt får store roser. Senest efter en pokalkamp mod toprivalerne fra Union St. Gilloise, hvor danskeren kom på måltavlen.
– I pokalen mod Union var Skov Olsen med i 150%. Han er simpelthen ustoppelig, virkelig ustoppelig, fortæller den belgiske sportsjournalist Peter Vandenbempt i det belgiske fodboldprogram Extra Time.
Også den tidligere belgiske fodboldspiller Wesley Sonck er dybt imponeret over Skov Olsen og sammenligner ham med selveste Arjen Robben.
– Han (Skov Olsen, red.) må være forfærdelig at spille mod. Du ved, hvad han kommer til at gøre gøre, men du kommer stadig for sent – det er ligesom med Arjen Robben, fortæller Sonck.
Og man kan da ogs se, hvor han kommer fra.
Skov Olsen og Arjen Robben, der velsagtens var en af verdens bedste fodboldspillere i sin tid i Chelsea, Real Madrid go Bayern München, har nemlig nogle genkendelige fællestræk.
De er begge venstrebenede og trækker ofte ind i banen fra højre flanke – og så er de begge målfarlige.
Skov Olsen skal dog rubbe neglene, hvis han skal lægge støvlerne på hylden med et ligeså bugnende trofæskab som Arjen Robben.
Den hollandske stjerne har nemlig blandt andet hele otte tyske mesterskaber, et Champions League-trofæ, to Premier League-titler og et spansk mesterskab på samvittigheden.
LIVE
VM-LIVE: Rashford er tilbage for England
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
LIVE
TransferLIVE: FCM præsenterer ny spiller
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
OPTAKT
Spanien – Østrig
England – DR Congo
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT