Det er ikke nogen hemmelighed, at de saudiarabiske klubber har en masse penge – uendelige mængder skulle man næsten tro. Og få havde forudset, at så mange europæiske topspillere ville tage turen til Saudi-Arabien i indeværende transfervindue.
Neymar, Sadio Mané, Marcelo Brozovic, Karim Benzema, N’Golo Kanté, Jota, Rúben Neves, Kalidou Koulibaly, Roberto Firmino, Riyad Mahrez, Jordan Henderson, Edouard Mendy, Sergej Milinkovic-Savic, Allan Saint-Maximin, Alex Telles og Seko Fofana er blandt de navne, som i øjeblikket tørner ud for en saudiarabisk klub.
De gik alle i fodsporene på Cristiano Ronaldo, som skiftede til Al-Nassr i januar.
Udenlandske spilleres ankomst denne sommer kommer ikke som en overraskelse for folk i Saudi-Arabien, men tre afgørende faktorer har gjort processen hurtigere.
Det siger chefredaktør for det store sportsmedie SportKSA, Mohamed Al Rajhi, til Tipsbladet.
– Idéen har været der i lang tid, og investering i sporten og fodbold er en del af 2030-visionen. Men der er naturligvis sket nogle ting, som man ikke havde forventet, og det har hjulpet på rekrutteringen af spillere fra europæiske klubber.
– Landsholdets fine præstation til det seneste VM har fået folk til at indse, at man godt kan finde ud af at spille fodbold i Saudi-Arabien, og sejren over Argentina overraskede hele verden.
– Ronaldos ankomst har også gjort processen meget nemmere. Man skal ikke undervurdere betydningen af hans ankomst. Jeg ved, at det har gjort forhandlinger med agenter, spillere og klubber nemmere. Der er mange spillere, der gerne vil spille med eller mod en legende som Ronaldo. Hans skifte skete også uden problemer, og man får indtrykket af, at han er glad i landet, og det har de andre spillere naturligvis holdt øje med.
– Så har de fire største klubber også fået flere penge mellem hænderne, efter PIF (Public Investment Fund) har overtaget og investeret stort.
Al Rajhi fortæller, at man i Saudi-Arabien godt ved, at landet ikke har det bedste ry i vesten, men han håber, det ændrer sig.
– Sport kan bruges til at promovere landet, og der er ingen tvivl om, at Saudi-Arabien via fodbolden ønsker at ændre det negative billede, som landets fjender har formået at skabe – især i de vestlige lande.
– Der er ingen tvivl om, at det irriterer os, at der hersker et negativt billede af Saudi-Arabien i medierne. Vi håber, at de europæiske spillere kan være vidner til, at Saudi-Arabien byder på meget mere, end folk tror. Saudi-Arabiens fjender har travlt med at beskrive landet på en bestemt måde i medierne. Vi håber, at folk åbner øjnene og ser, hvor fantastisk et land, Saudi-Arabien er.
Chefredaktøren tror, at de mange store profiler kan lokke udenlandske tilskuere og turister til landet.
– Turismen i landet kommer utvivlsomt til at stige gevaldigt med ankomsten af disse stjerner. Siden 2019 har det også været nemmere for turister at komme til landet, og vi har allerede set prominete navne og influencere, som er rejset hertil.
– Fodbold fylder rigtig meget i Saudi-Arabien, og det er noget, som samler folket. Det er i øvrigt ikke noget nyt. Fodboldkulturen i landet har altid været enorm, også før spillere fra Europa kom til, og man så også i Qatar, hvor stor en støtte landsholdet modtog.
Kan det være en ulempe for talentudviklingen, at så mange europæiske spillere kommer til?
– Det er et rigtig godt spørgsmål, og emnet er blevet diskuteret i klubberne i omkring 15 år. Vi ser helt sikkert, at de unge saudiarabiske spillere får en masse minutter og udvikler sig, men de seneste år har der været fokus på at udvikle fodbolden i landet på en anderledes måde.
– Man har prioriteret at hente udenlandske spillere, som de lokale spillere kan lære af. Ankomsten af udenlandske spillere er gavnlig for de lokale spillere, for konkurrencen er steget markant i klubberne, og det gør alle spillere bedre. Vi har også set, at trænerne tør at spille med saudiske spillere i stedet for spillere, der er blevet hentet dyrt ind.
– De unge saudiske spillere træner med dedikerede folk som Ronaldo og Mané, og det styrker også deres mentalitet.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Vild udtalelse om Nathan Trott
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Medie peger på FC København
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
Real Madrid raser efter anklager om racisme
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Forlænger med stortalent
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER