Efter et år i Nice og et år i Anderlecht er Kasper Schmeichel tilbage på de britiske øer, hvor den danske landsholdsmålmand nu skal tørne ud for den skotske storklub Celtic.
Og ifølge Kasper Schmeichel selv har tanken om at spille for Celtic strejfet ham allerede tidligere i karrieren.
– Der var altid noget med Celtic af en eller anden årsag. Vi har haft Morten Wieghorst og Thomas Gravesen, som har spillet her, og det var altid en klub, der tiltalte mig af en eller anden årsag, lyder det ifølge Daily Mail fra Kasper Schmeichel.
Mens Kasper Schmeichel lige er ankommet til Celtic, så har Glasgow-klubben en anden dansker, der kan være på vej væk. Schmeichel arbejder dog på at overtale Matt O'Riley til at blive i Celtic, selvom interessen er stor for offensivspilleren.
– Jeg prøver virkelig alt. Jeg prøver alt for at overtale ham til at blive. Men han har ikke afsløret noget endnu, så I bliver nødt til at spørge ham. Men ud fra det, jeg ved om Matt, så er han en klog fyr, der har glimrende forældre bag sig, som hjælper ham med de beslutninger, han skal træffe, lyder det ifølge The Herald fra Kasper Schmeichel.
– Han er en topspiller. Det er altid lidt svært på landsholdet, hvor du mødes, har matchday -1, kampdag og så er du væk igen. Nu, hvor jeg har set ham her hver dag… sikke en spiller!
Kasper Schmeichel kan få sin officielle debut for Celtic søndag, hvor Glasgow-klubben indleder sæsonen med en hjemmekamp mod Kilmarnock.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
Liverpool præsenterer succestræner
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
MEDIE
Jess Thorup fyret
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’