Schmeichel arbejder hårdt for at overtale O’Riley

Kasper Schmeichel vil ikke lægge skjul på, at han gør alt for at overtale Matt O'Riley til at blive i Celtic.



Efter et år i Nice og et år i Anderlecht er Kasper Schmeichel tilbage på de britiske øer, hvor den danske landsholdsmålmand nu skal tørne ud for den skotske storklub Celtic. 

Og ifølge Kasper Schmeichel selv har tanken om at spille for Celtic strejfet ham allerede tidligere i karrieren. 

– Der var altid noget med Celtic af en eller anden årsag. Vi har haft Morten Wieghorst og Thomas Gravesen, som har spillet her, og det var altid en klub, der tiltalte mig af en eller anden årsag, lyder det ifølge Daily Mail fra Kasper Schmeichel. 

Mens Kasper Schmeichel lige er ankommet til Celtic, så har Glasgow-klubben en anden dansker, der kan være på vej væk. Schmeichel arbejder dog på at overtale Matt O'Riley til at blive i Celtic, selvom interessen er stor for offensivspilleren. 

– Jeg prøver virkelig alt. Jeg prøver alt for at overtale ham til at blive. Men han har ikke afsløret noget endnu, så I bliver nødt til at spørge ham. Men ud fra det, jeg ved om Matt, så er han en klog fyr, der har glimrende forældre bag sig, som hjælper ham med de beslutninger, han skal træffe, lyder det ifølge The Herald fra Kasper Schmeichel. 

– Han er en topspiller. Det er altid lidt svært på landsholdet, hvor du mødes, har matchday -1, kampdag og så er du væk igen. Nu, hvor jeg har set ham her hver dag… sikke en spiller!

Kasper Schmeichel kan få sin officielle debut for Celtic søndag, hvor Glasgow-klubben indleder sæsonen med en hjemmekamp mod Kilmarnock. 





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

AC Milan kigger på dansker

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Braithwaite del af stor transferplan

Brian Riemer peger på tre årsager

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen