Landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er stolt af, at det danske fodboldlandshold for første gang har formået at spille sig videre til knockoutfasen i Nations League.
Det holdt ellers hårdt for danskerne i den afgørende gruppekamp ude mod Serbien, men målmanden var stærkt medvirkende til, at Danmark fik et brugbart 0-0-resultat og nu er klar til turneringens kvartfinaler i marts.
Danmark blev toer i gruppen bag Spanien, men foran Serbien og Schweiz.
– Når vi ser på vores gruppe, så er det et stort resultat. Vi må aldrig tage de her resultater for givet, for vi er et lille land.
– Vi er blevet topseedet i VM-kvalifikationen, og vi er gået videre til kvartfinalen i Nations League fra en gruppe med rigtig høj kvalitet – og vi forbliver i A-laget. Så vi skal være meget glade for det her resultat, siger Kasper Schmeichel.
Også Christian Eriksen er stolt af, at Danmark har spillet sig frem til turneringens kvartfinaler, der spilles over et dobbeltopgør i marts.
– Det betyder meget for os. Det er stort, at et lille land som Danmark kan være med blandt de sidste otte, siger Eriksen.
Kasper Schmeichel bemærker, at det historiske resultat er opnået i en brydningstid for landsholdet.
Efter EM i sommer stoppede Kasper Hjulmand som landstræner, og han blev først afløst af Morten Wieghorst, der blev sygemeldt, hvilket gjorde Lars Knudsen til vikarierende landstræner i fire kampe.
For under fire uger siden blev Brian Riemer så ansat som landstræner, og de mange udskiftninger på trænerposten – og i spillertruppen – var med til at vanskeliggøre mandagens skæbnekamp i Serbien.
– Når man tager alt i vores rejse i betragtning, så kan det også være svært at spille perfekt fodbold – specielt mod en så fysisk modstander, som Serbien er.
– Vi gjorde det fint. Vi kunne have scoret et par mål, og det gik vi efter. Vi kom ikke for at få uafgjort, men da vi kom længere hen i kampen, hvor vi havde det brugbare point, skulle vi ændre vores mentalitet lidt, siger Schmeichel.
Han havde selv flere afgørende redninger i opgøret.
– Det var en fin kamp. Det er jo mit job at redde boldene, det er derfor, jeg er der. Mine favoritkampe er dem, hvor man ikke ser mig, men nogle gange har jeg sådanne kampe, siger Kasper Schmeichel.
Landstræner Brian Riemer er meget tilfreds med holdets redningskrans i målet.
– Schmeichel lavede en super præstation. Han er enorm vigtig spiller for det her hold. Han har stor rutine i den her slags kampe, og han tog ansvar i omklædningsrummet og på banen på en dag, hvor vi havde mange nye ansigter, siger Riemer.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
LIVE
Superliga-LIVE: Gift Links forlænger
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW