Schmeichel reddede Danmark: Jeg er stolt

Opgøret i Serbien blev bøvlet, medgiver Kasper Schmeichel, der er stolt af plads i Nations League-kvartfinale.



Landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er stolt af, at det danske fodboldlandshold for første gang har formået at spille sig videre til knockoutfasen i Nations League.

Det holdt ellers hårdt for danskerne i den afgørende gruppekamp ude mod Serbien, men målmanden var stærkt medvirkende til, at Danmark fik et brugbart 0-0-resultat og nu er klar til turneringens kvartfinaler i marts.

Danmark blev toer i gruppen bag Spanien, men foran Serbien og Schweiz.

– Når vi ser på vores gruppe, så er det et stort resultat. Vi må aldrig tage de her resultater for givet, for vi er et lille land.

– Vi er blevet topseedet i VM-kvalifikationen, og vi er gået videre til kvartfinalen i Nations League fra en gruppe med rigtig høj kvalitet – og vi forbliver i A-laget. Så vi skal være meget glade for det her resultat, siger Kasper Schmeichel.

Også Christian Eriksen er stolt af, at Danmark har spillet sig frem til turneringens kvartfinaler, der spilles over et dobbeltopgør i marts.

– Det betyder meget for os. Det er stort, at et lille land som Danmark kan være med blandt de sidste otte, siger Eriksen.

Kasper Schmeichel bemærker, at det historiske resultat er opnået i en brydningstid for landsholdet.

Efter EM i sommer stoppede Kasper Hjulmand som landstræner, og han blev først afløst af Morten Wieghorst, der blev sygemeldt, hvilket gjorde Lars Knudsen til vikarierende landstræner i fire kampe.

For under fire uger siden blev Brian Riemer så ansat som landstræner, og de mange udskiftninger på trænerposten – og i spillertruppen – var med til at vanskeliggøre mandagens skæbnekamp i Serbien.

– Når man tager alt i vores rejse i betragtning, så kan det også være svært at spille perfekt fodbold – specielt mod en så fysisk modstander, som Serbien er.

– Vi gjorde det fint. Vi kunne have scoret et par mål, og det gik vi efter. Vi kom ikke for at få uafgjort, men da vi kom længere hen i kampen, hvor vi havde det brugbare point, skulle vi ændre vores mentalitet lidt, siger Schmeichel.

Han havde selv flere afgørende redninger i opgøret.

– Det var en fin kamp. Det er jo mit job at redde boldene, det er derfor, jeg er der. Mine favoritkampe er dem, hvor man ikke ser mig, men nogle gange har jeg sådanne kampe, siger Kasper Schmeichel.

Landstræner Brian Riemer er meget tilfreds med holdets redningskrans i målet.

– Schmeichel lavede en super præstation. Han er enorm vigtig spiller for det her hold. Han har stor rutine i den her slags kampe, og han tog ansvar i omklædningsrummet og på banen på en dag, hvor vi havde mange nye ansigter, siger Riemer.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Brian Riemer giver råd til storklub

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Tæt på utrolig kamprekord

Højlund med helterolle for Napoli

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Til tider virkede han modløs og opgivende

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Brøndby IF – Randers FC

Er han den nye Rurik Gislason?

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Peger på særligt problem for Superligaen

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF