Schmeichel giver stort hint om fremtiden

Den danske landsholdsmålmand åbner op om sine fremtidsplaner.



Kasper Schmeichel er en legende i Leicester, men i sommer blev døren stillet på klem mellem parterne, da den danske målmand smuttede til Nice. 

Det er værd at bemærke, at døren ikke er smækket i, og en fremtid med Kasper Schmeichel i Leicester kan sagtens blive aktuelt. 

Således gav Kasper Schmeichel et stort hint om en mulig Leicester-retur, da han i mandags var gæst i Sky Sport-programmet Monday Night Football.

Her siger han, at hans historie i Leicester ikke er skrevet færdig.

– Jeg tror ikke, at mit kapitel i Leicester nogensinde vil slutte. Jeg siger stadig "vi", og klubben vil altid være en del af mig, siger Schmeichel og fortsætter:

– Jeg kom til Leicester som en ung mand, der havde brug for et hjem og for at blive accepteret for den, jeg er, og ikke den, alle andre troede, at jeg var. Det gav Leicester mig, og selv her efter 11 år er der ting her, som for mig ikke er skrevet færdigt, siger den 36-årige keeper.

Selv om Schmeichel i dag befinder sig i et helt andet land, så afholder det ham ikke fra at følge sine gamle holdkammerater, når han har muligheden for det. Her kan han sidde og bide negle og følge med i den drabelige nedrykningskamp, som Leicester lige nu er centralt indblandet i.

– Jeg følger med i hver eneste kamp, så meget jeg nu kan. Jeg håber bare, at de kan komme ud af kniben. 

– Når du er i en klub i 11 år, så bliver menneskene som en slags familie. Jeg holder stadig kontakten med en masse af dem – ikke bare spillerne, men også staben. Selvfølgelig savner jeg alle der. De store aftener på King Power Stadion, og det er helt underligt at se det på TV, når du har været der så længe, forklarer han.

Leicester spillede mandag 2-2 mod Everton, og man er lige nu på 16. pladsen. Dog er man á point med Nottingham Forest under stregen.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Frygter Christian Eriksen-problem



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Afsløring: Færdig i Silkeborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Millionregn over ‘PC’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

‘Vi må se, hvad FC København vil’