Kasper Schmeichel er lige på vippen til at blive ny førstemålmand i skotske Celtic, og det er noget, han skal glæde sig til.
Der summer nemlig af fodbold derovre, og det kan mærkes, når man betræder hjemmebanen Celtic Park.
Det siger Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen, som tydeligt husker, hvordan det er at være på Celtic Park som fodboldspiller. Han besøgte det famøse stadion flere gange som modstander, dengang han spillede for ærkerivalen Rangers i starten af nullerne, og han husker et lydinferno af en anden verden, når 60.000 tilskuere får gang i stemmebåndet.
– Det er det vildeste publikum, han kommer op til. Jeg har stået inde på den bane, og jeg kunne stort set ikke snakke med min sidemakker på grund af den larm, der var på stadion. Han kommer op til et sted med et hjemmepublikum, som er helt fantastisk, siger Jesper Christiansen til Tipsbladet.

Selv om Jesper Christiansen var på kontrakt i Rangers i fire år, så fik han kun fem kampe for Celtics ærkerival. Men det at være professionel fodboldspiller i så fodboldglad en by har gjort et indtryk her månge år efter.
– Jeg var nok blevet deroppe i mange flere år, hvis jeg havde spillet noget mere, for livet udenfor banen var fantastisk. Det skotske mindset er meget afslappet, og folkefærdet er meget hjælpsomme og vil en det bedste.
– De er ligeglade med, om du kører i store biler som fodboldspiller. Hvis du passer dit arbejde godt, så under de dig det bedste, og det var fantastisk oplevelse at være i Skotland og Glasgow, lyder det fra Jesper Christiansen.
Langt bedre end Saudi-Arabien!
Den tidligere topkeeper kender niveauet i skotsk fodbold indgående, og selv om der er langt fra top til bund, så er han kæmpe fan af Schmeichels forestående klubvalg.
– Hvis det skifte falder på plads, er det fantastisk for Kasper og for dansk fodbold. Det viser samtidig, at han stadig har ambitioner, og at han mener det seriøst, når han siger, at han ikke er klar til at stoppe endnu.
– Han kommer til en klub, som stort set vinder mesterskabet hver år, og som spiller Champions League hvert år. De spiller for en kæmpe tilskuerskare hver gang. Ligaen er selvfølgelig mindre god, men samtidig er han i en stor klub, der vinder det hele, og som kommer ud og spille Champions League. Det er ambitiøst, og det er fedt at se, at han ikke ender i Saudi-Arabien som så mange andre i hans alder.
Jesper Christiansen er på ingen måde bekymret for, om Schmeichel bliver udfordret nok i skotsk fodbold, nu hvor Celtic har det med at vinde deres kampe stort. Danmarks landsholdsmålmand skal nok få sit at lave, og det er altoverskyggende, at han kommer ud og spiller i Champions League.
Jesper Christiansen forestiller sig heller ikke, at Schmeichels klubvalg får nogen indflydelse for hans landsholdskarriere.
– Så længe han spiller og gør det på højt plan, er han førstemålmand, men selvfølgelig skal han levere, slår han fast.
Det ventes, at Kasper Schmeichel bliver præsenteret i Celtic i denne uge.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
EKSKLUSIVT
Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
OPTAKT
Sønderjyske – OB
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
OPTAKT
FC København – Randers FC
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
Lamine Yamal med karrierens første
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
Bayern München besejrer Dortmund i drama
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT