– Schmeichel kommer op til det vildeste publikum

Jesper Christiansen husker tydeligt, hvordan det var at være modstander på Celtic Park, som snart bliver hjemmebane for Kasper Schmeichel.



Kasper Schmeichel er lige på vippen til at blive ny førstemålmand i skotske Celtic, og det er noget, han skal glæde sig til. 

Der summer nemlig af fodbold derovre, og det kan mærkes, når man betræder hjemmebanen Celtic Park. 

Det siger Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen, som tydeligt husker, hvordan det er at være på Celtic Park som fodboldspiller. Han besøgte det famøse stadion flere gange som modstander, dengang han spillede for ærkerivalen Rangers i starten af nullerne, og han husker et lydinferno af en anden verden, når 60.000 tilskuere får gang i stemmebåndet. 

– Det er det vildeste publikum, han kommer op til. Jeg har stået inde på den bane, og jeg kunne stort set ikke snakke med min sidemakker på grund af den larm, der var på stadion. Han kommer op til et sted med et hjemmepublikum, som er helt fantastisk, siger Jesper Christiansen til Tipsbladet. 

262061

Foto: Alamy

Selv om Jesper Christiansen var på kontrakt i Rangers i fire år, så fik han kun fem kampe for Celtics ærkerival. Men det at være professionel fodboldspiller i så fodboldglad en by har gjort et indtryk her månge år efter.

– Jeg var nok blevet deroppe i mange flere år, hvis jeg havde spillet noget mere, for livet udenfor banen var fantastisk. Det skotske mindset er meget afslappet, og folkefærdet er meget hjælpsomme og vil en det bedste.

– De er ligeglade med, om du kører i store biler som fodboldspiller. Hvis du passer dit arbejde godt, så under de dig det bedste, og det var fantastisk oplevelse at være i Skotland og Glasgow, lyder det fra Jesper Christiansen. 

Langt bedre end Saudi-Arabien!
Den tidligere topkeeper kender niveauet i skotsk fodbold indgående, og selv om der er langt fra top til bund, så er han kæmpe fan af Schmeichels forestående klubvalg.

– Hvis det skifte falder på plads, er det fantastisk for Kasper og for dansk fodbold. Det viser samtidig, at han stadig har ambitioner, og at han mener det seriøst, når han siger, at han ikke er klar til at stoppe endnu.

– Han kommer til en klub, som stort set vinder mesterskabet hver år, og som spiller Champions League hvert år. De spiller for en kæmpe tilskuerskare hver gang. Ligaen er selvfølgelig mindre god, men samtidig er han i en stor klub, der vinder det hele, og som kommer ud og spille Champions League. Det er ambitiøst, og det er fedt at se, at han ikke ender i Saudi-Arabien som så mange andre i hans alder.

Jesper Christiansen er på ingen måde bekymret for, om Schmeichel bliver udfordret nok i skotsk fodbold, nu hvor Celtic har det med at vinde deres kampe stort. Danmarks landsholdsmålmand skal nok få sit at lave, og det er altoverskyggende, at han kommer ud og spiller i Champions League.

Jesper Christiansen forestiller sig heller ikke, at Schmeichels klubvalg får nogen indflydelse for hans landsholdskarriere. 

– Så længe han spiller og gør det på højt plan, er han førstemålmand, men selvfølgelig skal han levere, slår han fast. 

Det ventes, at Kasper Schmeichel bliver præsenteret i Celtic i denne uge.





LIVE

LIVE: Nu er der trukket lod – FCK er hjemmehold

Brian Riemer giver klar besked

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

23 røde kort i vanvidskamp

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Kæmpe kærlighedserklæring

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

I svime: Som en ny spiller

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Narteys krav til ny kontrakt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Rasmus Højlund i massiv modvind

– Han har måske været lagt lidt på is

Froholdt på tavlen i storkamp

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Var direkte fra træningsbanen

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Newcastle – Barcelona



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Alpha retter hård kritik

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp