Kasper Schmeichel er lige på vippen til at blive ny førstemålmand i skotske Celtic, og det er noget, han skal glæde sig til.
Der summer nemlig af fodbold derovre, og det kan mærkes, når man betræder hjemmebanen Celtic Park.
Det siger Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen, som tydeligt husker, hvordan det er at være på Celtic Park som fodboldspiller. Han besøgte det famøse stadion flere gange som modstander, dengang han spillede for ærkerivalen Rangers i starten af nullerne, og han husker et lydinferno af en anden verden, når 60.000 tilskuere får gang i stemmebåndet.
– Det er det vildeste publikum, han kommer op til. Jeg har stået inde på den bane, og jeg kunne stort set ikke snakke med min sidemakker på grund af den larm, der var på stadion. Han kommer op til et sted med et hjemmepublikum, som er helt fantastisk, siger Jesper Christiansen til Tipsbladet.

Selv om Jesper Christiansen var på kontrakt i Rangers i fire år, så fik han kun fem kampe for Celtics ærkerival. Men det at være professionel fodboldspiller i så fodboldglad en by har gjort et indtryk her månge år efter.
– Jeg var nok blevet deroppe i mange flere år, hvis jeg havde spillet noget mere, for livet udenfor banen var fantastisk. Det skotske mindset er meget afslappet, og folkefærdet er meget hjælpsomme og vil en det bedste.
– De er ligeglade med, om du kører i store biler som fodboldspiller. Hvis du passer dit arbejde godt, så under de dig det bedste, og det var fantastisk oplevelse at være i Skotland og Glasgow, lyder det fra Jesper Christiansen.
Langt bedre end Saudi-Arabien!
Den tidligere topkeeper kender niveauet i skotsk fodbold indgående, og selv om der er langt fra top til bund, så er han kæmpe fan af Schmeichels forestående klubvalg.
– Hvis det skifte falder på plads, er det fantastisk for Kasper og for dansk fodbold. Det viser samtidig, at han stadig har ambitioner, og at han mener det seriøst, når han siger, at han ikke er klar til at stoppe endnu.
– Han kommer til en klub, som stort set vinder mesterskabet hver år, og som spiller Champions League hvert år. De spiller for en kæmpe tilskuerskare hver gang. Ligaen er selvfølgelig mindre god, men samtidig er han i en stor klub, der vinder det hele, og som kommer ud og spille Champions League. Det er ambitiøst, og det er fedt at se, at han ikke ender i Saudi-Arabien som så mange andre i hans alder.
Jesper Christiansen er på ingen måde bekymret for, om Schmeichel bliver udfordret nok i skotsk fodbold, nu hvor Celtic har det med at vinde deres kampe stort. Danmarks landsholdsmålmand skal nok få sit at lave, og det er altoverskyggende, at han kommer ud og spiller i Champions League.
Jesper Christiansen forestiller sig heller ikke, at Schmeichels klubvalg får nogen indflydelse for hans landsholdskarriere.
– Så længe han spiller og gør det på højt plan, er han førstemålmand, men selvfølgelig skal han levere, slår han fast.
Det ventes, at Kasper Schmeichel bliver præsenteret i Celtic i denne uge.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Liverpool – West Ham United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
Juventus-profil: ‘Absurd’
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER