– Schmeichel kommer op til det vildeste publikum

Jesper Christiansen husker tydeligt, hvordan det var at være modstander på Celtic Park, som snart bliver hjemmebane for Kasper Schmeichel.



Kasper Schmeichel er lige på vippen til at blive ny førstemålmand i skotske Celtic, og det er noget, han skal glæde sig til. 

Der summer nemlig af fodbold derovre, og det kan mærkes, når man betræder hjemmebanen Celtic Park. 

Det siger Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen, som tydeligt husker, hvordan det er at være på Celtic Park som fodboldspiller. Han besøgte det famøse stadion flere gange som modstander, dengang han spillede for ærkerivalen Rangers i starten af nullerne, og han husker et lydinferno af en anden verden, når 60.000 tilskuere får gang i stemmebåndet. 

– Det er det vildeste publikum, han kommer op til. Jeg har stået inde på den bane, og jeg kunne stort set ikke snakke med min sidemakker på grund af den larm, der var på stadion. Han kommer op til et sted med et hjemmepublikum, som er helt fantastisk, siger Jesper Christiansen til Tipsbladet. 

262061

Foto: Alamy

Selv om Jesper Christiansen var på kontrakt i Rangers i fire år, så fik han kun fem kampe for Celtics ærkerival. Men det at være professionel fodboldspiller i så fodboldglad en by har gjort et indtryk her månge år efter.

– Jeg var nok blevet deroppe i mange flere år, hvis jeg havde spillet noget mere, for livet udenfor banen var fantastisk. Det skotske mindset er meget afslappet, og folkefærdet er meget hjælpsomme og vil en det bedste.

– De er ligeglade med, om du kører i store biler som fodboldspiller. Hvis du passer dit arbejde godt, så under de dig det bedste, og det var fantastisk oplevelse at være i Skotland og Glasgow, lyder det fra Jesper Christiansen. 

Langt bedre end Saudi-Arabien!
Den tidligere topkeeper kender niveauet i skotsk fodbold indgående, og selv om der er langt fra top til bund, så er han kæmpe fan af Schmeichels forestående klubvalg.

– Hvis det skifte falder på plads, er det fantastisk for Kasper og for dansk fodbold. Det viser samtidig, at han stadig har ambitioner, og at han mener det seriøst, når han siger, at han ikke er klar til at stoppe endnu.

– Han kommer til en klub, som stort set vinder mesterskabet hver år, og som spiller Champions League hvert år. De spiller for en kæmpe tilskuerskare hver gang. Ligaen er selvfølgelig mindre god, men samtidig er han i en stor klub, der vinder det hele, og som kommer ud og spille Champions League. Det er ambitiøst, og det er fedt at se, at han ikke ender i Saudi-Arabien som så mange andre i hans alder.

Jesper Christiansen er på ingen måde bekymret for, om Schmeichel bliver udfordret nok i skotsk fodbold, nu hvor Celtic har det med at vinde deres kampe stort. Danmarks landsholdsmålmand skal nok få sit at lave, og det er altoverskyggende, at han kommer ud og spiller i Champions League.

Jesper Christiansen forestiller sig heller ikke, at Schmeichels klubvalg får nogen indflydelse for hans landsholdskarriere. 

– Så længe han spiller og gør det på højt plan, er han førstemålmand, men selvfølgelig skal han levere, slår han fast. 

Det ventes, at Kasper Schmeichel bliver præsenteret i Celtic i denne uge.



Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Brøndbys store karantænemareridt

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

– De skal skille sig af med ham!

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Det var fuldstændig galimatias!

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Voldsom Franculino-spådom

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Thomas Frank afviser at tale om det

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah