Kasper Schmeichel er lige på vippen til at blive ny førstemålmand i skotske Celtic, og det er noget, han skal glæde sig til.
Der summer nemlig af fodbold derovre, og det kan mærkes, når man betræder hjemmebanen Celtic Park.
Det siger Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen, som tydeligt husker, hvordan det er at være på Celtic Park som fodboldspiller. Han besøgte det famøse stadion flere gange som modstander, dengang han spillede for ærkerivalen Rangers i starten af nullerne, og han husker et lydinferno af en anden verden, når 60.000 tilskuere får gang i stemmebåndet.
– Det er det vildeste publikum, han kommer op til. Jeg har stået inde på den bane, og jeg kunne stort set ikke snakke med min sidemakker på grund af den larm, der var på stadion. Han kommer op til et sted med et hjemmepublikum, som er helt fantastisk, siger Jesper Christiansen til Tipsbladet.

Selv om Jesper Christiansen var på kontrakt i Rangers i fire år, så fik han kun fem kampe for Celtics ærkerival. Men det at være professionel fodboldspiller i så fodboldglad en by har gjort et indtryk her månge år efter.
– Jeg var nok blevet deroppe i mange flere år, hvis jeg havde spillet noget mere, for livet udenfor banen var fantastisk. Det skotske mindset er meget afslappet, og folkefærdet er meget hjælpsomme og vil en det bedste.
– De er ligeglade med, om du kører i store biler som fodboldspiller. Hvis du passer dit arbejde godt, så under de dig det bedste, og det var fantastisk oplevelse at være i Skotland og Glasgow, lyder det fra Jesper Christiansen.
Langt bedre end Saudi-Arabien!
Den tidligere topkeeper kender niveauet i skotsk fodbold indgående, og selv om der er langt fra top til bund, så er han kæmpe fan af Schmeichels forestående klubvalg.
– Hvis det skifte falder på plads, er det fantastisk for Kasper og for dansk fodbold. Det viser samtidig, at han stadig har ambitioner, og at han mener det seriøst, når han siger, at han ikke er klar til at stoppe endnu.
– Han kommer til en klub, som stort set vinder mesterskabet hver år, og som spiller Champions League hvert år. De spiller for en kæmpe tilskuerskare hver gang. Ligaen er selvfølgelig mindre god, men samtidig er han i en stor klub, der vinder det hele, og som kommer ud og spille Champions League. Det er ambitiøst, og det er fedt at se, at han ikke ender i Saudi-Arabien som så mange andre i hans alder.
Jesper Christiansen er på ingen måde bekymret for, om Schmeichel bliver udfordret nok i skotsk fodbold, nu hvor Celtic har det med at vinde deres kampe stort. Danmarks landsholdsmålmand skal nok få sit at lave, og det er altoverskyggende, at han kommer ud og spiller i Champions League.
Jesper Christiansen forestiller sig heller ikke, at Schmeichels klubvalg får nogen indflydelse for hans landsholdskarriere.
– Så længe han spiller og gør det på højt plan, er han førstemålmand, men selvfølgelig skal han levere, slår han fast.
Det ventes, at Kasper Schmeichel bliver præsenteret i Celtic i denne uge.
LIVE
TransferLIVE: Forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
Dorgu lyner! Manchester United slår City
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
Verdensstjernes søn landet i København
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
Optur før FC København-brag
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER