Manchester United investerede omtrent 400 millioner kroner i André Onana, efter at camerouneren var med til at føre Inter til Champions League-finalen, men her to år senere vil det næppe være helt sandfærdigt at sige, at den tidligere Ajax-profil har spillet sig ind i alle Manchester United-fans’ hjerter.
Det er som bekendt blevet til en del dyrebare fejl fra André Onana i denne sæson, og derfor har der været spekulationer om, at Manchester United kigger efter en ny målmand denne sommer.
André Onana blev for nyligt udeladt fra truppen til en Premier League-kamp mod Newcastle, hvilket til dels skyldtes, at målmandens hustru havde været udsat for et røveri, samt at Ruben Amorim ønskede at tage Onana ud af skudlinjen, efter at målmanden havde været udsat for hård kritik. I den forbindelse udtalte den førende transferjournalist David Ornstein fra The Athletic til NBC Sports, at et salg af Onana ikke som udgangspunkt indgår i Manchester Uniteds planer, da det vil medføre et betragteligt økonomisk tab.
Og i et interview med talkSPORT peger en anden tidligere Manchester United-målmand, Peter Schmeichel, nu på, at André Onana heller ikke fortjener at blive udpeget som syndebuk på Old Trafford.
– Det har været et svært år. Det har været et svært år for alle, så at fremhæve nogen som helst (negativt, red.) ville være meget, meget forkert, lyder det fra Peter Schmeichel.
Bør Manchester United købe en ny målmand til sommer?
0 Votes
Ifølge den danske målmandslegende skal man huske på, at der følger et ekstra pres med ved at spille for en global gigant som Manchester United.
– Se bare på, hvor Manchester United befinder sig lige nu i Premier League. Spillerne gennemgår ikke den bedste tid. Jeg prøver at forklare folk, hvorfor det er så anderledes at spille for Manchester United, sammenlignet med enhver anden klub, lyder det fra Peter Schmeichel, med henvisning til den tætte mediedækning af Manchester United.
– Hvis du begår en fejl som Manchester United-målmand, så vil alle i verden tale om den fejl. Hvis du som målmand for mange andre klubber i Premier League begår en fejl, så vil det måske være i avisen næste dag, og måske taler I om det i jeres program næste dag, men I taler ikke om det i morgen eller dagen derefter. Og det er derfor, hvor den mentale udfordring ved at være Manchester United-spiller kommer i spil.
Manchester United spiller igen i morgen kl. 15.00, hvor der venter en udekamp mod Bournemouth.
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Jess Thorup indlagt
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
MEDIE