I oktober 2018 udspillede der sig en vaskeægte tragedie lige for øjnene af Kasper Schmeichel.
Målmanden, som på det tidspunkt var i Leicester City, kunne fra første parket se en helikopter med klubbens thailandske ejer Ichai Srivaddhanaprabha styrte ned, og han døde af sine kvæstelser. Det er et chok, Kasper Schmeichel aldrig nogensinde kommer sig over, og som blandt andet har haft den konsekvens, at han ikke længere vil flyve med helikopter.
Det fortæller den danske landsholdsmålmand om i Viaplay-programmet All Exclusive, hvor Casper Christensen og Mikael Bertelsen er på besøg hos Kasper Schmeichel i Nice. Et program, som Tipsbladet har fået lov at smugkigge.
– Det er sådan noget, der sætter ar på sjælen, siger Kasper Schmeichel og fortsætter:
– Jeg stod på banen, da han lettede, og jeg havde set det 100 gange før. Jeg stod og kiggede på det med en af hans assistenter og sagde "der er et eller andet galt. Sådan plejer den ikke at gøre". Så begyndte helikopteren at dreje rundt i luften, og så var det hurtigt tydeligt, at noget var galt.
– Mit første instinkt var at løbe over til det. Jeg kom løbende og skrigende ud, og jeg kunne høre noget lande meget hårdt. Da jeg kom rundt om hjørnet, kunne jeg se flammerne. Jeg nåede helt hen til forruden af helikopteren og kunne kigge ind, men så var der en vagt, der hev fat i mig og tog mig væk.
– Jeg kan huske, at jeg havde en klarhed i mit hoved og tænkte, at der ikke er nogen, der kan overleve det der. Det er rimelig grusomme billeder, der sidder på nethinden. Tre måneder tidligere sad jeg i den samme helikopter. Han havde lånt den til Andreas Christensen og mig, fordi vi skulle nå tilbage til København.
Kasper Schmeichel nævner episoden med den thailandske rigmand i forlængelse af en snak om Christian Eriksens hjertestop i EM-kampen mod Finland – en frygtelig hændelse, som målmanden ligeledes var vidne til på nærmeste hold. Heldigvis endte det godt for Christian Eriksen – det gjorde det ikke for IIchai Srivaddhanaprabha, der blev 60 år.
Du kan se All Exclusive med Kasper Schmeichel på Viaplay torsdag den 1. juni og samme dag på TV 3 klokken 20.00.

Foto: Viaplay
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds