I oktober 2018 udspillede der sig en vaskeægte tragedie lige for øjnene af Kasper Schmeichel.
Målmanden, som på det tidspunkt var i Leicester City, kunne fra første parket se en helikopter med klubbens thailandske ejer Ichai Srivaddhanaprabha styrte ned, og han døde af sine kvæstelser. Det er et chok, Kasper Schmeichel aldrig nogensinde kommer sig over, og som blandt andet har haft den konsekvens, at han ikke længere vil flyve med helikopter.
Det fortæller den danske landsholdsmålmand om i Viaplay-programmet All Exclusive, hvor Casper Christensen og Mikael Bertelsen er på besøg hos Kasper Schmeichel i Nice. Et program, som Tipsbladet har fået lov at smugkigge.
– Det er sådan noget, der sætter ar på sjælen, siger Kasper Schmeichel og fortsætter:
– Jeg stod på banen, da han lettede, og jeg havde set det 100 gange før. Jeg stod og kiggede på det med en af hans assistenter og sagde "der er et eller andet galt. Sådan plejer den ikke at gøre". Så begyndte helikopteren at dreje rundt i luften, og så var det hurtigt tydeligt, at noget var galt.
– Mit første instinkt var at løbe over til det. Jeg kom løbende og skrigende ud, og jeg kunne høre noget lande meget hårdt. Da jeg kom rundt om hjørnet, kunne jeg se flammerne. Jeg nåede helt hen til forruden af helikopteren og kunne kigge ind, men så var der en vagt, der hev fat i mig og tog mig væk.
– Jeg kan huske, at jeg havde en klarhed i mit hoved og tænkte, at der ikke er nogen, der kan overleve det der. Det er rimelig grusomme billeder, der sidder på nethinden. Tre måneder tidligere sad jeg i den samme helikopter. Han havde lånt den til Andreas Christensen og mig, fordi vi skulle nå tilbage til København.
Kasper Schmeichel nævner episoden med den thailandske rigmand i forlængelse af en snak om Christian Eriksens hjertestop i EM-kampen mod Finland – en frygtelig hændelse, som målmanden ligeledes var vidne til på nærmeste hold. Heldigvis endte det godt for Christian Eriksen – det gjorde det ikke for IIchai Srivaddhanaprabha, der blev 60 år.
Du kan se All Exclusive med Kasper Schmeichel på Viaplay torsdag den 1. juni og samme dag på TV 3 klokken 20.00.

Foto: Viaplay
LIVE
TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Belgien – Senegal
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE