Schmeichel om tragedie: Det giver ar på sjælen

Kasper Schmeichel glemmer aldrig, at han så Leicesters ejer styrte i døden med sin helikopter for fem år siden.



I oktober 2018 udspillede der sig en vaskeægte tragedie lige for øjnene af Kasper Schmeichel.

Målmanden, som på det tidspunkt var i Leicester City, kunne fra første parket se en helikopter med klubbens thailandske ejer Ichai Srivaddhanaprabha styrte ned, og han døde af sine kvæstelser. Det er et chok, Kasper Schmeichel aldrig nogensinde kommer sig over, og som blandt andet har haft den konsekvens, at han ikke længere vil flyve med helikopter. 

Det fortæller den danske landsholdsmålmand om i Viaplay-programmet All Exclusive, hvor Casper Christensen og Mikael Bertelsen er på besøg hos Kasper Schmeichel i Nice. Et program, som Tipsbladet har fået lov at smugkigge. 

– Det er sådan noget, der sætter ar på sjælen, siger Kasper Schmeichel og fortsætter:

– Jeg stod på banen, da han lettede, og jeg havde set det 100 gange før. Jeg stod og kiggede på det med en af hans assistenter og sagde "der er et eller andet galt. Sådan plejer den ikke at gøre". Så begyndte helikopteren at dreje rundt i luften, og så var det hurtigt tydeligt, at noget var galt.

– Mit første instinkt var at løbe over til det. Jeg kom løbende og skrigende ud, og jeg kunne høre noget lande meget hårdt. Da jeg kom rundt om hjørnet, kunne jeg se flammerne. Jeg nåede helt hen til forruden af helikopteren og kunne kigge ind, men så var der en vagt, der hev fat i mig og tog mig væk. 

– Jeg kan huske, at jeg havde en klarhed i mit hoved og tænkte, at der ikke er nogen, der kan overleve det der. Det er rimelig grusomme billeder, der sidder på nethinden. Tre måneder tidligere sad jeg i den samme helikopter. Han havde lånt den til Andreas Christensen og mig, fordi vi skulle nå tilbage til København.

Kasper Schmeichel nævner episoden med den thailandske rigmand i forlængelse af en snak om Christian Eriksens hjertestop i EM-kampen mod Finland – en frygtelig hændelse, som målmanden ligeledes var vidne til på nærmeste hold. Heldigvis endte det godt for Christian Eriksen – det gjorde det ikke for IIchai Srivaddhanaprabha, der blev 60 år. 

Du kan se All Exclusive med Kasper Schmeichel på Viaplay torsdag den 1. juni og samme dag på TV 3 klokken 20.00. 

KS
Foto: Viaplay



Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Det kommer til at trække ud

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Store navne kan forlade Brøndby IF

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

To danskere færdige i norsk klub

Intet aftryk!

Er dette Oliver Christensens næste klub?

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

‘Han skal ingen steder’

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Aldrig nogensinde FCK

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Dansker trukket ind i skandalesag

I chok over Nicolai Poulsen

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Mohamed Salah har sagt undskyld

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Storklubber følger FCN-juvel