En enkelt sæson i Leeds United blev det til for Kasper Schmeichel, inden han i 2011 rykkede til Leicester City og blev en klublegende.
Opholdet i Yorkshire-klubben var dog ikke specielt godt, selvom Schmeichel var fast starter i Championship-klubben. Sådan lyder det fra Kasper Schmeichel i podcasten ‘The Rest Is Football’, hvor Gary Lineker er vært.
– Jeg nød ikke min tid i Leeds, hvilket er en skam, for det er en utrolig klub. Jeg tror, at det var det forkerte tidspunkt, det forkerte sted og den forkerte person. Jeg var nok meget umoden i min væremåde, og på daværende tidspunkt følte jeg, at der blev sagt nogle ting om min far, der var meget respektløse.
– Hør her, jeg forstår godt rivaliseringen (mellem Leeds United og Manchester United, red.). Men når du kalder min far visse ting, så vil det ikke gøre mig glad, selvom du siger, at jeg er okay. De plejede at synge en sang – jeg vil ikke nævne ordet – hvor de sang at min far er noget, men jeg er okay. Jeg er ældre nu, og jeg forstår godt drilleriet, men du kalder stadig min far noget, og det vil aldrig gøre mig glad, lyder det fra Kasper Schmeichel i podcasten.
Udover det problematiske forhold til Leeds-fansene husker Kasper Schmeichel også, at han blev udsat for urefærdig kritik fra cheftræner Simon Grayson.
– Vi havde en hæderlig sæson. Vi sluttede lige udenfor playoff-pladserne. Træneren bebrejdede mig for, at vi indkasserede for mange mål, selvom virkeligheden var, at jeg var skadet i to måneder, hvor vi vist tabte 7-4 til Preston (resultatet var 6-4, red.) og vi tabte 6-0 og 5-0 (Leeds tabte 5-2 til Barnsley, red.).
– Jeg indkasserede faktisk ikke særligt mange mål, og jeg havde en hæderlig sæson, omend ikke en fantastisk sæson, lyder det fra Kasper Schmeichel.
Kasper Schmeichel er i øjeblikket i Anderlecht, men den danske landsholdskeeper kan have spillet sin sidste kamp for den belgiske klub, da han er skadet forud for sæsonens sidste kamp mod Antwerpen.
Flere belgiske medier har i den seneste tid spekuleret i, at Schmeichel forlader Anderlecht efter denne sæson.
LIVE
VM-LIVE: Henter træner i Tottenham
NYHEDER
Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TransferLIVE: Vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TIPSBLADET SPECIAL