En enkelt sæson i Leeds United blev det til for Kasper Schmeichel, inden han i 2011 rykkede til Leicester City og blev en klublegende.
Opholdet i Yorkshire-klubben var dog ikke specielt godt, selvom Schmeichel var fast starter i Championship-klubben. Sådan lyder det fra Kasper Schmeichel i podcasten ‘The Rest Is Football’, hvor Gary Lineker er vært.
– Jeg nød ikke min tid i Leeds, hvilket er en skam, for det er en utrolig klub. Jeg tror, at det var det forkerte tidspunkt, det forkerte sted og den forkerte person. Jeg var nok meget umoden i min væremåde, og på daværende tidspunkt følte jeg, at der blev sagt nogle ting om min far, der var meget respektløse.
– Hør her, jeg forstår godt rivaliseringen (mellem Leeds United og Manchester United, red.). Men når du kalder min far visse ting, så vil det ikke gøre mig glad, selvom du siger, at jeg er okay. De plejede at synge en sang – jeg vil ikke nævne ordet – hvor de sang at min far er noget, men jeg er okay. Jeg er ældre nu, og jeg forstår godt drilleriet, men du kalder stadig min far noget, og det vil aldrig gøre mig glad, lyder det fra Kasper Schmeichel i podcasten.
Udover det problematiske forhold til Leeds-fansene husker Kasper Schmeichel også, at han blev udsat for urefærdig kritik fra cheftræner Simon Grayson.
– Vi havde en hæderlig sæson. Vi sluttede lige udenfor playoff-pladserne. Træneren bebrejdede mig for, at vi indkasserede for mange mål, selvom virkeligheden var, at jeg var skadet i to måneder, hvor vi vist tabte 7-4 til Preston (resultatet var 6-4, red.) og vi tabte 6-0 og 5-0 (Leeds tabte 5-2 til Barnsley, red.).
– Jeg indkasserede faktisk ikke særligt mange mål, og jeg havde en hæderlig sæson, omend ikke en fantastisk sæson, lyder det fra Kasper Schmeichel.
Kasper Schmeichel er i øjeblikket i Anderlecht, men den danske landsholdskeeper kan have spillet sin sidste kamp for den belgiske klub, da han er skadet forud for sæsonens sidste kamp mod Antwerpen.
Flere belgiske medier har i den seneste tid spekuleret i, at Schmeichel forlader Anderlecht efter denne sæson.
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
Revser Dorgu: Bliver erstattet
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
MEDIE
I spil til stort job
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Har ikke spillet kamp i tre uger
