En enkelt sæson i Leeds United blev det til for Kasper Schmeichel, inden han i 2011 rykkede til Leicester City og blev en klublegende.
Opholdet i Yorkshire-klubben var dog ikke specielt godt, selvom Schmeichel var fast starter i Championship-klubben. Sådan lyder det fra Kasper Schmeichel i podcasten ‘The Rest Is Football’, hvor Gary Lineker er vært.
– Jeg nød ikke min tid i Leeds, hvilket er en skam, for det er en utrolig klub. Jeg tror, at det var det forkerte tidspunkt, det forkerte sted og den forkerte person. Jeg var nok meget umoden i min væremåde, og på daværende tidspunkt følte jeg, at der blev sagt nogle ting om min far, der var meget respektløse.
– Hør her, jeg forstår godt rivaliseringen (mellem Leeds United og Manchester United, red.). Men når du kalder min far visse ting, så vil det ikke gøre mig glad, selvom du siger, at jeg er okay. De plejede at synge en sang – jeg vil ikke nævne ordet – hvor de sang at min far er noget, men jeg er okay. Jeg er ældre nu, og jeg forstår godt drilleriet, men du kalder stadig min far noget, og det vil aldrig gøre mig glad, lyder det fra Kasper Schmeichel i podcasten.
Udover det problematiske forhold til Leeds-fansene husker Kasper Schmeichel også, at han blev udsat for urefærdig kritik fra cheftræner Simon Grayson.
– Vi havde en hæderlig sæson. Vi sluttede lige udenfor playoff-pladserne. Træneren bebrejdede mig for, at vi indkasserede for mange mål, selvom virkeligheden var, at jeg var skadet i to måneder, hvor vi vist tabte 7-4 til Preston (resultatet var 6-4, red.) og vi tabte 6-0 og 5-0 (Leeds tabte 5-2 til Barnsley, red.).
– Jeg indkasserede faktisk ikke særligt mange mål, og jeg havde en hæderlig sæson, omend ikke en fantastisk sæson, lyder det fra Kasper Schmeichel.
Kasper Schmeichel er i øjeblikket i Anderlecht, men den danske landsholdskeeper kan have spillet sin sidste kamp for den belgiske klub, da han er skadet forud for sæsonens sidste kamp mod Antwerpen.
Flere belgiske medier har i den seneste tid spekuleret i, at Schmeichel forlader Anderlecht efter denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner og Aussies
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Eksperter raser: Hvad med Messi?
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Colombia – Ghana