Schmeichel ser tilbage: Det var meget respektløst

I en podcast med Gary Lineker har Kasper Schmeichel reflekteret over sit ophold i Leeds United, hvor den danske keeper havde det lidt svært med klubbens fans, der sang nogle mindre positive ting om hans far.



En enkelt sæson i Leeds United blev det til for Kasper Schmeichel, inden han i 2011 rykkede til Leicester City og blev en klublegende. 

Opholdet i Yorkshire-klubben var dog ikke specielt godt, selvom Schmeichel var fast starter i Championship-klubben. Sådan lyder det fra Kasper Schmeichel i podcasten ‘The Rest Is Football’, hvor Gary Lineker er vært.  

– Jeg nød ikke min tid i Leeds, hvilket er en skam, for det er en utrolig klub. Jeg tror, at det var det forkerte tidspunkt, det forkerte sted og den forkerte person. Jeg var nok meget umoden i min væremåde, og på daværende tidspunkt følte jeg, at der blev sagt nogle ting om min far, der var meget respektløse. 

– Hør her, jeg forstår godt rivaliseringen (mellem Leeds United og Manchester United, red.). Men når du kalder min far visse ting, så vil det ikke gøre mig glad, selvom du siger, at jeg er okay. De plejede at synge en sang – jeg vil ikke nævne ordet – hvor de sang at min far er noget, men jeg er okay. Jeg er ældre nu, og jeg forstår godt drilleriet, men du kalder stadig min far noget, og det vil aldrig gøre mig glad, lyder det fra Kasper Schmeichel i podcasten. 

Udover det problematiske forhold til Leeds-fansene husker Kasper Schmeichel også, at han blev udsat for urefærdig kritik fra cheftræner Simon Grayson. 

– Vi havde en hæderlig sæson. Vi sluttede lige udenfor playoff-pladserne. Træneren bebrejdede mig for, at vi indkasserede for mange mål, selvom virkeligheden var, at jeg var skadet i to måneder, hvor vi vist tabte 7-4 til Preston (resultatet var 6-4, red.) og vi tabte 6-0 og 5-0 (Leeds tabte 5-2 til Barnsley, red.).

– Jeg indkasserede faktisk ikke særligt mange mål, og jeg havde en hæderlig sæson, omend ikke en fantastisk sæson, lyder det fra Kasper Schmeichel. 

Kasper Schmeichel er i øjeblikket i Anderlecht, men den danske landsholdskeeper kan have spillet sin sidste kamp for den belgiske klub, da han er skadet forud for sæsonens sidste kamp mod Antwerpen.

Flere belgiske medier har i den seneste tid spekuleret i, at Schmeichel forlader Anderlecht efter denne sæson. 



Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Har talt med Ferguson om United-job

Eriksen og Kjær tager afsted

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Rygter om AC Horsens-legende

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Manchester United overvejer ham

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Her er Ajax-danskers millionløn

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Vil have Jonas Wind til FC København

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne