– Schwartau kan begå sig de fleste steder i Europa

Oscar Schwartau er i meget gode hænder hos Johannes Hoff Thorup i Norwich, mener dansk ungdomslandstræner.



Oscar Schwartau står for første gang på egne ben i udlandet, efter han byttede Brøndby ud med Norwich, men så er det ikke helt tosset, at han befinder sig under landsmanden Johannes Hoff Thorups vinger. 

Sådan lyder vurderingen i hvert fald hos Morten Eskesen, der har trænet Oscar Schwartau en del på ungdomslandsholdet. Talentet er så stort ifølge Danmarks nuværende U18-landstræner,at han sagtens bør kunne klare skærene i engelsk fodbold, som er langt mere intenst, end det som Schwartau ellers har været vant til.

– Jeg tror, han kan begå sig de fleste steder i Europa. Han er 18 år og har masser af gode år i sig endnu. Han skal bare udvikle sig ligesom alle andre.

– Jeg tænker, han er i gode hænder hos Johannes, som kender ham rigtig godt. Det må være en fordel for ham, at han ved, hvad han står for og har fulgt ham i dansk fodbold. 

Morten Eskesen nød godt af Schwartaus talent ved sommerens EM-slutrunde for U19-landshold i Nordirland, og her efterlod Schwartau et enormt positivt indtryk på det danske landshold, som desværre ikke gik videre fra gruppespillet.

– Han var klart en af vores bedste ved EM. Han var ekstrem stærk og gjorde det rigtig godt dernede. Han er bare dygtig.

– Han har nok haft forskellige muligheder nu her. Han har forhåbentlig valgt det, han mener, er det rigtige for ham. Han er en fantastisk spiller at arbejde med på landsholdet, konkluderer Morten Eskesen. 

Oscar Schwartau fik tirsdag aften sin debut for Norwich, da han blev indskiftet i 4-0-nederlaget til Crystal Palace i EFL Cuppen.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’




LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor trækker FC København-transfer ud

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Begejstret for Jacob Neestrup

Transferbombe i Manchester United

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes