– Schwartau kan begå sig de fleste steder i Europa

Oscar Schwartau er i meget gode hænder hos Johannes Hoff Thorup i Norwich, mener dansk ungdomslandstræner.



Oscar Schwartau står for første gang på egne ben i udlandet, efter han byttede Brøndby ud med Norwich, men så er det ikke helt tosset, at han befinder sig under landsmanden Johannes Hoff Thorups vinger. 

Sådan lyder vurderingen i hvert fald hos Morten Eskesen, der har trænet Oscar Schwartau en del på ungdomslandsholdet. Talentet er så stort ifølge Danmarks nuværende U18-landstræner,at han sagtens bør kunne klare skærene i engelsk fodbold, som er langt mere intenst, end det som Schwartau ellers har været vant til.

– Jeg tror, han kan begå sig de fleste steder i Europa. Han er 18 år og har masser af gode år i sig endnu. Han skal bare udvikle sig ligesom alle andre.

– Jeg tænker, han er i gode hænder hos Johannes, som kender ham rigtig godt. Det må være en fordel for ham, at han ved, hvad han står for og har fulgt ham i dansk fodbold. 

Morten Eskesen nød godt af Schwartaus talent ved sommerens EM-slutrunde for U19-landshold i Nordirland, og her efterlod Schwartau et enormt positivt indtryk på det danske landshold, som desværre ikke gik videre fra gruppespillet.

– Han var klart en af vores bedste ved EM. Han var ekstrem stærk og gjorde det rigtig godt dernede. Han er bare dygtig.

– Han har nok haft forskellige muligheder nu her. Han har forhåbentlig valgt det, han mener, er det rigtige for ham. Han er en fantastisk spiller at arbejde med på landsholdet, konkluderer Morten Eskesen. 

Oscar Schwartau fik tirsdag aften sin debut for Norwich, da han blev indskiftet i 4-0-nederlaget til Crystal Palace i EFL Cuppen.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Smider Salah-bombe

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Bo Svensson svært utilfreds

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Afvist – Brøndby undrer sig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Overbevisende: To chok i Parken