Scorer topjob i Hammarby efter OB-stop

Adrian von Heijne bliver teknisk chef i Hammarby efter stoppet i OB, skriver journalist.



I januar tiltrådte Adrian von Heijne som chefscout i OB, men i juni blev det annonceret, at han havde sagt op for at vende hjem til Sverige.

Og i hjemlandet tiltræder han snart i et job som teknisk chef i storklubben Hammarby IF. Det skriver Daniel Kristoffersen, der er en svensk transferjournalist fra Sportbladet, på det sociale medie X.

Tidligere på ugen kunne Hammarby IF selv meddele, at man har fundet og skrevet under med en person til rollen som teknisk chef, og at denne snart vil blive præsenteret. Her beskrives rollen desuden som en person, der skal finde og udnytte evidensbaseret data til at træffe gode beslutninger.

I et interview med Tipsbladet i foråret fortalte Adrian von Heijne, at en af hans styrker netop er arbejdet med data:

– En af mine styrker er, at jeg er ret struktureret, og hos IK Sirius arbejdede vi meget med objektiv scouting. Det er dataanalyse og statistikker og så videre, og vi byggede vores egne platforme og websider for at blive den bedste version af os selv på det punkt. Det er noget, jeg vil fokusere meget på i OB også. Det er også vigtigt i forbindelse med at præsentere spillere ordentligt til dem, der træffer beslutningerne, sagde von Heijne dengang.

Adrian von Heijne, 26 år, er desuden på Hammarbys stadion til kamp søndag, skriver Daniel Kristoffersen. Han ventes præsenteret i morgen, mandag. 





LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

– Det var virkelig pinligt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Emre Mor færdig

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Miraklernes tid er ikke forbi

Et markant problem for Silkeborg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Manchester United – Liverpool



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Det ser sort ud for B.93

Tottenham jagter choktransfer

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’