I januar tiltrådte Adrian von Heijne som chefscout i OB, men i juni blev det annonceret, at han havde sagt op for at vende hjem til Sverige.
Og i hjemlandet tiltræder han snart i et job som teknisk chef i storklubben Hammarby IF. Det skriver Daniel Kristoffersen, der er en svensk transferjournalist fra Sportbladet, på det sociale medie X.
Tidligere på ugen kunne Hammarby IF selv meddele, at man har fundet og skrevet under med en person til rollen som teknisk chef, og at denne snart vil blive præsenteret. Her beskrives rollen desuden som en person, der skal finde og udnytte evidensbaseret data til at træffe gode beslutninger.
I et interview med Tipsbladet i foråret fortalte Adrian von Heijne, at en af hans styrker netop er arbejdet med data:
– En af mine styrker er, at jeg er ret struktureret, og hos IK Sirius arbejdede vi meget med objektiv scouting. Det er dataanalyse og statistikker og så videre, og vi byggede vores egne platforme og websider for at blive den bedste version af os selv på det punkt. Det er noget, jeg vil fokusere meget på i OB også. Det er også vigtigt i forbindelse med at præsentere spillere ordentligt til dem, der træffer beslutningerne, sagde von Heijne dengang.
Adrian von Heijne, 26 år, er desuden på Hammarbys stadion til kamp søndag, skriver Daniel Kristoffersen. Han ventes præsenteret i morgen, mandag.
Adrian von Heijne på plats på Tele2 idag. Presenteras som Teknisk chef i Hammarby under morgondagen. pic.twitter.com/dhRkrsjqI8
— Daniel Kristoffersson (@DKristoffersson) October 1, 2023
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Colombia – Ghana
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
TOPNYHED