I januar tiltrådte Adrian von Heijne som chefscout i OB, men i juni blev det annonceret, at han havde sagt op for at vende hjem til Sverige.
Og i hjemlandet tiltræder han snart i et job som teknisk chef i storklubben Hammarby IF. Det skriver Daniel Kristoffersen, der er en svensk transferjournalist fra Sportbladet, på det sociale medie X.
Tidligere på ugen kunne Hammarby IF selv meddele, at man har fundet og skrevet under med en person til rollen som teknisk chef, og at denne snart vil blive præsenteret. Her beskrives rollen desuden som en person, der skal finde og udnytte evidensbaseret data til at træffe gode beslutninger.
I et interview med Tipsbladet i foråret fortalte Adrian von Heijne, at en af hans styrker netop er arbejdet med data:
– En af mine styrker er, at jeg er ret struktureret, og hos IK Sirius arbejdede vi meget med objektiv scouting. Det er dataanalyse og statistikker og så videre, og vi byggede vores egne platforme og websider for at blive den bedste version af os selv på det punkt. Det er noget, jeg vil fokusere meget på i OB også. Det er også vigtigt i forbindelse med at præsentere spillere ordentligt til dem, der træffer beslutningerne, sagde von Heijne dengang.
Adrian von Heijne, 26 år, er desuden på Hammarbys stadion til kamp søndag, skriver Daniel Kristoffersen. Han ventes præsenteret i morgen, mandag.
Adrian von Heijne på plats på Tele2 idag. Presenteras som Teknisk chef i Hammarby under morgondagen. pic.twitter.com/dhRkrsjqI8
— Daniel Kristoffersson (@DKristoffersson) October 1, 2023
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
CUSTOM
Mexico – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER