Scorer topjob i Hammarby efter OB-stop

Adrian von Heijne bliver teknisk chef i Hammarby efter stoppet i OB, skriver journalist.



I januar tiltrådte Adrian von Heijne som chefscout i OB, men i juni blev det annonceret, at han havde sagt op for at vende hjem til Sverige.

Og i hjemlandet tiltræder han snart i et job som teknisk chef i storklubben Hammarby IF. Det skriver Daniel Kristoffersen, der er en svensk transferjournalist fra Sportbladet, på det sociale medie X.

Tidligere på ugen kunne Hammarby IF selv meddele, at man har fundet og skrevet under med en person til rollen som teknisk chef, og at denne snart vil blive præsenteret. Her beskrives rollen desuden som en person, der skal finde og udnytte evidensbaseret data til at træffe gode beslutninger.

I et interview med Tipsbladet i foråret fortalte Adrian von Heijne, at en af hans styrker netop er arbejdet med data:

– En af mine styrker er, at jeg er ret struktureret, og hos IK Sirius arbejdede vi meget med objektiv scouting. Det er dataanalyse og statistikker og så videre, og vi byggede vores egne platforme og websider for at blive den bedste version af os selv på det punkt. Det er noget, jeg vil fokusere meget på i OB også. Det er også vigtigt i forbindelse med at præsentere spillere ordentligt til dem, der træffer beslutningerne, sagde von Heijne dengang.

Adrian von Heijne, 26 år, er desuden på Hammarbys stadion til kamp søndag, skriver Daniel Kristoffersen. Han ventes præsenteret i morgen, mandag. 





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Gammelmandsbold i Toronto

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Steve Cooper med stor beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Portugal – Kroatien

Tullberg teaser for transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

De tager ikke med FC København på træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: Kolding køber stor profil

De køber ham for 740 mio.

‘Det er en interessant spiller’

USA – Bosnien-Hercegovina

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Nu er Brøndby IF konkret på banen

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

Her er Jonas Winds nye klub