Se her, BIF: Landsholdsspiller kan være gratis

Ifølge et tyrkisk medie er der meget, der tyder på, at Jens Stryger Larsen får lov til at forlade klubben gratis, hvis han kan finde en ny klub.



Den danske back Jens Stryger Larsen skal være interessant for Brøndby IF, og nu er der meget, der tyder på, at BIF kan fokusere på at skrue en god lønpakke sammen, i stedet for at aflevere millioner til Trabzonspor.

Bare et halvt år efter danskerens skifte til den tyrkiske klub er der masser af rygter i Tyrkiet inden åbningen af transfervinduet, og meldingen er altså, at Jens Stryger Larsen, som man hentede på en fri transfer, kan få lov at forlade klubben igen. Tilmed uden en transfersum.

Danskeren kom fra italiensk fodbold og Udinese, og årsagen til, at man nu vil lade ham gå, er, at Bruno Peres, der har været skadet, ventes at være tilbage i aktion. Og brasilianeren vurderes i Fotomac til at være foran Jens Stryger Larsen.

Mediet mener timed, at det ender med, at Jens Stryger Larsen ganske enkelt ikke bliver registreret til forårssæsonen i den tyrkiske række, og at man derfor håber på, at det animerer den 31-årige back til at forlade klubben.

Fotomac mener, at Jens Stryger Larsen, der har en fortid i Udinese, Austria Wien, FC Nordsjælland og Brøndby IF, kan få lov til at forlade klubben uden en transfersum. Oprindeligt håbede Trabzonspor på at score en sum for danskeren, men det vurderes ikke længere at være muligt.

Mediet skriver ligeledes, at pilen peger mod et skifte til Danmark for 31-årige Jens Stryger Larsen, der var med Danmark til VM, men ikke spillede et eneste minut i det, der endte som en stor skuffelse.

Og mon ikke det er Brøndby IF, der hentydes til? I hvert fald har B.T. tidligere beskrevet, at Brøndby IF går efter at hente Jens Stryger Larsen tilbage til dansk fodbold og den københavnske Vestegn.

Jens Stryger Larsens aftale med Trabzonspor løber frem til sommeren 2025 – sakskøbingenseren kom til BIF fra Herfølge Boldklub som ungdomsspiller, og han fik altså sin professionelle debut i Brøndby IF.



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Fælder dom over Højlund

Han peger på Simon Kjær

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

– Du har udstråling som tagpap

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Overvejer Mathias Jensen-køb

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Presset Frank: Her er vores store problem

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Magisk aften for FC København-stjerne

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Henter dansker – får god pakke

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’