Se her, BIF: Landsholdsspiller kan være gratis

Ifølge et tyrkisk medie er der meget, der tyder på, at Jens Stryger Larsen får lov til at forlade klubben gratis, hvis han kan finde en ny klub.



Den danske back Jens Stryger Larsen skal være interessant for Brøndby IF, og nu er der meget, der tyder på, at BIF kan fokusere på at skrue en god lønpakke sammen, i stedet for at aflevere millioner til Trabzonspor.

Bare et halvt år efter danskerens skifte til den tyrkiske klub er der masser af rygter i Tyrkiet inden åbningen af transfervinduet, og meldingen er altså, at Jens Stryger Larsen, som man hentede på en fri transfer, kan få lov at forlade klubben igen. Tilmed uden en transfersum.

Danskeren kom fra italiensk fodbold og Udinese, og årsagen til, at man nu vil lade ham gå, er, at Bruno Peres, der har været skadet, ventes at være tilbage i aktion. Og brasilianeren vurderes i Fotomac til at være foran Jens Stryger Larsen.

Mediet mener timed, at det ender med, at Jens Stryger Larsen ganske enkelt ikke bliver registreret til forårssæsonen i den tyrkiske række, og at man derfor håber på, at det animerer den 31-årige back til at forlade klubben.

Fotomac mener, at Jens Stryger Larsen, der har en fortid i Udinese, Austria Wien, FC Nordsjælland og Brøndby IF, kan få lov til at forlade klubben uden en transfersum. Oprindeligt håbede Trabzonspor på at score en sum for danskeren, men det vurderes ikke længere at være muligt.

Mediet skriver ligeledes, at pilen peger mod et skifte til Danmark for 31-årige Jens Stryger Larsen, der var med Danmark til VM, men ikke spillede et eneste minut i det, der endte som en stor skuffelse.

Og mon ikke det er Brøndby IF, der hentydes til? I hvert fald har B.T. tidligere beskrevet, at Brøndby IF går efter at hente Jens Stryger Larsen tilbage til dansk fodbold og den københavnske Vestegn.

Jens Stryger Larsens aftale med Trabzonspor løber frem til sommeren 2025 – sakskøbingenseren kom til BIF fra Herfølge Boldklub som ungdomsspiller, og han fik altså sin professionelle debut i Brøndby IF.





Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’


Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Ny cheftræner stort set på plads i United

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Afviser millionbud fra Brøndby

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mohamed Daramy vender tilbage

Mareridt for FC Augsburg

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Går langt ned i løn

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Afviser utroligt tilbud

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig