Den danske back Jens Stryger Larsen skal være interessant for Brøndby IF, og nu er der meget, der tyder på, at BIF kan fokusere på at skrue en god lønpakke sammen, i stedet for at aflevere millioner til Trabzonspor.
Bare et halvt år efter danskerens skifte til den tyrkiske klub er der masser af rygter i Tyrkiet inden åbningen af transfervinduet, og meldingen er altså, at Jens Stryger Larsen, som man hentede på en fri transfer, kan få lov at forlade klubben igen. Tilmed uden en transfersum.
Danskeren kom fra italiensk fodbold og Udinese, og årsagen til, at man nu vil lade ham gå, er, at Bruno Peres, der har været skadet, ventes at være tilbage i aktion. Og brasilianeren vurderes i Fotomac til at være foran Jens Stryger Larsen.
Mediet mener timed, at det ender med, at Jens Stryger Larsen ganske enkelt ikke bliver registreret til forårssæsonen i den tyrkiske række, og at man derfor håber på, at det animerer den 31-årige back til at forlade klubben.
Fotomac mener, at Jens Stryger Larsen, der har en fortid i Udinese, Austria Wien, FC Nordsjælland og Brøndby IF, kan få lov til at forlade klubben uden en transfersum. Oprindeligt håbede Trabzonspor på at score en sum for danskeren, men det vurderes ikke længere at være muligt.
Mediet skriver ligeledes, at pilen peger mod et skifte til Danmark for 31-årige Jens Stryger Larsen, der var med Danmark til VM, men ikke spillede et eneste minut i det, der endte som en stor skuffelse.
Og mon ikke det er Brøndby IF, der hentydes til? I hvert fald har B.T. tidligere beskrevet, at Brøndby IF går efter at hente Jens Stryger Larsen tilbage til dansk fodbold og den københavnske Vestegn.
Jens Stryger Larsens aftale med Trabzonspor løber frem til sommeren 2025 – sakskøbingenseren kom til BIF fra Herfølge Boldklub som ungdomsspiller, og han fik altså sin professionelle debut i Brøndby IF.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED