Den danske back Jens Stryger Larsen skal være interessant for Brøndby IF, og nu er der meget, der tyder på, at BIF kan fokusere på at skrue en god lønpakke sammen, i stedet for at aflevere millioner til Trabzonspor.
Bare et halvt år efter danskerens skifte til den tyrkiske klub er der masser af rygter i Tyrkiet inden åbningen af transfervinduet, og meldingen er altså, at Jens Stryger Larsen, som man hentede på en fri transfer, kan få lov at forlade klubben igen. Tilmed uden en transfersum.
Danskeren kom fra italiensk fodbold og Udinese, og årsagen til, at man nu vil lade ham gå, er, at Bruno Peres, der har været skadet, ventes at være tilbage i aktion. Og brasilianeren vurderes i Fotomac til at være foran Jens Stryger Larsen.
Mediet mener timed, at det ender med, at Jens Stryger Larsen ganske enkelt ikke bliver registreret til forårssæsonen i den tyrkiske række, og at man derfor håber på, at det animerer den 31-årige back til at forlade klubben.
Fotomac mener, at Jens Stryger Larsen, der har en fortid i Udinese, Austria Wien, FC Nordsjælland og Brøndby IF, kan få lov til at forlade klubben uden en transfersum. Oprindeligt håbede Trabzonspor på at score en sum for danskeren, men det vurderes ikke længere at være muligt.
Mediet skriver ligeledes, at pilen peger mod et skifte til Danmark for 31-årige Jens Stryger Larsen, der var med Danmark til VM, men ikke spillede et eneste minut i det, der endte som en stor skuffelse.
Og mon ikke det er Brøndby IF, der hentydes til? I hvert fald har B.T. tidligere beskrevet, at Brøndby IF går efter at hente Jens Stryger Larsen tilbage til dansk fodbold og den københavnske Vestegn.
Jens Stryger Larsens aftale med Trabzonspor løber frem til sommeren 2025 – sakskøbingenseren kom til BIF fra Herfølge Boldklub som ungdomsspiller, og han fik altså sin professionelle debut i Brøndby IF.
LIVE
TransferLIVE: Scorer kongeløn i Real Madrid
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Stor profil ude af Frankrig-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED