Den danske back Jens Stryger Larsen skal være interessant for Brøndby IF, og nu er der meget, der tyder på, at BIF kan fokusere på at skrue en god lønpakke sammen, i stedet for at aflevere millioner til Trabzonspor.
Bare et halvt år efter danskerens skifte til den tyrkiske klub er der masser af rygter i Tyrkiet inden åbningen af transfervinduet, og meldingen er altså, at Jens Stryger Larsen, som man hentede på en fri transfer, kan få lov at forlade klubben igen. Tilmed uden en transfersum.
Danskeren kom fra italiensk fodbold og Udinese, og årsagen til, at man nu vil lade ham gå, er, at Bruno Peres, der har været skadet, ventes at være tilbage i aktion. Og brasilianeren vurderes i Fotomac til at være foran Jens Stryger Larsen.
Mediet mener timed, at det ender med, at Jens Stryger Larsen ganske enkelt ikke bliver registreret til forårssæsonen i den tyrkiske række, og at man derfor håber på, at det animerer den 31-årige back til at forlade klubben.
Fotomac mener, at Jens Stryger Larsen, der har en fortid i Udinese, Austria Wien, FC Nordsjælland og Brøndby IF, kan få lov til at forlade klubben uden en transfersum. Oprindeligt håbede Trabzonspor på at score en sum for danskeren, men det vurderes ikke længere at være muligt.
Mediet skriver ligeledes, at pilen peger mod et skifte til Danmark for 31-årige Jens Stryger Larsen, der var med Danmark til VM, men ikke spillede et eneste minut i det, der endte som en stor skuffelse.
Og mon ikke det er Brøndby IF, der hentydes til? I hvert fald har B.T. tidligere beskrevet, at Brøndby IF går efter at hente Jens Stryger Larsen tilbage til dansk fodbold og den københavnske Vestegn.
Jens Stryger Larsens aftale med Trabzonspor løber frem til sommeren 2025 – sakskøbingenseren kom til BIF fra Herfølge Boldklub som ungdomsspiller, og han fik altså sin professionelle debut i Brøndby IF.
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Kamil Grabara-opslag bemærkes
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
Åge Hareide er død
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
MEDIE
Han er IKKE i spil
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
DAGENS SPILFORSLAG
