Se klippet: Ronaldo i skænderi i omklædningsrummet

I dokumentarserien ‘All or Nothing: Juventus’ kan man se et klip fra sidste sæson, hvor Cristiano Ronaldo tordner mod sine Juventus-holdkammerater under en Champions League-kamp mod Porto.



Juventus blev i sidste sæson slået ud af Champions League af Porto, og i pausen af ottendedelsfinalen var stemningen blandt Juventus-spillerne da også ganske dårlig. 

I Amazon Prime-serien ‘All or Nothing: Juventus’ kan man således se et klip (som kan ses her) fra Torino-klubbens omklædningsrum i pausen af returkampen mod portugiserne. 

Her var stillingen således 1-0 til Porto, og den samlede stilling var 3-1 til portugiserne, der havde vundet det første opgør på hjemmebane. Og Juventus-spillerne var derfor i elendigt humør, da de kom ind i omklædningsrummet efter første halvleg.

Særligt Cristiano Ronaldo var rasende, og superstjernen kom blandt andet på kant med holdkammeraten Juan Cuadrado.

Opfordring fra Cuadrado
Cristiano Ronaldo luftede således sin utilfredshed, da han trådte ind i Juventus’ omklædningsrum. 

– Vi er nødt til at arbejde hårdere! Hvad fuck! Vi spiller slet ikke. Slet ikke, lød det således, ifølge Tuttosport, fra portugiseren.

Juan Cuadrado klappede herefter Cristiano Ronaldo på skulderen, mens colombianeren opfordrede portugiseren til at tage den lidt med ro.

– Vi spiller som lort hele tiden! lød svaret dog fra Ronaldo, der altså ikke var klar til at falde ned.

Juan Cuadrado opfordrede herefter Cristiano Ronaldo til at finde en anden retorik frem.

– Du er nødt til at være et forbillede for alle, lød det således fra colombianeren.

Pirlo sagde stop
Cristiano Ronaldo erkendte herefter, at han også selv havde spillet skidt.

– Også mig. Det gælder også mig. Vi er nødt til at fortælle hinanden sandheden. Vi har spillet som lort. Det her er en Champions League-kamp. Vi har ingen personlighed, lød det således fra superstjernen.

Den daværende Juventus-cheftræner Andrea Pirlo forsøgte herefter at få Cristiano Ronaldo og Juan Cuadrado til at droppe mundhuggeriet.

– Det er nok nu, Cri. Også dig, Juan. Der er brug for ro og tålmodighed. Ikke skænderier. Vi skal vise personlighed og hjælpe hinanden nu, lød det således fra Pirlo. 

Juventus kom i anden halvleg tilbage i kampen efter to scoringer af Federico Chiesa, men Porto scorede igen i den forlængede spilletid. Juventus fik herefter scoret til 3-2, men røg ud på reglen om udebanemål.

Ifølge Tuttosport sad Cristiano Ronaldo længe og græd med ansigtet begravet i hænderne, da portugiseren kom tilbage i omklædningsrummet efter det sidste fløjt. 





TransferLIVE: Første Real Madrid tilgang bekræftet




Optakt til fredagens VM-åbningskamp mellem Canada og Bosnien LIVE

VM-LIVE: Kæmpe stjerne misser premierkampen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

City med vildt rekordbud

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen