Se klippet: Ronaldo i skænderi i omklædningsrummet

I dokumentarserien ‘All or Nothing: Juventus’ kan man se et klip fra sidste sæson, hvor Cristiano Ronaldo tordner mod sine Juventus-holdkammerater under en Champions League-kamp mod Porto.



Juventus blev i sidste sæson slået ud af Champions League af Porto, og i pausen af ottendedelsfinalen var stemningen blandt Juventus-spillerne da også ganske dårlig. 

I Amazon Prime-serien ‘All or Nothing: Juventus’ kan man således se et klip (som kan ses her) fra Torino-klubbens omklædningsrum i pausen af returkampen mod portugiserne. 

Her var stillingen således 1-0 til Porto, og den samlede stilling var 3-1 til portugiserne, der havde vundet det første opgør på hjemmebane. Og Juventus-spillerne var derfor i elendigt humør, da de kom ind i omklædningsrummet efter første halvleg.

Særligt Cristiano Ronaldo var rasende, og superstjernen kom blandt andet på kant med holdkammeraten Juan Cuadrado.

Opfordring fra Cuadrado
Cristiano Ronaldo luftede således sin utilfredshed, da han trådte ind i Juventus’ omklædningsrum. 

– Vi er nødt til at arbejde hårdere! Hvad fuck! Vi spiller slet ikke. Slet ikke, lød det således, ifølge Tuttosport, fra portugiseren.

Juan Cuadrado klappede herefter Cristiano Ronaldo på skulderen, mens colombianeren opfordrede portugiseren til at tage den lidt med ro.

– Vi spiller som lort hele tiden! lød svaret dog fra Ronaldo, der altså ikke var klar til at falde ned.

Juan Cuadrado opfordrede herefter Cristiano Ronaldo til at finde en anden retorik frem.

– Du er nødt til at være et forbillede for alle, lød det således fra colombianeren.

Pirlo sagde stop
Cristiano Ronaldo erkendte herefter, at han også selv havde spillet skidt.

– Også mig. Det gælder også mig. Vi er nødt til at fortælle hinanden sandheden. Vi har spillet som lort. Det her er en Champions League-kamp. Vi har ingen personlighed, lød det således fra superstjernen.

Den daværende Juventus-cheftræner Andrea Pirlo forsøgte herefter at få Cristiano Ronaldo og Juan Cuadrado til at droppe mundhuggeriet.

– Det er nok nu, Cri. Også dig, Juan. Der er brug for ro og tålmodighed. Ikke skænderier. Vi skal vise personlighed og hjælpe hinanden nu, lød det således fra Pirlo. 

Juventus kom i anden halvleg tilbage i kampen efter to scoringer af Federico Chiesa, men Porto scorede igen i den forlængede spilletid. Juventus fik herefter scoret til 3-2, men røg ud på reglen om udebanemål.

Ifølge Tuttosport sad Cristiano Ronaldo længe og græd med ansigtet begravet i hænderne, da portugiseren kom tilbage i omklædningsrummet efter det sidste fløjt. 



På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Stort Yussuf Poulsen-chok

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Åge Hareide er død

Brøndby takker nej til to spillere

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Dansker færdig i Ajax?

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Her er AGF’s transferplaner

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Kæmpe brag venter fredag

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

– Lidt af en bombe

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Medier i svime: Den bedste!

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo