Se klippet: Ronaldo i skænderi i omklædningsrummet

I dokumentarserien ‘All or Nothing: Juventus’ kan man se et klip fra sidste sæson, hvor Cristiano Ronaldo tordner mod sine Juventus-holdkammerater under en Champions League-kamp mod Porto.



Juventus blev i sidste sæson slået ud af Champions League af Porto, og i pausen af ottendedelsfinalen var stemningen blandt Juventus-spillerne da også ganske dårlig. 

I Amazon Prime-serien ‘All or Nothing: Juventus’ kan man således se et klip (som kan ses her) fra Torino-klubbens omklædningsrum i pausen af returkampen mod portugiserne. 

Her var stillingen således 1-0 til Porto, og den samlede stilling var 3-1 til portugiserne, der havde vundet det første opgør på hjemmebane. Og Juventus-spillerne var derfor i elendigt humør, da de kom ind i omklædningsrummet efter første halvleg.

Særligt Cristiano Ronaldo var rasende, og superstjernen kom blandt andet på kant med holdkammeraten Juan Cuadrado.

Opfordring fra Cuadrado
Cristiano Ronaldo luftede således sin utilfredshed, da han trådte ind i Juventus’ omklædningsrum. 

– Vi er nødt til at arbejde hårdere! Hvad fuck! Vi spiller slet ikke. Slet ikke, lød det således, ifølge Tuttosport, fra portugiseren.

Juan Cuadrado klappede herefter Cristiano Ronaldo på skulderen, mens colombianeren opfordrede portugiseren til at tage den lidt med ro.

– Vi spiller som lort hele tiden! lød svaret dog fra Ronaldo, der altså ikke var klar til at falde ned.

Juan Cuadrado opfordrede herefter Cristiano Ronaldo til at finde en anden retorik frem.

– Du er nødt til at være et forbillede for alle, lød det således fra colombianeren.

Pirlo sagde stop
Cristiano Ronaldo erkendte herefter, at han også selv havde spillet skidt.

– Også mig. Det gælder også mig. Vi er nødt til at fortælle hinanden sandheden. Vi har spillet som lort. Det her er en Champions League-kamp. Vi har ingen personlighed, lød det således fra superstjernen.

Den daværende Juventus-cheftræner Andrea Pirlo forsøgte herefter at få Cristiano Ronaldo og Juan Cuadrado til at droppe mundhuggeriet.

– Det er nok nu, Cri. Også dig, Juan. Der er brug for ro og tålmodighed. Ikke skænderier. Vi skal vise personlighed og hjælpe hinanden nu, lød det således fra Pirlo. 

Juventus kom i anden halvleg tilbage i kampen efter to scoringer af Federico Chiesa, men Porto scorede igen i den forlængede spilletid. Juventus fik herefter scoret til 3-2, men røg ud på reglen om udebanemål.

Ifølge Tuttosport sad Cristiano Ronaldo længe og græd med ansigtet begravet i hænderne, da portugiseren kom tilbage i omklædningsrummet efter det sidste fløjt. 





LIVE

TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller

Superliga-LIVE: Brøndby-profiler er tilbage

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF – Brøndby IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er VM-turneringens hold

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Nu taler Messi

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Paulinho tager hjem til Brasilien

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Viborg FF – OB

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg