Lech Poznan har været vant til sejre under Niels Frederiksens ledelse, men lørdag kom man ned på jorden igen.
Bundholdet MKS Puszcza Niepołomice vandt nemlig højst overraskende 2-0 over Niels Frederiksens tropper.
Nederlaget bliver efterfølgende stærkt kritiseret i den polske presse.
“Lech Poznan fortabt igen. Hjælpeløse, unøjagtighed og hovedpine for Niels Frederiksen,” skriver wyborcza.pl. “Lech ydmyget i Krakow. Skamfuldt nederlag til Puszcza,” lyder det i Futbol News.
Og generelt beskrives Puszczas sejr også som en “sensation” i den polske presse.
Retfærdigvis skal det siges, at dele af den polske presse også peger fingre af kampens dommer Paweł Raczkowski. Efter et langt VAR-gennemsyn tildelte han nemlig et rødt kort til Lech Poznans Michał Gurgul.
– For mig er det ikke et rødt kort. Dommeren lader dem fortsætte angrebet. Efter min mening ville et gult kort have været på sin plads. Vi kunne nemt have vundet den her kamp, men så fik vi et rødt kort. Det er fodbold, lød det fra Lech Poznans kantspiller Ali Gholizadeh til Fakt.
Michał Gurgul nedlagde en modspiller i fremdrift, kort efter han havde fået prikket bolden videre til en medspiller, som fik en helt fri chance under mål. En chance han misbrugte.
– Jeg forstår ikke det røde kort. Der var en stempling, men dommeren fløjtede ikke, og de fik en fordel. De kunne have scoret et mål. Jeg kunne forstå det, hvis de ikke havde fået en fordel og en friløber. Hele situationen bragte os ud af rytme, siger Lech Poznans keeper Bartosz Mrozek til Fakt.
Også Niels Frederiksen var træt af lørdagens resultat, som det røde kort ifølge ham også havde en andel i.
– Vi er skuffede over resultatet, og måden vi håndterede kampen på. Det er åbentlyst. Det røde kort havde en kæmpe indflydelse, men vi skal stadig spille bedre, da vi havde vores muligheder nede 0-1 og 0-2 for at komme tilbage. Resultatet er utilfredsstillende, men sådan er det nogle gange i fodbold, siger danskeren til klubbens hjemmeside.
Lech Poznan topper fortsat Ekstraklasa med 31 point, men holdene bag dem er og kan komme tættere på efter den resterende del af denne runde.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Randers FC – OB
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER