Sables ned: Kæmpe nedtur for Niels Frederiksen

Den polske presse er hård ved Niels Frederiksen og hans Lech Poznan-mandskab efter seneste kamp.



Lech Poznan har været vant til sejre under Niels Frederiksens ledelse, men lørdag kom man ned på jorden igen.

Bundholdet MKS Puszcza Niepołomice vandt nemlig højst overraskende 2-0 over Niels Frederiksens tropper.

Nederlaget bliver efterfølgende stærkt kritiseret i den polske presse.

“Lech Poznan fortabt igen. Hjælpeløse, unøjagtighed og hovedpine for Niels Frederiksen,” skriver wyborcza.pl. “Lech ydmyget i Krakow. Skamfuldt nederlag til Puszcza,” lyder det i Futbol News.

Og generelt beskrives Puszczas sejr også som en “sensation” i den polske presse.

Retfærdigvis skal det siges, at dele af den polske presse også peger fingre af kampens dommer Paweł Raczkowski. Efter et langt VAR-gennemsyn tildelte han nemlig et rødt kort til Lech Poznans Michał Gurgul.

– For mig er det ikke et rødt kort. Dommeren lader dem fortsætte angrebet. Efter min mening ville et gult kort have været på sin plads. Vi kunne nemt have vundet den her kamp, men så fik vi et rødt kort. Det er fodbold, lød det fra Lech Poznans kantspiller Ali Gholizadeh til Fakt.

Michał Gurgul nedlagde en modspiller i fremdrift, kort efter han havde fået prikket bolden videre til en medspiller, som fik en helt fri chance under mål. En chance han misbrugte.

– Jeg forstår ikke det røde kort. Der var en stempling, men dommeren fløjtede ikke, og de fik en fordel. De kunne have scoret et mål. Jeg kunne forstå det, hvis de ikke havde fået en fordel og en friløber. Hele situationen bragte os ud af rytme, siger Lech Poznans keeper Bartosz Mrozek til Fakt.

Også Niels Frederiksen var træt af lørdagens resultat, som det røde kort ifølge ham også havde en andel i.

– Vi er skuffede over resultatet, og måden vi håndterede kampen på. Det er åbentlyst. Det røde kort havde en kæmpe indflydelse, men vi skal stadig spille bedre, da vi havde vores muligheder nede 0-1 og 0-2 for at komme tilbage. Resultatet er utilfredsstillende, men sådan er det nogle gange i fodbold, siger danskeren til klubbens hjemmeside.

Lech Poznan topper fortsat Ekstraklasa med 31 point, men holdene bag dem er og kan komme tættere på efter den resterende del af denne runde.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maxsø træner med i Brøndby

Melder ud om Mbappé

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Frankrig – Spanien

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afslører kæmpe VM-chok