ÅRHUS (Tipsbladet): til weekenden kan AGF i teorien komme på førstepladsen i Superligaen, og kommer AGF torsdag forbi Skive i pokalen, kommer der til december to drabelige kvartfinaler mod Brøndby IF.
Så der er rigeligt at bruge kræfterne på og masser af lejligheder, hvor man skal stå knivskarpt og yde 100 procent.
For Mikael Anderson venter der også to landskampe mod Montenegro og Wales, forberedelser til, at Island næste år kommer til at lægge alt for at nå VM 2026 i USA.
Men at tallerkenen er stopfyldt får ikke Anderson eller cheftræner Rösler til at spekulere i at tage den med ro mod Skive, selv om de ligger to rækker lavere.
– Der er sgu ikke noget, der hedder 80 procent under Uwe her i AGF. Uwe stiller høje krav, og det holder os på tæerne. Så nej, vi kommer med 100 procent, og vi skal vinde den kamp, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.
Midtbanespilleren kender Skive fra den tid, hvor han selv spillede i rækken med Vendsyssel FF, og hvor Skive havde haft en række sæsoner i næstbedste række.
– Det er en kamp, vi skal respektere, for Skive er nået langt af en grund. Jeg har også selv mødt Skive et par gange, da jeg spillede i 1. Division og har spillet på deres stadion før. Det er nok ikke den bedste bane, og det bliver et svært opgør, som det altid er, når man møder et hold, der er længere nede i rækkerne, end man selv er, siger Mikael Anderson, der ikke bruger energi på, at Brøndby venter i en kvartfinale, hvis man slår Skive.
– Jeg tænker ikke på Brøndby overhovedet. Jeg bruger kun energi på, at vi skal slå Skive, og så må vi se, hvad der sker derefter, siger Mikael Anderson.
AGF har en topkamp i Superligaen mod FC København på søndag men topprioriterer pokalen med et mål om at revanchere sidste sæsons smertelige finalenederlag til Silkeborg IF.
Skive slog i seneste runde i pokalen FC Helsingør med 5-0.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
HELT VILDT