Sgu ikke noget, der hedder 80 procent under Uwe!

Mikael Anderson afviser pure, at AGF kommer til at tage afslappet på pokalkampen mod Skive.



ÅRHUS (Tipsbladet): til weekenden kan AGF i teorien komme på førstepladsen i Superligaen, og kommer AGF torsdag forbi Skive i pokalen, kommer der til december to drabelige kvartfinaler mod Brøndby IF.

Så der er rigeligt at bruge kræfterne på og masser af lejligheder, hvor man skal stå knivskarpt og yde 100 procent.

For Mikael Anderson venter der også to landskampe mod Montenegro og Wales, forberedelser til, at Island næste år kommer til at lægge alt for at nå VM 2026 i USA.

Men at tallerkenen er stopfyldt får ikke Anderson eller cheftræner Rösler til at spekulere i at tage den med ro mod Skive, selv om de ligger to rækker lavere.

– Der er sgu ikke noget, der hedder 80 procent under Uwe her i AGF. Uwe stiller høje krav, og det holder os på tæerne. Så nej, vi kommer med 100 procent, og vi skal vinde den kamp, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.

Foto: Alamy

Midtbanespilleren kender Skive fra den tid, hvor han selv spillede i rækken med Vendsyssel FF, og hvor Skive havde haft en række sæsoner i næstbedste række.

– Det er en kamp, vi skal respektere, for Skive er nået langt af en grund. Jeg har også selv mødt Skive et par gange, da jeg spillede i 1. Division og har spillet på deres stadion før. Det er nok ikke den bedste bane, og det bliver et svært opgør, som det altid er, når man møder et hold, der er længere nede i rækkerne, end man selv er, siger Mikael Anderson, der ikke bruger energi på, at Brøndby venter i en kvartfinale, hvis man slår Skive.

– Jeg tænker ikke på Brøndby overhovedet. Jeg bruger kun energi på, at vi skal slå Skive, og så må vi se, hvad der sker derefter, siger Mikael Anderson.

AGF har en topkamp i Superligaen mod FC København på søndag men topprioriterer pokalen med et mål om at revanchere sidste sæsons smertelige finalenederlag til Silkeborg IF.

Skive slog i seneste runde i pokalen FC Helsingør med 5-0.





Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Skidt nyt om Lukas Lerager

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Smider Salah-bombe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen