Sheiken fra Herning

Voldelig, fartgal, kriminel. Sådan tegnede medierne ofte billedet af egyptiske Mohamed Zidan, når det ikke lige handlede om hans fantastiske bedrifter på de danske fodboldstadions. Men Zidan var også en markant personlighed med et følsomt væsen, der satte præg på sine omgivelser uden for banen i Herning og omegn og som stik mod mange odds…



Dokumentarfilmen er ikke bare et portræt af en fodboldspiller. Den giver også et usædvanlig kig ind bag kulisserne i den ellers så lukkede fodboldverden. For Niels Christian Jung var med i FC Midtjyllands spillerbus, i omklædningsrummet, på træningsbanen, ja selv på direktionsgangen hos Werder Bremen til kontraktunderskrivelsen, hvilket Niels Christian Jung selv betragter som lidt af et scoop.

– De tyske klubber er enormt lukkede. I filmen har jeg været steder hos Werder Bremen, hvor ingen har været med et kamera før. Men, det var også et kæmpearbejde at forklare overfor tyskerne, hvad det var, jeg lavede.

Det var det også hos FC Midtjylland, hvor man lige skulle vænne sig til, at der rendte en journalist rundt med et kamera i nogle af de allerhelligste gemakker.

– Det krævede meget forberedelse og en stor mængde tid. I fodbold er det jo normalt, at man kun ser kampen. Fodboldspillere er ikke vant til at give så meget af sig selv. Man kommer ikke tæt på spillerne. Det krævede meget tid at arbejde sig ind på Zidan for at blive fluen på væggen, fortæller Niels Christian Jung.

Niels Christian Jung kunne godt tænke sig at fortsætte med at lave dokumentarfilm fra fodboldens verden. Enten ved at følge op på Mohamed Zidan og hans karriere på et senere tidspunkt eller lave en tilsvarende dokumentarfilm fra en større udenlandsk fodboldklub eventuelt med en dansk fodboldspiller i hovedrollen.

I “Spillet om Zidan” har Jung valgt at fokusere på de konflikter, der udspillede sig omkring Zidans person, så nogle af de klip, der ikke kom med i filmen er lagt ud på DRs hjemmeside og kan findes på adressen www.dr.dk/zidan.

“Spillet om Zidan” vises på DR1 onsdag den 11. maj kl. 20.00.









‘Det er slut’




LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Storklub har kontaktet Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Afslører: Storklub missede Højlund

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Klar melding fra Thomas Gravesen

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj