Sheiken fra Herning

Voldelig, fartgal, kriminel. Sådan tegnede medierne ofte billedet af egyptiske Mohamed Zidan, når det ikke lige handlede om hans fantastiske bedrifter på de danske fodboldstadions. Men Zidan var også en markant personlighed med et følsomt væsen, der satte præg på sine omgivelser uden for banen i Herning og omegn og som stik mod mange odds…



Dokumentarfilmen er ikke bare et portræt af en fodboldspiller. Den giver også et usædvanlig kig ind bag kulisserne i den ellers så lukkede fodboldverden. For Niels Christian Jung var med i FC Midtjyllands spillerbus, i omklædningsrummet, på træningsbanen, ja selv på direktionsgangen hos Werder Bremen til kontraktunderskrivelsen, hvilket Niels Christian Jung selv betragter som lidt af et scoop.

– De tyske klubber er enormt lukkede. I filmen har jeg været steder hos Werder Bremen, hvor ingen har været med et kamera før. Men, det var også et kæmpearbejde at forklare overfor tyskerne, hvad det var, jeg lavede.

Det var det også hos FC Midtjylland, hvor man lige skulle vænne sig til, at der rendte en journalist rundt med et kamera i nogle af de allerhelligste gemakker.

– Det krævede meget forberedelse og en stor mængde tid. I fodbold er det jo normalt, at man kun ser kampen. Fodboldspillere er ikke vant til at give så meget af sig selv. Man kommer ikke tæt på spillerne. Det krævede meget tid at arbejde sig ind på Zidan for at blive fluen på væggen, fortæller Niels Christian Jung.

Niels Christian Jung kunne godt tænke sig at fortsætte med at lave dokumentarfilm fra fodboldens verden. Enten ved at følge op på Mohamed Zidan og hans karriere på et senere tidspunkt eller lave en tilsvarende dokumentarfilm fra en større udenlandsk fodboldklub eventuelt med en dansk fodboldspiller i hovedrollen.

I “Spillet om Zidan” har Jung valgt at fokusere på de konflikter, der udspillede sig omkring Zidans person, så nogle af de klip, der ikke kom med i filmen er lagt ud på DRs hjemmeside og kan findes på adressen www.dr.dk/zidan.

“Spillet om Zidan” vises på DR1 onsdag den 11. maj kl. 20.00.









VM-LIVE: Direkte rødt kort!




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Nu melder Christian Eriksen ud

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’