Sheiken fra Herning

Voldelig, fartgal, kriminel. Sådan tegnede medierne ofte billedet af egyptiske Mohamed Zidan, når det ikke lige handlede om hans fantastiske bedrifter på de danske fodboldstadions. Men Zidan var også en markant personlighed med et følsomt væsen, der satte præg på sine omgivelser uden for banen i Herning og omegn og som stik mod mange odds…



Dokumentarfilmen er ikke bare et portræt af en fodboldspiller. Den giver også et usædvanlig kig ind bag kulisserne i den ellers så lukkede fodboldverden. For Niels Christian Jung var med i FC Midtjyllands spillerbus, i omklædningsrummet, på træningsbanen, ja selv på direktionsgangen hos Werder Bremen til kontraktunderskrivelsen, hvilket Niels Christian Jung selv betragter som lidt af et scoop.

– De tyske klubber er enormt lukkede. I filmen har jeg været steder hos Werder Bremen, hvor ingen har været med et kamera før. Men, det var også et kæmpearbejde at forklare overfor tyskerne, hvad det var, jeg lavede.

Det var det også hos FC Midtjylland, hvor man lige skulle vænne sig til, at der rendte en journalist rundt med et kamera i nogle af de allerhelligste gemakker.

– Det krævede meget forberedelse og en stor mængde tid. I fodbold er det jo normalt, at man kun ser kampen. Fodboldspillere er ikke vant til at give så meget af sig selv. Man kommer ikke tæt på spillerne. Det krævede meget tid at arbejde sig ind på Zidan for at blive fluen på væggen, fortæller Niels Christian Jung.

Niels Christian Jung kunne godt tænke sig at fortsætte med at lave dokumentarfilm fra fodboldens verden. Enten ved at følge op på Mohamed Zidan og hans karriere på et senere tidspunkt eller lave en tilsvarende dokumentarfilm fra en større udenlandsk fodboldklub eventuelt med en dansk fodboldspiller i hovedrollen.

I “Spillet om Zidan” har Jung valgt at fokusere på de konflikter, der udspillede sig omkring Zidans person, så nogle af de klip, der ikke kom med i filmen er lagt ud på DRs hjemmeside og kan findes på adressen www.dr.dk/zidan.

“Spillet om Zidan” vises på DR1 onsdag den 11. maj kl. 20.00.











MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Det er ringe ad helvede til’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De bliver monstersalg til sommer

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ruben Amorim favorit til dette job

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Fredericia er nærmest rykket ned

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Randers FC – OB



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid