Sheiken fra Herning

Voldelig, fartgal, kriminel. Sådan tegnede medierne ofte billedet af egyptiske Mohamed Zidan, når det ikke lige handlede om hans fantastiske bedrifter på de danske fodboldstadions. Men Zidan var også en markant personlighed med et følsomt væsen, der satte præg på sine omgivelser uden for banen i Herning og omegn og som stik mod mange odds…



Dokumentarfilmen er ikke bare et portræt af en fodboldspiller. Den giver også et usædvanlig kig ind bag kulisserne i den ellers så lukkede fodboldverden. For Niels Christian Jung var med i FC Midtjyllands spillerbus, i omklædningsrummet, på træningsbanen, ja selv på direktionsgangen hos Werder Bremen til kontraktunderskrivelsen, hvilket Niels Christian Jung selv betragter som lidt af et scoop.

– De tyske klubber er enormt lukkede. I filmen har jeg været steder hos Werder Bremen, hvor ingen har været med et kamera før. Men, det var også et kæmpearbejde at forklare overfor tyskerne, hvad det var, jeg lavede.

Det var det også hos FC Midtjylland, hvor man lige skulle vænne sig til, at der rendte en journalist rundt med et kamera i nogle af de allerhelligste gemakker.

– Det krævede meget forberedelse og en stor mængde tid. I fodbold er det jo normalt, at man kun ser kampen. Fodboldspillere er ikke vant til at give så meget af sig selv. Man kommer ikke tæt på spillerne. Det krævede meget tid at arbejde sig ind på Zidan for at blive fluen på væggen, fortæller Niels Christian Jung.

Niels Christian Jung kunne godt tænke sig at fortsætte med at lave dokumentarfilm fra fodboldens verden. Enten ved at følge op på Mohamed Zidan og hans karriere på et senere tidspunkt eller lave en tilsvarende dokumentarfilm fra en større udenlandsk fodboldklub eventuelt med en dansk fodboldspiller i hovedrollen.

I “Spillet om Zidan” har Jung valgt at fokusere på de konflikter, der udspillede sig omkring Zidans person, så nogle af de klip, der ikke kom med i filmen er lagt ud på DRs hjemmeside og kan findes på adressen www.dr.dk/zidan.

“Spillet om Zidan” vises på DR1 onsdag den 11. maj kl. 20.00.









LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De er enige med Mathias Jensen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Afslører: FCK ringede aldrig

I dialog om dansk bomber

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Uruguay – Spanien

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Kap Verde – Saudi-Arabien