Sheiken fra Herning

Voldelig, fartgal, kriminel. Sådan tegnede medierne ofte billedet af egyptiske Mohamed Zidan, når det ikke lige handlede om hans fantastiske bedrifter på de danske fodboldstadions. Men Zidan var også en markant personlighed med et følsomt væsen, der satte præg på sine omgivelser uden for banen i Herning og omegn og som stik mod mange odds…



Dokumentarfilmen er ikke bare et portræt af en fodboldspiller. Den giver også et usædvanlig kig ind bag kulisserne i den ellers så lukkede fodboldverden. For Niels Christian Jung var med i FC Midtjyllands spillerbus, i omklædningsrummet, på træningsbanen, ja selv på direktionsgangen hos Werder Bremen til kontraktunderskrivelsen, hvilket Niels Christian Jung selv betragter som lidt af et scoop.

– De tyske klubber er enormt lukkede. I filmen har jeg været steder hos Werder Bremen, hvor ingen har været med et kamera før. Men, det var også et kæmpearbejde at forklare overfor tyskerne, hvad det var, jeg lavede.

Det var det også hos FC Midtjylland, hvor man lige skulle vænne sig til, at der rendte en journalist rundt med et kamera i nogle af de allerhelligste gemakker.

– Det krævede meget forberedelse og en stor mængde tid. I fodbold er det jo normalt, at man kun ser kampen. Fodboldspillere er ikke vant til at give så meget af sig selv. Man kommer ikke tæt på spillerne. Det krævede meget tid at arbejde sig ind på Zidan for at blive fluen på væggen, fortæller Niels Christian Jung.

Niels Christian Jung kunne godt tænke sig at fortsætte med at lave dokumentarfilm fra fodboldens verden. Enten ved at følge op på Mohamed Zidan og hans karriere på et senere tidspunkt eller lave en tilsvarende dokumentarfilm fra en større udenlandsk fodboldklub eventuelt med en dansk fodboldspiller i hovedrollen.

I “Spillet om Zidan” har Jung valgt at fokusere på de konflikter, der udspillede sig omkring Zidans person, så nogle af de klip, der ikke kom med i filmen er lagt ud på DRs hjemmeside og kan findes på adressen www.dr.dk/zidan.

“Spillet om Zidan” vises på DR1 onsdag den 11. maj kl. 20.00.











LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

Manchester United afviser Barça og Bayern

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Dansk angriber sat til salg

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

‘Et af de største danske resultater’

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

OB vil have tidligere Superliga-profil

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet