Kamil Wilczek er fortid i Piast Gliwice.
Det oplyser den polske klub på sin hjemmeside.
Der var ellers en option på et yderligere år i Wilczeks kontrakt, men de to parter har altså valgt at gå hvert til sit.
– Jeg ved endnu ikke, hvad min fremtid bliver, men jeg ved, at jeg altid vil huske denne by og klubben, fortæller angriberen.
Og den tidligere Superliga-bombers ophold i Polen har da også været omgæret af en vis mystik.
Polakken var nemlig ude med en længerevarende skade sidste sæson, hvor klubben var en anelse kryptiske i deres kommunikation om skadesforløbet. Læs mere om det HER.
Wilczek kom på græs igen i starten af indeværende kalenderår og har siden fået sporadisk spilletid – han fik dog brudt en længerevarende måltørke i slutningen af april.
Nu er spørgsmålet så, hvad der venter for Wilczek.
Og det kan være vanskeligt at gisne om, fortæller den polske journalist Przemysław Langier, der dækker polsk fodbold for mediet Goal.pl, til Tipsbladet.
– Det er næsten umuligt at svare på. Han missede en stor del af sæsonen på grund af en skade, men nu er han vendt tilbage og scorer også mål, så jeg er helt sikker på, at han får nogle tilbud. I den andenbedste polske række ville han være attraktiv for mange. Det er nok det, som jeg ville lægge min penge på, fortæller Langier.
Og hvor god er han så, Kamil Wilczek? Er han ligeså skarp som i gamle dage? Det er ifølge den polske journalist lige så vanskeligt at svare på.
– Det er svært at sige på grund af den lange, mystiske skade. Han har et mystisk gemyt. Han er også 36, så jeg tror ikke, han kan matche sit niveau i Brøndby i hvert fald.
Og selvom opholdet i angriberens polske hjerteklub, hvor han også fik sit gennembrud, har fået en lidt gådefuld afsluntning, er han stadig blandt de helt tunge navne i Piast Gliwice.
– Jeg er helt overbevist om, at han bliver betragtet som en klublegende. Det var her, at han startede, og her han sluttede, efter han var ude i Europa.
Wilzcek har spillet 166 kampe for Piast Gliwice – her er han noteret for 52 mål.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE