Mystik om Kamil Wilczek: Hvad sker der?

Kamil Wilczek har været ude med en skade i snart fem måneder, og det er mystisk, fortæller polsk journalist.



Hvad sker der?

Det spørgsmål stiller mange fans af Piast Gliwice sig selv i øjeblikket om den tidligere Superliga-stjerne Kamil Wilczek.

I sidste sæson var den i dag 35-årige angriber i udmærket målform med ni mål i 28 kampe, men præstationerne er ikke blevet gentaget i denne sæson. Wilczek startede sæsonens to første kampe i juli, men har siden været ude med en skade.

En skade, der er omgærdet af en vis mystik, fortæller Przemysław Langier, der dækker polsk fodbold for mediet Goal.pl, til Tipsbladet.

– Det er mystisk, fordi det eneste, vi ved, er, at det er en knæskade, men klubben fortæller ikke, hvad det præcist drejer sig om. Problemet dukkede op i sommer, og oprindeligt sagde træneren (Aleksandar Vuković, red.), at han "håbede, at Kamil snart ville komme tilbage, men det ville bestemt ikke ske inden for to-tre uger."

– Det var i august, og Wilczek er ikke vendt tilbage endnu. Vuković, der for nylig blev spurgt om det hele, kan stadig ikke give en forventet comeback-dato, siger Przemysław Langier til Tipsbladet og tilføjer:

– Piast-fans er utålmodige, og på klubbens opslag på sociale medier kommenterer de ironisk med spørgsmål som "Er Wilczek stadig i live?".

Med godt et halvt år tilbage af sin kontrakt i Piast Gliwice står Kamil Wilczek også med en uvis fremtid. Og det er bestemt ikke sikkert, at klubben vil forlænge med angriberen.

– Nogle fans siger direkte, at de håber, at Piast ikke forlænger Wilczeks kontrakt, men klubbens beslutning er ukendt.

– Jeg gætter på, at de i Gliwice venter på, at Wilczek er tilbage og afventer, hvordan han vil se ud efter. Alle er klar over, at Kamil Wilczek grundet sin skade og usikkerheden om, hvordan det vil påvirke kvaliteten af hans spil, ikke er et varmt emne på markedet, siger Przemysław Langier.

Kamil Wilczek, 35 år, var en stor stjerne i dansk fodbold, da han fra 2016 til 2020 optrådte for Brøndby IF med enorm succes. Siden skiftede han til tyrkisk fodbold, men efter kun et halvt år i Tyrkiet skiftede han yderst kontroversielt til FC København. På Østerbro blev han dog aldrig nogen stor succes. 





Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Hvem holder partilederne med i fodbold?

FCK-talenter ydmyger Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Klar besked til danske debutanter

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Klar tale: Han bør fyres nu



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Divisionsforeningen med markant udmelding

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Kæmpe nyhed i udlandet

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Nu flytter anfører til Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Av, FCK! Her er de værst af alle

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

– Presset er på Danmark!

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Dansker drillet af Mourinho

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne