Sikrede FCM millioner: Får drømmedebut for Priske

Kaan Kairinen viste for alvor prøver på sit talent, da han fik en decideret fremragende debut for Brian Priskes Sparta Prag.



Kaan Kairinen fik ikke den store karriere i FC Midtjylland, men han er for alvor ved at skabe et navn i fodboldeuropa. Han blev i vinter solgt fra Lillestrøm til Sparta Prag, der har den tidligere FC Midtjylland-træner Brian Priske på sidelinjen i en handel, der endte med at sende et par millioner til FC Midtjylland på grund af en videresalgsklausul.

Søndag fik han så chancen for første gang i Sparta Prag-trøjen, og det blev en debut, han ikke lige kommer til at glemme foreløbig. 

Her kom han på måltavlen en enkelt gang, ligesom han også lagde op til et mål i 4-1-sejren over Mlada Boleslav. Derudover fik han fuld spilletid.

Efterfølgende var danske Priske også ude med den helt store ros af finnen.

– Han spillede en god kamp og indgik godt i kombinationerne med Sadílek og Pavelka. Han har en fremragende venstrefod og sparker nogle farlige dødbolde, men han mangler stadig at forbedre sig i den defensive fase og vænne sig til hårdheden i den tjekkiske liga. Men jeg vil sige, at han tilpasser sig hurtigt.

– Han var fremragende, og jeg er glad på hans vegne. Han hjalp os hovedsageligt i to aspekter; Han er stærk, men rolig på bolden og har et konstruktivt pasningsspil. Han bragte præcis det, vi forventede af ham, lyder rosen fra Priske til Sparta Prags hjemmeside.

Kairinen blev ligeledes kåret som kampens bedste spiller, men han kunne have endt med at blive udvist for en hård tackling. I stedet fik han gult og undgår dermed karantæne, når Sparta Prag i weekenden gæster Bohemians.

Kaan Kairinen nåede at spille fem førsteholdskampe for FC Midtjylland i 2017 og 2018.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Portugal – Spanien

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Jagter dansk erstatning

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

“Du er en fucking maskine!”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

USA – Belgien

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Her er 1/8-finalerne ved VM