Sikrede FCM millioner: Får drømmedebut for Priske

Kaan Kairinen viste for alvor prøver på sit talent, da han fik en decideret fremragende debut for Brian Priskes Sparta Prag.



Kaan Kairinen fik ikke den store karriere i FC Midtjylland, men han er for alvor ved at skabe et navn i fodboldeuropa. Han blev i vinter solgt fra Lillestrøm til Sparta Prag, der har den tidligere FC Midtjylland-træner Brian Priske på sidelinjen i en handel, der endte med at sende et par millioner til FC Midtjylland på grund af en videresalgsklausul.

Søndag fik han så chancen for første gang i Sparta Prag-trøjen, og det blev en debut, han ikke lige kommer til at glemme foreløbig. 

Her kom han på måltavlen en enkelt gang, ligesom han også lagde op til et mål i 4-1-sejren over Mlada Boleslav. Derudover fik han fuld spilletid.

Efterfølgende var danske Priske også ude med den helt store ros af finnen.

– Han spillede en god kamp og indgik godt i kombinationerne med Sadílek og Pavelka. Han har en fremragende venstrefod og sparker nogle farlige dødbolde, men han mangler stadig at forbedre sig i den defensive fase og vænne sig til hårdheden i den tjekkiske liga. Men jeg vil sige, at han tilpasser sig hurtigt.

– Han var fremragende, og jeg er glad på hans vegne. Han hjalp os hovedsageligt i to aspekter; Han er stærk, men rolig på bolden og har et konstruktivt pasningsspil. Han bragte præcis det, vi forventede af ham, lyder rosen fra Priske til Sparta Prags hjemmeside.

Kairinen blev ligeledes kåret som kampens bedste spiller, men han kunne have endt med at blive udvist for en hård tackling. I stedet fik han gult og undgår dermed karantæne, når Sparta Prag i weekenden gæster Bohemians.

Kaan Kairinen nåede at spille fem førsteholdskampe for FC Midtjylland i 2017 og 2018.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Silkeborg IF – FC København

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Ruben Amorim favorit til dette job

Iran kommer med krav før VM

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

De er tilbage i Superligaen

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

City holder liv i mesterskabsdrømmen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Atletico Madrid interesseret i dansker