Sikrede FCM millioner: Får drømmedebut for Priske

Kaan Kairinen viste for alvor prøver på sit talent, da han fik en decideret fremragende debut for Brian Priskes Sparta Prag.



Kaan Kairinen fik ikke den store karriere i FC Midtjylland, men han er for alvor ved at skabe et navn i fodboldeuropa. Han blev i vinter solgt fra Lillestrøm til Sparta Prag, der har den tidligere FC Midtjylland-træner Brian Priske på sidelinjen i en handel, der endte med at sende et par millioner til FC Midtjylland på grund af en videresalgsklausul.

Søndag fik han så chancen for første gang i Sparta Prag-trøjen, og det blev en debut, han ikke lige kommer til at glemme foreløbig. 

Her kom han på måltavlen en enkelt gang, ligesom han også lagde op til et mål i 4-1-sejren over Mlada Boleslav. Derudover fik han fuld spilletid.

Efterfølgende var danske Priske også ude med den helt store ros af finnen.

– Han spillede en god kamp og indgik godt i kombinationerne med Sadílek og Pavelka. Han har en fremragende venstrefod og sparker nogle farlige dødbolde, men han mangler stadig at forbedre sig i den defensive fase og vænne sig til hårdheden i den tjekkiske liga. Men jeg vil sige, at han tilpasser sig hurtigt.

– Han var fremragende, og jeg er glad på hans vegne. Han hjalp os hovedsageligt i to aspekter; Han er stærk, men rolig på bolden og har et konstruktivt pasningsspil. Han bragte præcis det, vi forventede af ham, lyder rosen fra Priske til Sparta Prags hjemmeside.

Kairinen blev ligeledes kåret som kampens bedste spiller, men han kunne have endt med at blive udvist for en hård tackling. I stedet fik han gult og undgår dermed karantæne, når Sparta Prag i weekenden gæster Bohemians.

Kaan Kairinen nåede at spille fem førsteholdskampe for FC Midtjylland i 2017 og 2018.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chok i Wolfsburg

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Superliga-komet overgår flere monstersalg

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Det ser sort ud for B.93

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’