Ny klub til Simon Kjær? Han er en stor stjerne her

I et interview med Tipsbladet sætter Simon Graves ord på tilværelsen i italienske Palermo. Han fortæller blandt andet, at Simon Kjær stadig er et stort navn i klubben.



Den tidligere Superliga-spiller Simon Graves er i gang med et italiensk eventyr i Palermo, som han skiftede til i sommeren 2023.

Tipsbladet har taget en snak med den tidligere Randers-spiller om den italienske tilværelse i Serie B. Danskeren spillede blot 15 kampe for Palermo i den seneste sæson.

Han (Simon Kjær, red.) er stadig en stor stjerne i Palermo.

Simon Graves
Palermo-dansker

– Holdet nåede semifinale-slutspillet og var konkurrencedygtigt i forhold til oprykning til Serie A. Fra et personligt synspunkt ville jeg gerne have spillet mere, som det normalt er, så i næste sæson håber jeg at blive endnu mere en hovedperson for holdet, siger Simon Graves til Tipsbladet.

I forhold til fremtiden, ser du dig selv blive i Palermo eller tage til en anden klub?

– Jeg er udelukkende fokuseret på banen og træningslejren, før sæsonen starter, og jeg arbejder hårdt hver dag med stor beslutsomhed.

Midt på sæsonen blev Palermos træner Eugenio Corini fyret i april, og det var ikke rart at være en del af.

– Det er selvfølgelig ikke en god situation, når en træner bliver fyret, for vi er på banen, og vi er ikke fritaget for ansvar. Vi afsluttede dog sæsonen med to vigtige sejre, inden vi tabte i semifinalen til holdet, der senere rykkede op til Serie A.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Taler meget om Simon Kjær
Graves fortæller, at han er blevet en del af en fantastisk klub med store ambitioner, og han har kunnet mærke en stor forskel på tilværelsen i Randers kontra Palermo.

– Især Palermos fans er fantastiske. Jeg vil ikke sige noget negativt om fodbold i Danmark. men lidenskaben er ikke den samme. Det er lige meget, om du taber eller vinder en kamp, men i Italien er hver kamp virkelig vigtig.

Den tidligere Randers-dansker er holdkammerat med Kristoffer Lund, der har en fortid i dansk fodbold og er amerikansk landsholdsspiller. Det glæder ham, at han kan tale dansk i truppen.

En anden dansker, som mange taler om i Palermo, er Simon Kjær, der havde en stor tid i den italienske klub fra 2008 til 2010. Lige nu står erfarne Kjær uden klub.

– Der bliver stadig talt meget om ham og især om mig, for jeg er dansker, jeg er en central forsvarsspiller, og jeg hedder Simon. Så mange mennesker nævner ham og taler om ham. Han (Simon Kjær, red.) er stadig en stor stjerne i Palermo, siger Simon Graves til Tipsbladet.

25-årige Graves har kontrakt med Palermo til sommeren 2027.





Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner


LIVE: FC København holder pressemøde

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland – AGF

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’

David Nielsen, den er til dig!

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Derfor vinder Brøndby ikke guld

– 255 millioner for dansker? Glem det!

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu

Kaster hård dom over Eriksen

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Scorer hvert 49. minut

– Det er skidt for spillernes helbred

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Stjerne truet med pistol af fodboldagent

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Slår han ikke transferrekord er det en skandale

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Hattrickhelt var meget frustreret

Presset Prelec: Den er svær at sluge

Sorte Katte spiser Karameller

Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg

– Det er dovent

‘Nogle gange er jeg fucking god’

FC Barcelona vinder 3-1

Se her: Superliga-profil brækker sig på banen

Slår fast: Han kommer til at koste

Steve Cooper overrasker stort

Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss

Sønderjyske sikrer sejren i overtiden