Ny klub til Simon Kjær? Han er en stor stjerne her

I et interview med Tipsbladet sætter Simon Graves ord på tilværelsen i italienske Palermo. Han fortæller blandt andet, at Simon Kjær stadig er et stort navn i klubben.



Den tidligere Superliga-spiller Simon Graves er i gang med et italiensk eventyr i Palermo, som han skiftede til i sommeren 2023.

Tipsbladet har taget en snak med den tidligere Randers-spiller om den italienske tilværelse i Serie B. Danskeren spillede blot 15 kampe for Palermo i den seneste sæson.

Han (Simon Kjær, red.) er stadig en stor stjerne i Palermo.

Simon Graves
Palermo-dansker

– Holdet nåede semifinale-slutspillet og var konkurrencedygtigt i forhold til oprykning til Serie A. Fra et personligt synspunkt ville jeg gerne have spillet mere, som det normalt er, så i næste sæson håber jeg at blive endnu mere en hovedperson for holdet, siger Simon Graves til Tipsbladet.

I forhold til fremtiden, ser du dig selv blive i Palermo eller tage til en anden klub?

– Jeg er udelukkende fokuseret på banen og træningslejren, før sæsonen starter, og jeg arbejder hårdt hver dag med stor beslutsomhed.

Midt på sæsonen blev Palermos træner Eugenio Corini fyret i april, og det var ikke rart at være en del af.

– Det er selvfølgelig ikke en god situation, når en træner bliver fyret, for vi er på banen, og vi er ikke fritaget for ansvar. Vi afsluttede dog sæsonen med to vigtige sejre, inden vi tabte i semifinalen til holdet, der senere rykkede op til Serie A.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Taler meget om Simon Kjær
Graves fortæller, at han er blevet en del af en fantastisk klub med store ambitioner, og han har kunnet mærke en stor forskel på tilværelsen i Randers kontra Palermo.

– Især Palermos fans er fantastiske. Jeg vil ikke sige noget negativt om fodbold i Danmark. men lidenskaben er ikke den samme. Det er lige meget, om du taber eller vinder en kamp, men i Italien er hver kamp virkelig vigtig.

Den tidligere Randers-dansker er holdkammerat med Kristoffer Lund, der har en fortid i dansk fodbold og er amerikansk landsholdsspiller. Det glæder ham, at han kan tale dansk i truppen.

En anden dansker, som mange taler om i Palermo, er Simon Kjær, der havde en stor tid i den italienske klub fra 2008 til 2010. Lige nu står erfarne Kjær uden klub.

– Der bliver stadig talt meget om ham og især om mig, for jeg er dansker, jeg er en central forsvarsspiller, og jeg hedder Simon. Så mange mennesker nævner ham og taler om ham. Han (Simon Kjær, red.) er stadig en stor stjerne i Palermo, siger Simon Graves til Tipsbladet.

25-årige Graves har kontrakt med Palermo til sommeren 2027.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Hele holdet er trygge ved ham

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

‘Det er en gave for Danmark’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Spår: Her ender Mohamed Salah



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Højbjerg overvejer stor beslutning

Her begynder næste sæson i Superligaen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid