Ny klub til Simon Kjær? Han er en stor stjerne her

I et interview med Tipsbladet sætter Simon Graves ord på tilværelsen i italienske Palermo. Han fortæller blandt andet, at Simon Kjær stadig er et stort navn i klubben.



Den tidligere Superliga-spiller Simon Graves er i gang med et italiensk eventyr i Palermo, som han skiftede til i sommeren 2023.

Tipsbladet har taget en snak med den tidligere Randers-spiller om den italienske tilværelse i Serie B. Danskeren spillede blot 15 kampe for Palermo i den seneste sæson.

Han (Simon Kjær, red.) er stadig en stor stjerne i Palermo.

Simon Graves
Palermo-dansker

– Holdet nåede semifinale-slutspillet og var konkurrencedygtigt i forhold til oprykning til Serie A. Fra et personligt synspunkt ville jeg gerne have spillet mere, som det normalt er, så i næste sæson håber jeg at blive endnu mere en hovedperson for holdet, siger Simon Graves til Tipsbladet.

I forhold til fremtiden, ser du dig selv blive i Palermo eller tage til en anden klub?

– Jeg er udelukkende fokuseret på banen og træningslejren, før sæsonen starter, og jeg arbejder hårdt hver dag med stor beslutsomhed.

Midt på sæsonen blev Palermos træner Eugenio Corini fyret i april, og det var ikke rart at være en del af.

– Det er selvfølgelig ikke en god situation, når en træner bliver fyret, for vi er på banen, og vi er ikke fritaget for ansvar. Vi afsluttede dog sæsonen med to vigtige sejre, inden vi tabte i semifinalen til holdet, der senere rykkede op til Serie A.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Taler meget om Simon Kjær
Graves fortæller, at han er blevet en del af en fantastisk klub med store ambitioner, og han har kunnet mærke en stor forskel på tilværelsen i Randers kontra Palermo.

– Især Palermos fans er fantastiske. Jeg vil ikke sige noget negativt om fodbold i Danmark. men lidenskaben er ikke den samme. Det er lige meget, om du taber eller vinder en kamp, men i Italien er hver kamp virkelig vigtig.

Den tidligere Randers-dansker er holdkammerat med Kristoffer Lund, der har en fortid i dansk fodbold og er amerikansk landsholdsspiller. Det glæder ham, at han kan tale dansk i truppen.

En anden dansker, som mange taler om i Palermo, er Simon Kjær, der havde en stor tid i den italienske klub fra 2008 til 2010. Lige nu står erfarne Kjær uden klub.

– Der bliver stadig talt meget om ham og især om mig, for jeg er dansker, jeg er en central forsvarsspiller, og jeg hedder Simon. Så mange mennesker nævner ham og taler om ham. Han (Simon Kjær, red.) er stadig en stor stjerne i Palermo, siger Simon Graves til Tipsbladet.

25-årige Graves har kontrakt med Palermo til sommeren 2027.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Født i Danmark og på vej til VM