Simon Poulsen med nye talenter

Den tidligere FCM-stjerne Simon Poulsen er ikke kun et alternativ til venstrekanten hos det hollandske førerhold AZ Alkmaar. Nu bliver han også brugt som back.



I SAS Ligaen var Simon Poulsen kendt som en hurtig mand på venstrekanten, men nu er han også et alternativ til backpladsen hos AZ Alkmaar – det suveræne førerhold i den hollandske Æresdivision.

Da AZ besejrede SC Heracles Almelo med 2-0 på udebane i weekenden, var det med Simon Poulsen på banen i alle 90 minutter som venstre back på grund af skader og karantæner.

– Det gik faktisk fint, for vi holdt nullet, så det var jo perfekt. Men det er klart, at jeg helst vil spille på kanten, selvom det selvfølgelig også er positivt, at jeg nu kan dække flere pladser end tidligere og på den måde har chance for at få mere spilletid, siger Simon Poulsen til Ritzaus Bureau.

Han har været førstereserve til venstrekanten den seneste tid, og han regner med, at han får flere muligheder for at vise sig frem i resten af sæsonen.

– Man skal også huske på, at vi har spillet hele sæsonen med stort set de samme spillere i startopstillingen, fordi det er gået så godt, men nu begynder skaderne og karantænerne at komme, så jeg tror, at der vil være flere muligheder for mig, forklarer Simon Poulsen.

Efter 22 ligakampe i træk uden nederlag fører AZ ligaen med ni point ned til Twente på andenpladsen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Vil smadre transferrekord

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sønderjyske køber ny cheftræner

Flere Superliga-kamp rykkes

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

USA – Australien

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Zanka ville spille gratis for FC København