Skal på klubjagt: Dansk bomber er færdig i England

Det tidligere AaB-talent får ikke forlænget sin aftale med Queens Park Rangers, når aftalen udløber ved udgangen af juni.



Danske Marco Ramkilde havde i en tidlig alder verden liggende for sine fødder, da han bragede igennem i den danske U19-lige for AaB.

Skader har siden bremset udviklingen for danskeren, der i dag er 24 år gammel. Skaderne gjorde også, at han tilbage i 2019 ikke fik forlænget aftalen med AaB trods snakke om et fremtidigt samarbejde.

Det satte ham i sommeren 2019 i en situation, hvor han stod uden klub i syv måneder, indtil Queens Park Rangers valgte at lave en aftale med danskeren.

– Fra den første dag af min prøvetræning følte jeg, at det var et perfekt match. Det er en klub med en stor historie, og det er en stor chance for mig. Jeg ser frem til at vise, hvad jeg kan. Jeg vil gerne udvikle mig, og med trænerstabens hjælp kan jeg forhåbentlig forbedre mig og hjælpe klubben, hvis jeg får chancen, sagde Ramkilde dengang til klubbens hjemmeside.

Marco Ramkilde har tilsyneladende ikke fået vist sig nok frem sidenhen, da QPR for nyligt annoncerede, at Ramkilde ikke fortsætter i klubben, når aftalen udløber ved udgangen af juni.

Den seneste tid har han trænet med i sin tidligere klub AaB, hvor han holder formen ved lige, indtil han har fremtiden på plads.

– Det er min ambition, at jeg har en klub på plads, så jeg kan være med til sæsonforberedelserne. Derudover er det helt klart spilletid, som jeg kommer til at vægte. Jeg vil gerne havne i en klub, som har en vigtig rolle tiltænkt mig. Det er noget, jeg vægter meget højt. Det har været fint at træne i QPR, men jeg har brug for at spille kampe, siger Marco Ramkilde til Nordjyske.

Ifølge danskeren skal man ikke lægge noget i, at han træner med i AaB. Marco Ramkilde har været en del af QPR i to år, hvor han hovedsageligt har været tilknyttet klubbens U23-mandskab.

Angriberen har en enkelt optræden i The Championship. Tilbage i 2020 blev han indskiftet, og fik 33 minutter mod West Bromwich i en kamp, der endte 2-2.





FC København – Randers FC




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Arsenal – Chelsea

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Vejle Boldklub – AGF

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Kontant melding fra ny Spurs-boss



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

‘Jeg hadede verden’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Stor overraskelse til FCM-træning

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

‘Han er tilgivet’

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Leeds kan lege med mod Man City

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Henter 16-årig i FC København

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen