Skal på klubjagt: Dansk bomber er færdig i England

Det tidligere AaB-talent får ikke forlænget sin aftale med Queens Park Rangers, når aftalen udløber ved udgangen af juni.



Danske Marco Ramkilde havde i en tidlig alder verden liggende for sine fødder, da han bragede igennem i den danske U19-lige for AaB.

Skader har siden bremset udviklingen for danskeren, der i dag er 24 år gammel. Skaderne gjorde også, at han tilbage i 2019 ikke fik forlænget aftalen med AaB trods snakke om et fremtidigt samarbejde.

Det satte ham i sommeren 2019 i en situation, hvor han stod uden klub i syv måneder, indtil Queens Park Rangers valgte at lave en aftale med danskeren.

– Fra den første dag af min prøvetræning følte jeg, at det var et perfekt match. Det er en klub med en stor historie, og det er en stor chance for mig. Jeg ser frem til at vise, hvad jeg kan. Jeg vil gerne udvikle mig, og med trænerstabens hjælp kan jeg forhåbentlig forbedre mig og hjælpe klubben, hvis jeg får chancen, sagde Ramkilde dengang til klubbens hjemmeside.

Marco Ramkilde har tilsyneladende ikke fået vist sig nok frem sidenhen, da QPR for nyligt annoncerede, at Ramkilde ikke fortsætter i klubben, når aftalen udløber ved udgangen af juni.

Den seneste tid har han trænet med i sin tidligere klub AaB, hvor han holder formen ved lige, indtil han har fremtiden på plads.

– Det er min ambition, at jeg har en klub på plads, så jeg kan være med til sæsonforberedelserne. Derudover er det helt klart spilletid, som jeg kommer til at vægte. Jeg vil gerne havne i en klub, som har en vigtig rolle tiltænkt mig. Det er noget, jeg vægter meget højt. Det har været fint at træne i QPR, men jeg har brug for at spille kampe, siger Marco Ramkilde til Nordjyske.

Ifølge danskeren skal man ikke lægge noget i, at han træner med i AaB. Marco Ramkilde har været en del af QPR i to år, hvor han hovedsageligt har været tilknyttet klubbens U23-mandskab.

Angriberen har en enkelt optræden i The Championship. Tilbage i 2020 blev han indskiftet, og fik 33 minutter mod West Bromwich i en kamp, der endte 2-2.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

‘Den værste transfer nogensinde’

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Brøndby-stjerne med stor donation

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Supercomputer: Værste nogensinde!

– Han har været en decideret atombombe

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Magisk aften for FC København-stjerne

Benhård transfermelding

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Eriksen med kontant udmelding

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Klart ønske fra Ruben Amorim

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Ny nedtur for Ansu Fati

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Det er til dumpekarakter

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!