Danske Marco Ramkilde havde i en tidlig alder verden liggende for sine fødder, da han bragede igennem i den danske U19-lige for AaB.
Skader har siden bremset udviklingen for danskeren, der i dag er 24 år gammel. Skaderne gjorde også, at han tilbage i 2019 ikke fik forlænget aftalen med AaB trods snakke om et fremtidigt samarbejde.
Det satte ham i sommeren 2019 i en situation, hvor han stod uden klub i syv måneder, indtil Queens Park Rangers valgte at lave en aftale med danskeren.
– Fra den første dag af min prøvetræning følte jeg, at det var et perfekt match. Det er en klub med en stor historie, og det er en stor chance for mig. Jeg ser frem til at vise, hvad jeg kan. Jeg vil gerne udvikle mig, og med trænerstabens hjælp kan jeg forhåbentlig forbedre mig og hjælpe klubben, hvis jeg får chancen, sagde Ramkilde dengang til klubbens hjemmeside.
Marco Ramkilde har tilsyneladende ikke fået vist sig nok frem sidenhen, da QPR for nyligt annoncerede, at Ramkilde ikke fortsætter i klubben, når aftalen udløber ved udgangen af juni.
Den seneste tid har han trænet med i sin tidligere klub AaB, hvor han holder formen ved lige, indtil han har fremtiden på plads.
– Det er min ambition, at jeg har en klub på plads, så jeg kan være med til sæsonforberedelserne. Derudover er det helt klart spilletid, som jeg kommer til at vægte. Jeg vil gerne havne i en klub, som har en vigtig rolle tiltænkt mig. Det er noget, jeg vægter meget højt. Det har været fint at træne i QPR, men jeg har brug for at spille kampe, siger Marco Ramkilde til Nordjyske.
Ifølge danskeren skal man ikke lægge noget i, at han træner med i AaB. Marco Ramkilde har været en del af QPR i to år, hvor han hovedsageligt har været tilknyttet klubbens U23-mandskab.
Angriberen har en enkelt optræden i The Championship. Tilbage i 2020 blev han indskiftet, og fik 33 minutter mod West Bromwich i en kamp, der endte 2-2.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED
