Danske Marco Ramkilde havde i en tidlig alder verden liggende for sine fødder, da han bragede igennem i den danske U19-lige for AaB.
Skader har siden bremset udviklingen for danskeren, der i dag er 24 år gammel. Skaderne gjorde også, at han tilbage i 2019 ikke fik forlænget aftalen med AaB trods snakke om et fremtidigt samarbejde.
Det satte ham i sommeren 2019 i en situation, hvor han stod uden klub i syv måneder, indtil Queens Park Rangers valgte at lave en aftale med danskeren.
– Fra den første dag af min prøvetræning følte jeg, at det var et perfekt match. Det er en klub med en stor historie, og det er en stor chance for mig. Jeg ser frem til at vise, hvad jeg kan. Jeg vil gerne udvikle mig, og med trænerstabens hjælp kan jeg forhåbentlig forbedre mig og hjælpe klubben, hvis jeg får chancen, sagde Ramkilde dengang til klubbens hjemmeside.
Marco Ramkilde har tilsyneladende ikke fået vist sig nok frem sidenhen, da QPR for nyligt annoncerede, at Ramkilde ikke fortsætter i klubben, når aftalen udløber ved udgangen af juni.
Den seneste tid har han trænet med i sin tidligere klub AaB, hvor han holder formen ved lige, indtil han har fremtiden på plads.
– Det er min ambition, at jeg har en klub på plads, så jeg kan være med til sæsonforberedelserne. Derudover er det helt klart spilletid, som jeg kommer til at vægte. Jeg vil gerne havne i en klub, som har en vigtig rolle tiltænkt mig. Det er noget, jeg vægter meget højt. Det har været fint at træne i QPR, men jeg har brug for at spille kampe, siger Marco Ramkilde til Nordjyske.
Ifølge danskeren skal man ikke lægge noget i, at han træner med i AaB. Marco Ramkilde har været en del af QPR i to år, hvor han hovedsageligt har været tilknyttet klubbens U23-mandskab.
Angriberen har en enkelt optræden i The Championship. Tilbage i 2020 blev han indskiftet, og fik 33 minutter mod West Bromwich i en kamp, der endte 2-2.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
