Skat indkræver 72 millioner: Fejl i tre ud af fire professionelle klubber

Når danske idrætsklubber aflønner deres medarbejdere, laver de ofte fejl. Skat har fundet fejl i 77 procent af de kontroller, de har lavet mod primært fodbold- og håndboldklubber. Derfor indkræver Skat nu 71,8 millioner kroner.



Det er åbenbart ikke så ligetil at udbetale løn til spillere og trænere. Det må være konklusionen på et projekt fra Skat, der har fundet fejl i 77 procent af de kontroller, som myndigheden har foretaget i dansk professionel idræt.

Det er primært fodbold- og håndboldklubber, der er omfattet af de 1375 kontroller, og altså også dem, der begår en stor del af fejlene. Skat har konkluderet, at der som konsekvens mangler 71,8 millioner kroner i de offentlige kasser, og har nu indkrævet pengene fra skylderne.

Der er dog kun rejst krav om bøde i 11 tilfælde, for Skat mener, at langt størstedelen af den manglende skattebetaling skyldes sjusk snarere end fusk.

– Den danske idrætsverden er præget af foreningslivet med frivillige hjælpere og trænere. Hvis vi går lidt tilbage i tiden, har de været ulønnede, og der har været en afslappet holdning til, hvordan man aflønner. Men når mange klubber nu er blevet professionelle, kan de ikke altid vænne sig til det. Vi finder så mange fejl, fordi de har været vant til en kultur, hvor de kunne aflønne spillere med for eksempel kørselsgodtgørelser, men det går bare ikke, når man er en professionel klub, forklarer Orla Riishede, der er underdirektør i Skat, til Politiken.

De seneste år er divisionsfodbolden i Danmark blevet ramt af et par sager om snyd med kørepenge. Blandt andre Odder IGF og Middelfart Boldklub.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han pĂĄ vej hjem

‘HĂĄber min agent og FCK finder ud af det’

Salzburg pĂĄ banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Optionen for dyr – HSV arbejder pĂĄ kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Transfer pĂĄ vej? De er i dialog med Jens Stage

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Lyon forhandler med dansk profil

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslĂĄet’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Dansker færdig i Premier League – ĂĄben for Danmark

UEFA med vild ændring

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

OB – Vejle Boldklub

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job