Skat indkræver 72 millioner: Fejl i tre ud af fire professionelle klubber

Når danske idrætsklubber aflønner deres medarbejdere, laver de ofte fejl. Skat har fundet fejl i 77 procent af de kontroller, de har lavet mod primært fodbold- og håndboldklubber. Derfor indkræver Skat nu 71,8 millioner kroner.



Det er åbenbart ikke så ligetil at udbetale løn til spillere og trænere. Det må være konklusionen på et projekt fra Skat, der har fundet fejl i 77 procent af de kontroller, som myndigheden har foretaget i dansk professionel idræt.

Det er primært fodbold- og håndboldklubber, der er omfattet af de 1375 kontroller, og altså også dem, der begår en stor del af fejlene. Skat har konkluderet, at der som konsekvens mangler 71,8 millioner kroner i de offentlige kasser, og har nu indkrævet pengene fra skylderne.

Der er dog kun rejst krav om bøde i 11 tilfælde, for Skat mener, at langt størstedelen af den manglende skattebetaling skyldes sjusk snarere end fusk.

– Den danske idrætsverden er præget af foreningslivet med frivillige hjælpere og trænere. Hvis vi går lidt tilbage i tiden, har de været ulønnede, og der har været en afslappet holdning til, hvordan man aflønner. Men når mange klubber nu er blevet professionelle, kan de ikke altid vænne sig til det. Vi finder så mange fejl, fordi de har været vant til en kultur, hvor de kunne aflønne spillere med for eksempel kørselsgodtgørelser, men det går bare ikke, når man er en professionel klub, forklarer Orla Riishede, der er underdirektør i Skat, til Politiken.

De seneste år er divisionsfodbolden i Danmark blevet ramt af et par sager om snyd med kørepenge. Blandt andre Odder IGF og Middelfart Boldklub.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Neestrup jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Roy Keane slagter dansk stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Salah sender særlig besked

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jess Thorup indlagt

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle