Skifte på vej? Andreas Bruus åben for Superligaen

Andreas Bruus kan meget vel være på vej videre til sommer, og et skifte til Danmark skal ikke udelukkes. Det fortæller agent Mikkel Beck til Tipsbladet.



​​Et skifte til udlandet er en drøm for mange spillere, men indtil videre har Andreas Bruus’ ophold i ESTAC Troyes ikke været nogen dans på roser.

I sidste sæson endte ESTAC Troyes næstsidst i Ligue 1 og rykkede ud med et brag, og i den indeværende sæson flirter klubben i den grad med en nedrykning til Frankrigs tredjebedste række, National. Aktuelt er Troyes fjerdesidst i rækken, og de fire nederste rykker ud.

Derfor kan et skifte meget vel blive aktuelt for den tidligere Brøndby-spiller. Det fortæller Andreas Bruus’ agent, Mikkel Beck, til Tipsbladet.

– Den her sommer vil det være noget, vi vil kigge på, siger Mikkel Beck og erkender, at klubben situation er langt fra det, man ønskede:

– Det har ikke været det, vi håbede på. Man håber altid på, at man kommer til en klub, hvor alt vil gå godt, og hvor man bliver en del af en spændende rejse, men sådan er det ikke altid. Når man skriver med en ny klub, ved man jo ikke, hvordan det kommer til at gå, men selvfølgelig havde vi håbet på et andet scenarie end en nedrykning i første sæson og en nedrykningskamp i den anden sæson.

– Det var ikke, hvad vi håbede på, og heller ikke når man ser det i lyset af, at Manchester Citys ejere ejer klubben.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Andreas Bruus i aktion mod Kylian Mbappe i sidste sæson. Foto: Alamy

Superliga-comeback?
Forud for transfervinduets åbning til juni bliver markedet for den 25-årige højre back også sonderet.  

– Det er da klart. Mit job er jo at være fodboldagent, så jeg laver mit job for ham som for alle mine klienter. Nu står sommeren for døren, og det vil sige, at vi snakker med markedet, og det gør vi også for Andreas og snakker om, hvad der kunne være af interesse, siger Mikkel Beck og tilføjer:

– Han har en super god alder og er en rigtig dygtig spiller med et godt navn, så jeg er rimelig rolig om, at hvis vi skal afsted til sommer, finder vi en god løsning.

Er håbet at blive i udlandet eller er det aktuelt med Danmark?

– Jeg tror, Andreas og jeg er åbne for begge dele. Det kunne være at blive i udlandet, hvor han er glad, men hvis der er et spændende projekt i Danmark, Sverige eller Norge, ville man være lydhør for det. Vi tager det stille og roligt, og det er stadig meget tidligt. Vi sonderer terrænet og ser, hvad der kan være af muligheder, lyder det fra agenten.

Andreas Bruus nåede 85 kampe og fire mål i Brøndby IF, mens det i Troyes er blevet til et mål i 40 kampe. I øjeblikket er danskeren ude med en skade.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-boss til håndboldfinale

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Brøndby meldes tæt på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Brøndby præsenterer ny profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

AGF var klar med rekordbeløb

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Tidligere AGF-træner tager til Israel