Et skifte til udlandet er en drøm for mange spillere, men indtil videre har Andreas Bruus’ ophold i ESTAC Troyes ikke været nogen dans på roser.
I sidste sæson endte ESTAC Troyes næstsidst i Ligue 1 og rykkede ud med et brag, og i den indeværende sæson flirter klubben i den grad med en nedrykning til Frankrigs tredjebedste række, National. Aktuelt er Troyes fjerdesidst i rækken, og de fire nederste rykker ud.
Derfor kan et skifte meget vel blive aktuelt for den tidligere Brøndby-spiller. Det fortæller Andreas Bruus’ agent, Mikkel Beck, til Tipsbladet.
– Den her sommer vil det være noget, vi vil kigge på, siger Mikkel Beck og erkender, at klubben situation er langt fra det, man ønskede:
– Det har ikke været det, vi håbede på. Man håber altid på, at man kommer til en klub, hvor alt vil gå godt, og hvor man bliver en del af en spændende rejse, men sådan er det ikke altid. Når man skriver med en ny klub, ved man jo ikke, hvordan det kommer til at gå, men selvfølgelig havde vi håbet på et andet scenarie end en nedrykning i første sæson og en nedrykningskamp i den anden sæson.
– Det var ikke, hvad vi håbede på, og heller ikke når man ser det i lyset af, at Manchester Citys ejere ejer klubben.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Superliga-comeback?
Forud for transfervinduets åbning til juni bliver markedet for den 25-årige højre back også sonderet.
– Det er da klart. Mit job er jo at være fodboldagent, så jeg laver mit job for ham som for alle mine klienter. Nu står sommeren for døren, og det vil sige, at vi snakker med markedet, og det gør vi også for Andreas og snakker om, hvad der kunne være af interesse, siger Mikkel Beck og tilføjer:
– Han har en super god alder og er en rigtig dygtig spiller med et godt navn, så jeg er rimelig rolig om, at hvis vi skal afsted til sommer, finder vi en god løsning.
Er håbet at blive i udlandet eller er det aktuelt med Danmark?
– Jeg tror, Andreas og jeg er åbne for begge dele. Det kunne være at blive i udlandet, hvor han er glad, men hvis der er et spændende projekt i Danmark, Sverige eller Norge, ville man være lydhør for det. Vi tager det stille og roligt, og det er stadig meget tidligt. Vi sonderer terrænet og ser, hvad der kan være af muligheder, lyder det fra agenten.
Andreas Bruus nåede 85 kampe og fire mål i Brøndby IF, mens det i Troyes er blevet til et mål i 40 kampe. I øjeblikket er danskeren ude med en skade.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
Frankrig – Spanien
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
NYHEDER