Et skifte til udlandet er en drøm for mange spillere, men indtil videre har Andreas Bruus’ ophold i ESTAC Troyes ikke været nogen dans på roser.
I sidste sæson endte ESTAC Troyes næstsidst i Ligue 1 og rykkede ud med et brag, og i den indeværende sæson flirter klubben i den grad med en nedrykning til Frankrigs tredjebedste række, National. Aktuelt er Troyes fjerdesidst i rækken, og de fire nederste rykker ud.
Derfor kan et skifte meget vel blive aktuelt for den tidligere Brøndby-spiller. Det fortæller Andreas Bruus’ agent, Mikkel Beck, til Tipsbladet.
– Den her sommer vil det være noget, vi vil kigge på, siger Mikkel Beck og erkender, at klubben situation er langt fra det, man ønskede:
– Det har ikke været det, vi håbede på. Man håber altid på, at man kommer til en klub, hvor alt vil gå godt, og hvor man bliver en del af en spændende rejse, men sådan er det ikke altid. Når man skriver med en ny klub, ved man jo ikke, hvordan det kommer til at gå, men selvfølgelig havde vi håbet på et andet scenarie end en nedrykning i første sæson og en nedrykningskamp i den anden sæson.
– Det var ikke, hvad vi håbede på, og heller ikke når man ser det i lyset af, at Manchester Citys ejere ejer klubben.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Superliga-comeback?
Forud for transfervinduets åbning til juni bliver markedet for den 25-årige højre back også sonderet.
– Det er da klart. Mit job er jo at være fodboldagent, så jeg laver mit job for ham som for alle mine klienter. Nu står sommeren for døren, og det vil sige, at vi snakker med markedet, og det gør vi også for Andreas og snakker om, hvad der kunne være af interesse, siger Mikkel Beck og tilføjer:
– Han har en super god alder og er en rigtig dygtig spiller med et godt navn, så jeg er rimelig rolig om, at hvis vi skal afsted til sommer, finder vi en god løsning.
Er håbet at blive i udlandet eller er det aktuelt med Danmark?
– Jeg tror, Andreas og jeg er åbne for begge dele. Det kunne være at blive i udlandet, hvor han er glad, men hvis der er et spændende projekt i Danmark, Sverige eller Norge, ville man være lydhør for det. Vi tager det stille og roligt, og det er stadig meget tidligt. Vi sonderer terrænet og ser, hvad der kan være af muligheder, lyder det fra agenten.
Andreas Bruus nåede 85 kampe og fire mål i Brøndby IF, mens det i Troyes er blevet til et mål i 40 kampe. I øjeblikket er danskeren ude med en skade.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
LIVE: FC København – FC Nordsjælland
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
Interessen er eksploderet på grund af FC København
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
FC København-boss reagerer på tilråb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?