Et skifte til udlandet er en drøm for mange spillere, men indtil videre har Andreas Bruus’ ophold i ESTAC Troyes ikke været nogen dans på roser.
I sidste sæson endte ESTAC Troyes næstsidst i Ligue 1 og rykkede ud med et brag, og i den indeværende sæson flirter klubben i den grad med en nedrykning til Frankrigs tredjebedste række, National. Aktuelt er Troyes fjerdesidst i rækken, og de fire nederste rykker ud.
Derfor kan et skifte meget vel blive aktuelt for den tidligere Brøndby-spiller. Det fortæller Andreas Bruus’ agent, Mikkel Beck, til Tipsbladet.
– Den her sommer vil det være noget, vi vil kigge på, siger Mikkel Beck og erkender, at klubben situation er langt fra det, man ønskede:
– Det har ikke været det, vi håbede på. Man håber altid på, at man kommer til en klub, hvor alt vil gå godt, og hvor man bliver en del af en spændende rejse, men sådan er det ikke altid. Når man skriver med en ny klub, ved man jo ikke, hvordan det kommer til at gå, men selvfølgelig havde vi håbet på et andet scenarie end en nedrykning i første sæson og en nedrykningskamp i den anden sæson.
– Det var ikke, hvad vi håbede på, og heller ikke når man ser det i lyset af, at Manchester Citys ejere ejer klubben.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Superliga-comeback?
Forud for transfervinduets åbning til juni bliver markedet for den 25-årige højre back også sonderet.
– Det er da klart. Mit job er jo at være fodboldagent, så jeg laver mit job for ham som for alle mine klienter. Nu står sommeren for døren, og det vil sige, at vi snakker med markedet, og det gør vi også for Andreas og snakker om, hvad der kunne være af interesse, siger Mikkel Beck og tilføjer:
– Han har en super god alder og er en rigtig dygtig spiller med et godt navn, så jeg er rimelig rolig om, at hvis vi skal afsted til sommer, finder vi en god løsning.
Er håbet at blive i udlandet eller er det aktuelt med Danmark?
– Jeg tror, Andreas og jeg er åbne for begge dele. Det kunne være at blive i udlandet, hvor han er glad, men hvis der er et spændende projekt i Danmark, Sverige eller Norge, ville man være lydhør for det. Vi tager det stille og roligt, og det er stadig meget tidligt. Vi sonderer terrænet og ser, hvad der kan være af muligheder, lyder det fra agenten.
Andreas Bruus nåede 85 kampe og fire mål i Brøndby IF, mens det i Troyes er blevet til et mål i 40 kampe. I øjeblikket er danskeren ude med en skade.
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
NYHEDER
De er herbstmeister
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Her vil Asien kopiere Europa
I svime over Oscar Schwartau
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
AVIS
Det kommer til at trække ud
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
Barcelona rykker fra
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
Marokko er blevet fodboldens mekka
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Drømmer om VM 2026 med Danmark
TRANSFER