Et skifte til udlandet er en drøm for mange spillere, men indtil videre har Andreas Bruus’ ophold i ESTAC Troyes ikke været nogen dans på roser.
I sidste sæson endte ESTAC Troyes næstsidst i Ligue 1 og rykkede ud med et brag, og i den indeværende sæson flirter klubben i den grad med en nedrykning til Frankrigs tredjebedste række, National. Aktuelt er Troyes fjerdesidst i rækken, og de fire nederste rykker ud.
Derfor kan et skifte meget vel blive aktuelt for den tidligere Brøndby-spiller. Det fortæller Andreas Bruus’ agent, Mikkel Beck, til Tipsbladet.
– Den her sommer vil det være noget, vi vil kigge på, siger Mikkel Beck og erkender, at klubben situation er langt fra det, man ønskede:
– Det har ikke været det, vi håbede på. Man håber altid på, at man kommer til en klub, hvor alt vil gå godt, og hvor man bliver en del af en spændende rejse, men sådan er det ikke altid. Når man skriver med en ny klub, ved man jo ikke, hvordan det kommer til at gå, men selvfølgelig havde vi håbet på et andet scenarie end en nedrykning i første sæson og en nedrykningskamp i den anden sæson.
– Det var ikke, hvad vi håbede på, og heller ikke når man ser det i lyset af, at Manchester Citys ejere ejer klubben.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Superliga-comeback?
Forud for transfervinduets åbning til juni bliver markedet for den 25-årige højre back også sonderet.
– Det er da klart. Mit job er jo at være fodboldagent, så jeg laver mit job for ham som for alle mine klienter. Nu står sommeren for døren, og det vil sige, at vi snakker med markedet, og det gør vi også for Andreas og snakker om, hvad der kunne være af interesse, siger Mikkel Beck og tilføjer:
– Han har en super god alder og er en rigtig dygtig spiller med et godt navn, så jeg er rimelig rolig om, at hvis vi skal afsted til sommer, finder vi en god løsning.
Er håbet at blive i udlandet eller er det aktuelt med Danmark?
– Jeg tror, Andreas og jeg er åbne for begge dele. Det kunne være at blive i udlandet, hvor han er glad, men hvis der er et spændende projekt i Danmark, Sverige eller Norge, ville man være lydhør for det. Vi tager det stille og roligt, og det er stadig meget tidligt. Vi sonderer terrænet og ser, hvad der kan være af muligheder, lyder det fra agenten.
Andreas Bruus nåede 85 kampe og fire mål i Brøndby IF, mens det i Troyes er blevet til et mål i 40 kampe. I øjeblikket er danskeren ude med en skade.
Skæbnekamp: Danmark møder Skotland
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
TOPNYHED
Forventer bænkplads til dansk stjernespiller
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
TOPNYHED